İBB Beyaz Masa Sosyal Yardım Kartı Başvurusu Nasıl Yapılır?Başvuru Sorgulama-2024

İBB Beyaz Masa Sosyal Yardım Kartı Başvurusu Nasıl Yapılır? 2023 Başvuru Sorgulama; İstanbul Belediyesi tarafından ihtiyaç sahibi ve yoksullara verilen İstanbulkart adlı sosyal yardım kartı sayesinde vatandaşlar; BİM, Migros, Carrefoursa, ŞOK gibi belediye anlaşmalı marketlerde kartları ile limitleri dahilinde alışveriş yapabilirler.

İhtiyaç sahiplerinin bakkaliye, temizlik, kişisel hijyen vb. İBB’nin ihtiyaç sahiplerine asgari ihtiyaçlarını karşılamak için düzenlediği İBB İstanbulkart’a yoksul ve dar gelirli kişiler başvurabiliyor.

Bu yazıda İBB Beyaz Masa Sosyal Yardım Kartı başvurusu nasıl yapılır? Piyasa yardım kartına başvurmak için hangi belgeler gereklidir? vb. Konuyla ilgili en sık sorulan soruları yanıtlamaya ve sizi bilgilendirmeye çalışacağız.

Sosyal Yardım Kartı Nedir? Ne İşe Yarar?

İBB Sosyal yardım kartı 400 TL-500 TL-600 TLPin
İBB Sosyal yardım kartı 400 TL-500 TL-600 TL

Ülkemizde belediyeler tarafından yoksul ve dar gelirli vatandaşlara, yani yoksulluk sınırının altında yaşamaya devam etmek zorunda olan vatandaşlara verilen sosyal yardım kartlarında belirli bir üst sınır bulunmaktadır.

Belediyeler; Belirli aralıklarla bütçelerine göre sosyal yardım kartlarına para yüklüyorlar.

Yardım kartları için belirlenen üst limitler, belediye bütçesine, başvurusu kabul edilen kişinin muhtaçlığına, muhtaç kişinin çalışıp çalışmadığına ve bakmakla yükümlü olunan kişi sayısına göre değişebilmektedir.

İlk kez tüm vatandaş İstanbul kartlarında 200 TL limit getirildi.

Muhtaç insanlar; Sosyal yardım kartları ile BİM, Migros, Carrefoursa gibi belediyenin anlaşmalı olduğu marketlerde tütün ve alkol ürünleri dışındaki ürünleri satın alabilirler.

Vatandaşlar kartlarındaki limitleri hem alışveriş yaparken hem de sonraki alışverişlerinde kullanabiliyor.

İBB Sosyal Yardım Kartı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Zor durumdaki vatandaşlar; İBB sosyal yardım kartı başvurusunu bağlı olduğunuz ilçe belediyesine yapabilirsiniz.

Aynı zamanda sosyal yardım dairelerine başvurarak başvurularını yapabilirler.

İstanbulkart ön başvuruları e-devlet üzerinden de yapılabiliyor.

e-devlet üzerinden İBB Sosyal Yardım Kartı başvurusu için öncelikle https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-sosyal-yardim-talebinde-bulunma-ve-talebi-sorgulama-4671 linkine tıklamanız gerekmektedir.

“Başvuruya Git” seçeneğine tıkladıktan sonra başvuru formundan başvurmak istediğiniz belediyeyi İstanbul Büyükşehir Belediyesi olarak işaretlemeniz gerekmektedir.

Daha sonra formdaki geliriniz ve kişisel bilgilerinizle ilgili soruları yanıtlamalı ve formun alt kısmında yer alan Sosyal Yardım Türleri altından Ön Ödemeli Sosyal Yardım Kartı desteği seçeneğini seçmelisiniz.

İstanbulkart’ın yanı sıra bağlı olduğunuz belediyenin diğer araçlarını da görebilir ve aynı başvuru formu üzerinden ihtiyaç duyduğunuz araç için başvuruda bulunabilirsiniz.

Beyaz Masa Sosyal Yardım Kartı Başvurusu Nasıl Yapılır?

81 ilimizde 24 saat kesintisiz hizmet veren ALO153 Beyaz Masa Hattını arayan vatandaşlar; belediyelerin çalışma alanları ile ilgili akla gelebilecek her türlü soru, istek, şikayet ve önerilerini ilgili birimlere iletebilirler.

Belediyelerin güncel sosyal yardımları ve hangi sosyal yardımlardan yararlanabileceklerini öğrenmek için ALO153 Beyaz Masa numarasını arayabilirsiniz.

İstanbul il sınırları içinde ikamet eden muhtaç ve muhtaç kişiler; ALO153 Beyaz Masa Hattını arayarak İstanbulkart ön başvurularını yapabilir, başvuru için gerekli belgeleri ve başvuru koşullarını öğrenebilirler.

Daha önce İstanbulkart’a başvuran vatandaşlar; daha sonra ALO153 Beyaz Masayı arayarak başvurularının güncel durumunu yani kabul edilip edilmediğini öğrenebilirler.

Ayrıca İstanbulkart dahil olmak üzere belediyelerin sunduğu sosyal yardımlar hakkında bilgi almak için dilediğiniz zaman Beyaz Masa hattını arayabilir ve yetkililerinden detaylı bilgi alabilirsiniz.

İBB Sosyal Yardım Kartı Online Başvuru

beyazmasa.ibb.gov.tr başvuru sorgulamaPin
beyazmasa.ibb.gov.tr başvuru sorgulama

İstanbul Belediyesi Sosyal Yardım Kartı online olarak kolayca başvurulabilir. İBB Sosyal ve Ekonomik Destek Programı kapsamında sosyal yardım kartına online başvuru yapmak için https://sosyalyardim.ibb.gov.tr/online-basvuru başvuru formunu doldurmanız yeterli.

İBB sosyal yardım kartı başvurusu için belediyenin sosyal yardım dairesine başvurabilir, dilerseniz belediyenin resmi internet sitesi üzerinden başvuru işlemini tamamlayabilirsiniz.

İBB Sosyal Yardım Kartı Başvurusu Formu

BB Sosyal Yardım Kartı Başvuru Formu bu sayfadaki https://sosyalyardim.ibb.gov.tr/online-basvuru linkine tıklayarak doğru bir şekilde doldurulmalıdır. “SEDEP” projesi kapsamında sosyal yardım kartı başvuru formunu dolduran kişilerin TC kimlik numarası, ad-soyad ve doğum tarihi bilgilerini girmeleri gerekmektedir.

Kişisel verilerin girilmesinin ardından sosyal yardım kartı başvuru formu, iletişim ve adres bilgileri girilerek ilk ön kararın verilmesi halinde incelemeye alınacaktır.

İBB Sosyal Yardım Kartı Başvuru Sorgulama

İstanbulkart başvurunuzun kabul edilip edilmediğini e-devlet yani Sosyal Yardım Başvuru & Sorgulama sayfasından öğrenebilirsiniz. H. yukarıda sizlerle paylaştığımız link üzerinden.

Sorularınız için ALO153 İBB Beyaz Masa hattını arayabilirsiniz.

Alternatif olarak, başvurduğunuz belediyeye gidebilir veya belediyenin telefon numarasını arayabilirsiniz.

İBB sosyal yardım kartı başvurusu için e-devlet

İstanbul Belediyesi Sosyal Yardım Kartı başvurusunu Belediye resmi internet sitesi veya E-Devlet https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-sosyal-yardim-talebinde-bulunma-ve-talebi-sorgulama-4671 üzerinden, tıklayarak yapabilirsiniz. bu bağlantı.E-devlet üzerinden yapılan başvurular belediye yetkilileri tarafından kontrol edilmekte ve değerlendirilmektedir.

İBB Sosyal Yardım Kartı Başvuru Sonucu

İBB sosyal yardım kartı başvurusu, daha sonra başvuran birçok kişi tarafından sorulmaktadır. SEDEP Projesi Sosyal ve Ekonomik Destek Programı kapsamında https://sosyalyardim.ibb.gov.tr/basvuru-sorgulama linkinden başvuru sonucuna ve İBB sosyal yardım kartı başvuru sonucuna ulaşabilirsiniz.

İBB Sosyal Yardım Kartı Limiti Ne Kadar?

Yukarıda da belirtildiği gibi İBB sosyal yardım kartına yüklenecek miktar; Başvurusu kabul edilen kişinin maddi durumuna, ihtiyaç düzeyine, bakmakla yükümlü olunan kişi sayısına ve ailedeki çalışan sayısına göre değişiklik gösterebilir.

Örneğin, bir işi veya düzenli bir geliri olmamasına rağmen bakmakla yükümlü olduğu 5 veya daha fazla kişi için aylık üst sınır belirlenebilir.

Bu kapsamda İstanbulkart sahiplerinin kartlarına aylık 300, 400, 500 TL gibi farklı rakamlarda yükleme yapılabilmektedir.

Ödemeler genellikle düzenli olarak yapılır ancak birkaç ay ödeme yapılmadığında kişilerin kartlarına bir miktar para yatırılabilir.

Vatandaşlar; Bu parayı ancak anlaşmalı pazarlarda posta cihazlarını okutarak kullanabilirler. Yani İstanbulkart’taki limitler hiçbir şekilde nakde çevrilemez.

İstanbulkart Hangi Marketlerde Geçerli 2023?

İBB Sosyal yardım Kartı 1000 TLPin
İBB Sosyal yardım Kartı 1000 TL

İstanbulkart sadece anlaşmalı marketlerde tütün ve alkol ürünleri dışındaki tüm ürünlerin alımında kullanılabilir.

İBB’nin anlaşmalı olduğu ve İstanbulkart için geçerli olan bu marketleri şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Migros
 • ŞOK
 • BİM
 • Çağrı Market
 • KİM
 • Rammar
 • Happy Center
 • UCZ
 • Onur Market
 • Carrefoursa

İstanbulkart sahibi; Belediyeden yardım parası olarak kartınıza yüklenen limit ile yukarıdaki marketlerden alışveriş yapabilirsiniz.

Ayrıca marketlerin düzenlediği promosyonlara katılarak da ek puan toplayabilirsiniz.

Topladıkları ekstra puanları farklı yerlerde ve mağazalarda kullanabilirler.

İBB Beyaz Masa Sosyal Yardım Kartı Başvurusu için Gerekli Belgeler

ibb-sosyal-yardim-karti-basvurusuPin
İBB Sosyal Yardım Kartı Başvurusu

İBB sosyal yardım kartı başvurusunda ihtiyaç sahiplerinden istenen en önemli belgeleri kısaca şu şekilde sıralayabiliriz:

 • TC kimlik kartı ya da nüfus cüzdanı aslı ve fotokopisi
 • İkametgah belgesi
 • Nüfus kayıt örneği
 • Aile bireylerinin çalışıp çalışmadığını gösteren SGK’dan alınması gereken belge
 • Gelir belgesi
 • Muhtarlıktan alınması gereken fakirlik belgesi
 • Kirada oturan kişiler için kira sözleşmesi
 • Engelli vatandaşlar için sağlık kurulu raporu


İstanbul il sınırları içinde ikamet edenler; Yukarıdaki belgelerle başvurabilirsiniz.

Kişilerden yukarıdaki belgelere ek olarak başka belgeler de istenebilir.

Örneğin; Ölen ve herhangi bir geliri olmayan dul kadınların eşlerinden alacakları ölüm belgesini ibraz etmeleri gerekmektedir.

İBB Sosyal Yardım Kartı Kimlere Verilir?

İBB; yoksul, muhtaç ve dar gelirli vatandaşlara sosyal yardım kartları dağıtır.

İşsiz ve düzenli bir geliri olmayan ihtiyaç sahibi vatandaşların yanı sıra yoksulluk sınırının altında yaşayan, yani asgari ihtiyaçlarını karşılamakta güçlük çeken kişiler de sosyal yardım kartına başvurabilmektedir.

Yoksul ve yoksulluk sınırının altındaki dar gelirli, yani aylık kişi başı geliri net asgari ücretin 1/3’ünden az olan kişiler de sosyal yardım kartı alabilir.

Sosyal güvenlik kartının kimlere dağıtıldığını şu şekilde özetleyebiliriz:

 • Sigortalı bir işi olmayan muhtaçlar
 • Eşinden boşanmış, eşi vefat etmiş veya eşinden ayrılmış gelirsiz dul kadınlar
 • Engelliler ve kronik hastalar
 • Kimsesiz ve muhtaç yaşlılar
 • Yoksul ailelerin üniversite eğitimi gören çocukları
 • Muhtaç şehit, gazi ve asker yakınları
 • Doğal afetlere maruz kalan afetzedeler
 • Muhtaçlık sınırının altında yaşayanlar
 • Sağlık sorunları yüzünden iş göremez halde olanlar

İşsizler ve ihtiyaç sahipleri öncelikli sosyal yardım kartı alabilirler.

İBB sosyal yardım kartı malul aylığı, dul aylığı, emekli aylığı gibi aylıklar alan kişilere verilmemektedir.

Değerli taşınır ev veya üzerlerine kayıtlı konut, arsa vb.Gayrimenkul sahibi kimse İBB sosyal güvenlik kartı alamamaktadır.

Bu yazımızda İBB Beyaz Masa sosyal yardım kartı başvurusu hakkında merak edilenleri aydınlatmaya çalıştık.

Siz de İstanbulkart kullanıyorsanız veya sosyal yardım kartı başvurusunda bulunmayı düşünüyorsanız; Bu konudaki tüm soru ve görüşlerinizi yazımızın yorum kısmına yazabilir, önerilerinizi siz değerli okurlarımızla paylaşabilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR;

 1. SED HİZMETİ KAPSAMINDA OLMADIĞINIZ DEĞERLENDİRİLDİ NE DEMEK?
 2. KIZILAY YARDIM BAŞVURUSU SORGULAMA NASIL YAPILIR?
 3. İBB SOSYAL YARDIM KARTI NE ZAMAN YÜKLENECEK?
 4. FAKİR AİLELER DEVLET VE BELEDİYE YARDIMLARINI NASIL ALIR?
 5. İBB KREŞ BAŞVURULARI, KREŞ ÜCRETLERİ
 6. KIZILAY PARA YARDIMI NASIL ALINIR? BAŞVURU FORMU
 7. YEŞİL KARTLILARA DEVLET VE PARA YARDIMI BAŞVURULARI
Yorum yapın