İBB Sosyal Yardım Kartı Ne Zaman Yüklenecek? 2024

İBB Sosyal Yardım Kartı Ne Zaman Yüklenecek? 2023; Sosyal Yardım Kartı, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin ihtiyaç sahibi vatandaşlara sunduğu önemli yardımlardan biridir. Bu kampanya sayesinde maddi sıkıntı yaşayan aileler aldıkları kart ile belirli marketlerde alışveriş yapabilmektedir. İBB yetkililerinin yaptığı inceleme sonucunda ihtiyaçları ortaya çıkan kişi veya ailelere sunulan bu imkan belirli sınırlamalara tabidir.

Yukarıdaki limitler yararlanıcıların ihtiyaçlarına göre değişiklik gösterebilir. İhtiyaç sahiplerinin gıda, giyim ve temizlik gibi temel ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla düzenlenen bu yardımdan yararlanmak isteyen kişiler internet üzerinden başvuruda bulunabilirler. Öyle ki İstanbul konusunu araştıranları endişelendiren soru, “Sosyal güvenlik kartı ne zaman açılacak?” oluyor. soru bu Bu konuyu yazımızda ayrıntılı olarak ele alacağız.

Yıl sonunda İstanbul sosyal yardım kartları denetimler nedeniyle geçici olarak kullanıma kapatılmıştır. Peki İstanbul Sosyal Yardım Kartı ne zaman açılacak? Bloke sosyal yardım kartlarının Mart 2023’ten itibaren aşamalı olarak devreye gireceği açıklandı.

Ne yazık ki, bu bilgi resmi bilgi değildir. Kişisel refah kartınızın kesin olarak ne zaman açılacağını öğrenmek için ALO 153’ü arayabilirsiniz. Bu şekilde konu hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

TAVSİYE İÇERİK ➔ İBB BEYAZ MASA SOSYAL YARDIM KARTI BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?BAŞVURU SORGULAMA

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Sosyal Yardım Kartı Nasıl Alınır?

ibb-sosyal-yardim-karti-neden-yatmadiPin
İBB Sosyal Yardım Kartı Neden Yatmadı

İBB’nin en büyük yardım kampanyalarından biri olan Sosyal Yardım Kart kampanyası büyük ilgi görüyor. İstanbul Belediyesi’nin hayata geçirdiği sosyal yardım kartından şu anda binlerce İstanbullu faydalanıyor. “İstanbul Belediyesi Sosyal Yardım Kartı nasıl alınır?” diye soran birçok ihtiyaç sahibi sorunun cevabını merak ediyor.

Bu sorunun cevabı sandığınızdan daha basit. İBB Beyaz Masa’nın İstanbullular için sunduğu ALO 153 hattını arayarak kısa sürede başvuru yapabilirsiniz. Maalesef ALO 153 hattı bazen meşgul olabiliyor.

Bu gibi durumlarda İBB’ye başka bir hattan ulaşmaya çalışmak en doğrusudur. Talebinizi 0212 444 00 93 numaralı telefondan operatöre iletebilirsiniz. Yetkili kuruluş ile iletişime geçerek başvurunuzu hızlı bir şekilde tamamlayabilirsiniz. Başvurunuz tamamlandıktan sonra sizi bir değerlendirme süreci bekliyor.

TAVSİYE İÇERİK ➔ İBB YARDIM KOLİSİ BAŞVURUSU NASIL YAPILIR? BAŞVURU FORMU İstanbul’da yaşıyorsanız bu yazımızı okuyabilirsiniz.

İBB Sosyal Yardım Kartı Kimlere Verilir?

ibb-sosyal-yardim-karti-son-dakikaPin
İBB Sosyal Yardım Kartı Son Dakika

İstanbul Belediyesi’nin sunduğu sosyal yardım kartı yardımını alabilmeniz için bazı önemli unsurlar var. Bu unsurlar başlıca şunlardır:

 • Başvuru sahibi en az 18 yaşında olmalıdır.
 • Bağ-Kur, SSK, Emekli Sandığı gibi kurumlardan ödeme alan bir kişi ne yazık ki İstanbul
 • Belediyesi Sosyal Yardım Kart Hizmeti’nden yararlanamamaktadır.
 • Başvuru sahibinin herhangi bir tescilli taşınmazının bulunmaması en önemli koşullardan biridir.


Bu şartları sağlıyorsanız değerlendirme sürecinden sonra ortalama 6 ay içerisinde İBB sosyal yardım kartınız kullanımınıza sunulacaktır. Bloke dönemlerinde kartta biriken kredi hak kaybına uğramaz ve açıldığında yüklü miktarda yüklenir. İBB yardım kartları, başvurusu üzerine ihtiyaç kriterlerini sağladığı belirlenen ailelerin evlerine teslim ediliyor.

TAVSİYE İÇERİK ➔ İBB SOSYAL YARDIM KARTI NASIL ALINIR? SOSYAL KART BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

İstanbul Sosyal Yardım Kartı Başvuru Evrakları Nelerdir?

ibb-sosyal-yardim-karti-1000-tlPin
İBB Sosyal Yardım Kartı 1000 TL

İstanbul Sosyal Yardım Kartı başvurusu maalesef şu anda online olarak yapılamamaktadır. Başvuru yapıldıktan sonra gerekli tüm belgelerin belediyeye şahsen teslim edilmesi gerekmektedir. Verilen bilgilerin doğruluğu esas alınmıştır. Adres, kimlik vb. belgelerle açıklanır. Yanlış veya eksik bilgi vermeniz durumunda başvurunuz geçersiz sayılacaktır. Bu nedenle evrakların eksiksiz teslim edilmesi çok önemlidir. İstanbul Sosyal Yardım Kartı Başvuru Evrakları listesi aşağıdaki gibidir:

 • Mevcut kimlik kartının önlü arkalı fotokopisi,
 • Kişinin İstanbul sınırları içinde ikamet ettiğini gösterir ikametgah belgesi,
 • Sosyal güvenliklerinin bulunmadığını gösteren yoksulluk belgesi,
 • Eşinin ölümü nedeniyle başvuran kadınlardan istenen ölüm belgesi,
 • Sağlık sorunları nedeniyle çalışma yeteneğini kaybetmiş ve bu nedenle muhtaç duruma düşmüş kişilerin sağlık değerlendirmeleri,
 • Kişi çalışıyor ancak geliriyle geçinemediği için muhtaç durumda ise, hanede yaşayan akraba sayısının resmi beyanı gerekir.


Yukarıda sıralanan belgelerin çoğu e-devlet üzerinden temin edilebilmektedir. Oturduğunuz mahalledeki okul müdüründen yoksulluk belgesi için başvurabilirsiniz. Tüm belgeleri aldıktan sonra İstanbul İl Sosyal Hizmetler Müdürlüğü’ne başvurabilirsiniz.

İBB Sosyal Yardım Kartı Almak için TIKLAYINIZ.

İBB Sosyal Yardım Kartı Başvuru Sorgulama ve Başvuru Sonucu için TIKLAYINIZ.

TAVSİYE İÇERİK ➔ İBB HALK SÜT BAŞVURUSU VE SORGULAMA-BAŞVURU FORMU İstanbul’da yaşıyorsanız bu yazımızı okuyabilirsiniz.

İBB Sosyal Yardım Kartı Limiti Nedir?

İBB Sosyal Yardım Kartı Limiti Ne Kadar? 2020 yılında yayınlanan poliçeye göre İstanbul Sosyal Yardım Hareketi’nde kullanım limitleri kategoriler halinde sınıflandırılmıştır. Buna istinaden İstanbul Sosyal Yardım Kartı limitleri düşük, orta ve yüksek olarak belirlenmiştir. Bu limitler yardım almak isteyen kişilerin ihtiyaçlarına göre değerlendirilmektedir.

YouTube video

Bu noktada İstanbul Belediyesi’nin adil bir karar verdiğinden emin olabilirsiniz. Ailenizdeki çalışan sayısına ve eve gelen gelire bağlı olarak alt, orta ve yüksek limit yardımlardan biri seçilecektir. Bu değerlendirme, ölçmek için sayısal verileri kullanır ve her ailenin ihtiyaçlarını dikkate alır.

TAVSİYE İÇERİK ➔ KIZILAY YARDIM BAŞVURUSU SORGULAMA NASIL YAPILIR?

İBB Süt Başvurusu Nedir?

İBB süt uygulaması, 3-6 yaş arası çocuklarının süt ihtiyacını karşılaması gereken ailelere veriliyor. Bazı aileler kas ve kemik gelişimi için gerekli olan süt ihtiyaçlarını yoksulluk nedeniyle karşılayamamaktadır. Ekim 2019’da yürürlüğe giren bu çalışma ile yüzlerce aileye süt yardımı yapıldı. Bu kapsamda yardımlar devam etmektedir.

Buna göre 50, 100, 150₺ aralığında süt parası ailelere dağıtılarak ihtiyaç sahiplerine ulaştırılıyor. Aylık olarak ödenen bu kartların sürekliliği de olduğundan şüpheniz olmasın. Unutulmaması gereken bir diğer nokta ise ilk alışverişinizde sosyal yardım kartınıza ₺200 para yüklenecek olmasıdır.

TAVSİYE İÇERİK ➔ İBB KREŞ BAŞVURULARI, KREŞ ÜCRETLERİ

İBB Süt Yardımından Kimler Faydalanabilir?

Kurulduğu günden bu yana birçok aileye süt yardımı yapan İBB, çalışmalarını sürdürüyor. İBB Süt Yardımı ile ilgili en garip sorunlardan biri de Süt Yardımından kimlerin yararlanabileceğidir. Siz de süt desteği başvurusu yapmak istiyor ve şartları merak ediyorsanız aşağıdaki noktaları inceleyebilirsiniz.

 • Hanenizde 3-6 yaş arası çocuklarınız varsa ve onların fiziksel sağlıkları için süt ihtiyaçlarını karşılayamıyorsanız bu destekten yararlanabilirsiniz.
 • Bu, ailenizde kaç çocuk olduğunu belirlemeyi ve aylık düzenli bir gelirinizin olup olmadığını sormayı içerir.
 • Sübvansiyon uygulamasında evde kaç çocuk olduğuna göre süt dağıtımı belirlenir.
 • Evde her çocuk için iki litre süt var.
 • Belediye önceliğini sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarına kayıtlı kişiler üzerinden kullanır.

İBB Süt Yardımından Faydalanmak İçin Nereye Başvurulması Gerekmektedir?

ibb-sut-yardimiPin
İBB Süt Yardımı

İBB süt yardımı çocuklu ailelere yönelik. Bu nedenle yukarıdaki koşullara sahip olduğunuzu düşünüyorsanız İBB süt yardımına başvurabilirsiniz. Bunun için öncelikle İBB Beyaz Masaya ulaşmanız gerekmektedir. Bunun için İBB’nin halk süt yardımını 153’ü arayarak rahatlıkla kullanabilirsiniz.

İBB süt yardımı 15 günde bir veya ayda bir yapılıyor. Verilen süt miktarı yardımın zaman aralığına göre değişir. Süt ihtiyacınızın 15 günde bir karşılanmasını istiyorsanız süt miktarı 4 litre, ayda bir isterseniz 8 litre olarak ayarlanmıştır.

İBB Süt Yardımı Sorgulama

İstanbul Belediyesi Süt Yardımından yararlanmak istiyorsanız geçerli numarayı arayabilirsiniz. Başvuru yaptığınızda mevcut durumu sorgulayabilirsiniz. Bunu yapmak için aşağıdaki adımları izlemeniz gerekir.

 • Başvurunuzdan sonra Alo 153 numarası tarafından size bir güvenlik numarası gönderilecektir.
 • Size ait olan bu numara ile İBB süt yardımı talebinizi İBB internet sitesi üzerinden yapabilirsiniz.
 • Öncelikle İBB web sitesine giriş yapmanız gerekmektedir.
 • Ardından Beyaz Masa butonuna tıklayın ve talep alanına başvuru yaptığınızda size gönderilen güvenlik numarasını girin.
 • Süt başvurunuzun kabul edilip edilmediğini belirlemek için ekrandaki bilgileri kullanabilirsiniz.

TAVSİYE İÇERİK ➔ HALK SÜT YARDIMI BAŞVURU SORGULAMA NASIL YAPILIR? İstanbul’da yaşıyorsanız bu yazımızı okuyabilirsiniz.

İBB Sosyal Yardım Kartı Hangi Marketlerde Kullanılabilmektedir?

İBB sosyal yardım kartınızı dilediğiniz gibi kullanabilmeniz için belirli marketlerden alışveriş yapmanız gerekmektedir. İstanbul Belediyesi’nin vatandaşlara sunduğu bu hizmet sayesinde aylık giderlerini karşılayamayan kişiler giderlerini karşılayabiliyor. Bunun için İBB sosyal yardım kartı başvurusu yaptıysanız ve kullanmak istiyorsanız aşağıdaki marketlerden alışveriş yapmanız gerekmektedir.

 • KİM
 • Çağrı
 • Rammar
 • Happy Center
 • Carrefoursa
 • Onur
 • ŞOK
 • UCZ
 • Migros


Yukarıda belirtilen marketlerden alışveriş yaparak İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin yardım kampanyalarından yararlanabilirsiniz.

İBB Sosyal Yardım Kartı Bakiye Sorgulama E-Devlet

İBB sosyal güvenlik kartı almak için gerekli belge ve bilgileri topladığınızdan eminseniz, İBB sosyal güvenlik kartınızı kolayca talep edebilirsiniz. Gelişen teknoloji ile artık her işlem internet üzerinden gerçekleştirilebilmekte ve birçok idari işlem bekleme süresi olmadan tamamlanabilmektedir.

Son birkaç yıldır neredeyse tüm evrak işlerinizi yapabileceğiniz e-devlet uygulaması üzerinden de İBB yardım talebinizi gerçekleştirebilirsiniz. Bunun için öncelikle e-devlet uygulamasına şifreniz ile telefonunuzdan veya bilgisayarınızdan giriş yapmalısınız. Ardından aplikasyonda bulunan arama butonunu girin ve “Sosyal Yardım Bilgi Sorgulama” yazın. Açılan ekranda İBB Sosyal Güvenlik Kartı almaya uygun olup olmadığınız belirtilecektir.

İBB Sosyal Yardım Kartı Ne Zaman Yüklenecek?

İstanbul Belediyesi Sosyal Yardım Kartınıza (İstanbulkart) yükleme her ayın 1’i ile 5’i arasında gerçekleşir. Sosyal güvenlik kartına yükleme yapıldığında SMS ile bilgi gönderilir.

İBB Sosyal Yardım Kartına Bakiyeler Ne Zaman Yatar?

ibb-sosyal-yardim-karti-ayin-kacinda-yatiyorPin
İBB Sosyal Yardım Kartı Ayın Kaçında Yatıyor

İstanbul Belediyesi tarafından dar gelirli vatandaşlara verilen sosyal yardım kartlarının bakiyesi her ayın ilk haftası ödeniyor. İBB sosyal yardım kartına ödemeler ayın 1’i ile 5’i arasında yapılıyor. Kredi yüklemesi haftalık mesai saatleri içinde yapılır.

İBB Sosyal Yardım Kartı Sıfırlanır mı?

İBB sosyal yardım kartı almaya hak kazanmış görünen kişilerin en sık sorduğu sorulardan biri de kullanamayacakları bakiyelerin ne olacağı oluyor. Aylık düzenli olarak yatırdığınız fayda parasını bazı aylarda harcayamayacaksınız. İBB sosyal yardım kartını devreye sokan kişiler, gereksiz harcamaların önüne geçmek için kullanılmayan kredilerin sıfırlanmasını engelledi.

Böylece her ay hesabınıza yüklenen tutarın tamamını harcamak zorunda kalmazsınız ve bir sonraki ay için birikim yapabilirsiniz. İBB Sosyal Yardım Kartı’nın gönderildiği kişiler, karttaki tutarın sıfırlanmadığından emin olarak kartı kullanıma açabilir.

İstanbul Sosyal Yardım Kartı Ne Zaman Açılacak?

Son yıllarda sosyal güvenlik kartı almış kişilere düzenli olarak mesajlar gönderilmektedir. Buna göre bu mesajlar genellikle süt parası başvurusu için gönderiliyordu. Bu mesajlardan daha önce haberdar olan kişiler, yeni düzenleme ile herhangi bir mesaj gelmeyince endişeye kapıldılar ve İBB sosyal yardım kartı başvurusunun iptal edildiğini düşündüler. Ancak süt verimi ve İBB refah kartı başvurusunun halen devam ettiğini ve uygulamanın kaldırılmadığını belirtmek gerekiyor.

İBB sosyal yardım kartı ne zaman açılacak sorusuna cevap verebilmek için düzenli olarak kontrol edilen kartlar bloke edilecek ve bu süre boyunca kontrol edilecek. Bu süre ortalama 3 ay sürdü. Denetim sonucunda kullanıma açılan kartlar için bilgilendirme SMS’i de gönderilir.

İBB Yardım Kartı Neden Yatmadı?

İBB sosyal yardım kartı belirli testlerden geçtiği için bu yıl ödeme birkaç ay ertelenecek. İBB Yardım Kartı’ndaki paralar her ayın ilk haftası yatırılır. İBB yardım kartı başvurusu onaylanan ve parası havalesi yapılmayan kişilerin kartlarını periyodik olarak gözden geçirmeleri gerekmektedir.

İBB Yardım Kartı Neden Kapatıldı?

Daha önce ihtiyaç sahiplerinin beyanları ile verilen yardım kartları belirli periyotlarda kontrol edilmektedir. Mali durumu düzelen ve geliri artan kişilerin kartları kontrol sonrası kapatılır. Kartınızın yanlışlıkla kapatıldığını düşünüyorsanız İBB Sosyal Hizmetler Birimi’ne tekrar başvurarak kartınızı açtırabilirsiniz.

Bu yazıda İBB sosyal yardım kartı ne zaman açılıyor? Ne zaman yüklenecek? Bilgi vermeye çalıştım Sorularınızı yorum kısmına yazabilirsiniz.

Yorum yapın