Öğrenci Para Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır? 2024-Tüm Detaylarıyla

Öğrenci Para Yardım Başvurusu

Öğrenci Para Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır? Tüm Detaylarıyla başvuru formu, Öğrencilere maddi yardım yapılıp yapılmadığı soruları hakkında detaylı bilgi vermeye çalışacağım. SED, Bölge Komisyonu, Aile ve Sosyal İşler Bakanlığı aracılığıyla öğrencilere yönelik öğrenim bursu ve desteğine başvurma koşulları hakkındaki makalemizi okuyun.

Her yıl olduğu gibi bu yıl da öğrenci bursu başvuruları yapılacak. Sosyal Yardımlaşma Vakfı’ndan koşullu eğitim yardımı kız çocukları için 75 TL, erkek çocukları için 50 TL’dir. Ayrıca yetim ve yetimlere 150 TL şartlı eğitim yardımı yapılmaktadır.

Öğrenciler için devlet mali yardımı, 2022’de aşağıdakiler gibi birçok yardım sunmaktadır: B. KYK Burs Yardımı, Şartlı Eğitim Yardımı, Kırtasiye Yardımı, Eğitim Bursu. İlkokul, ortaokul, lise ve üniversite öğrencilerine okula giden çocuğu olan ailelere maddi yardım sağlanmaktadır. Eğitim Yardımı Başvurusu adı verilen öğrenci mali yardımını nasıl alabilirim? Üniversiteye giden bir çocuk için mali yardıma nasıl başvurabilirim?

Devletin Öğrenciye Para Yardımı 2022-2023

Şartlı devlet eğitim yardımı, SED yardımı olarak anılır. Okul çocuğu ödenekleri her yıl Aile ve Çalışma Bakanlığı tarafından hesaplanır ve ödenir. 2022 yılı için eğitim gören çocuklara yönelik eğitim bursu 1259 TL olarak açıklandı. Bu desteğe başvurmak için e-devlet üzerinden Eğitim Desteği Başvuru sayfasına ulaşabilirsiniz.

Devlet bursu, kaymakamlık yardımı, SED yardımı ve okul çocukları için KYK bursunun yanı sıra vakıflar, dernekler, girişimciler ve holding sahipleri var. Bu burs, eğitim ve öğretim devam ettiği sürece her yıl 9 ay süreyle verilmektedir.

Öğrenci Para Yardımı Nedir?

500 TL öğrenci yardımıPin
500 TL öğrenci yardımı

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı ile Aile ve Sosyal Hizmetler’in maddi durumu iyi olmayan kişilere yönelik eğitim bursudur. Öğrenciler için mali destek aylık veya iki ayda bir ödenir. Devlet eğitim yardımları kırtasiye yardımı, şartlı eğitim yardımı, barınma yardımı, giyim yardımı, kitap yardımı ve barınma yardımı şeklinde sağlanmaktadır.

devlet eğitim bursu;

 • Eğitim materyali yardımı
 • Öğle yemeği yardımı
 • Ücretsiz ders kitabı yardımı
 • Servis yardımı
 • Şartlı eğitim yardımı
 • Maddi yardım
 • Yurt yardımı
 • Kıyafet yardımı

Öğrenciye Para Yardımı Nasıl Alınır?

SYDV öğrenim bursuna nasıl başvurulur? Öğrencinin her yıl aldığı eğitim bursu Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından ödenir. Öğrenci yardım parası alabilmek için eyalet veya ilçenizdeki sosyal yardım ve dayanışma vakıflarına bizzat gitmeniz gerekmektedir.

Eğitim hayatına devam eden ilkokul, ortaokul ve lise öğrencilerine gerekli koşulları sağlamaları halinde maddi durumu iyi olmayan ailelere yönelik Sosyo-Ekonomik Yardım (SED) sağlanmaktadır.

Öğrencilere maddi destek sağlayan kurum ve kuruluşlar;

 • Vakıf ve dernek hibeleri
 • KYK Bursu
 • Holding ve iş adamları
 • Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları

Öğrenciye Para Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

1000 TL öğrenci yardımıPin
1000 TL öğrenci yardımı

Aileler, kaymakamlıklarda faaliyet gösteren Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları’ndan yardım alabilmek için şahsen başvuruda bulunmalıdır. Eğer aile kimlik kartı ile eğitim yardımı başvurusunda bulunuyorsa öğrenim bursu alabilmek için bulduğunuz ilçe veya ilçedeki sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarına aşağıdaki belgeleri getirmeniz gerekmektedir.

 • Siz ve öğrenciler için kimlik kartları
 • Sağlık raporu
 • Öğrenci sertifikası
 • Hanede yaşayan herkesin kimlik fotokopisi
 • Yoksulluk kağıdı
 • Ev kiralık ise kira sözleşmesi

Yukarıdaki belgelerle yapılan başvurularda başvurusu uygun bulunanlara verilen eğitim bursu PTT şubeleri tarafından 1 yıl süreyle her ay geri alınır.

E-Devlet Öğrenci Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

E-Devlet Öğrenci Yardımı Başvurusu, öğrenim bursu başvurusu için SYDV’lerle iletişime geçebilir veya e-devlet üzerinden başvuru yapabilirsiniz. Eğitim yardımı talepleri sadece şehit/gazi ve engellilere e-devlet üzerinden yapılmaktadır. Bu tek seferlik hibe için başvurun;

 • eDevlet’e kaydolun
 • Arama kutusuna Eğitim Yardımı İsteği yazın
 • Açılan sayfada giriş bilgilerini göreceksiniz.
 • Talep türünü seçin
 • Talep tipini seçtikten sonra Uygula linkine tıklayınız.
 • Yardım başvurunuz onaylanırsa ilköğretime 1181 TL, liseye 1259 TL ve üniversite öğrencilerine 1420 TL tahsis edilecektir.

Devletin Öğrencilere Verdiği Para Yardımı Başvuru Formu

Devletin öğrencilere verdiği para yardımı başvuru formu e-devlet üzerinden veya Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’ndan dolduruluyor. İlk ve ortaokul öğrencilerinin ve hibe formunun, öğrenci velileri tarafından kimlik bilgileri de verilerek doldurulması gerekmektedir.

e-devlet üzerinden devlet öğrenci bursu başvuru formunu doldurmak için https://www.turkiye.gov.tr/aile-ve-sosyal-hizmetler-sosyal-yardim-basvuru-hizmeti  linkine tıklayabilirsiniz. ile formu doldurunuz.

E-devlet sistemine giriş yaparak Sosyal ve Ekonomik Kalkınma Servisi’nden ön başvuru formunu doldurmanız gerekmektedir. Bir çocuk size formu doldurduğunuzu okuyor mu? Hanede okuyan çocukların sayısı sorulduğunda, bu bilgiyi vermelisiniz.

Ulaşım Destek Parası Nasıl Alınır? 2023

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, üniversite öğrencilerine yönelik ulaşım desteğiyle ilgili olarak, “Öğrenci kardeşlerimizin 500 liraya kadar olan ulaşım masraflarını ailelerinin yaşadığı vakıflarımıza başvurarak ve tren biletlerini ibraz ederek karşılıyoruz. .

YouTube video

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Eğitim Yardımları

Talep edilmesi halinde Aile ve Sosyal İşler Bakanlığı tarafından her yıl eğitim dönemi başında eğitim yardımı yapılmaktadır. Şartlı eğitim yardımı öğrencinin annesi tarafından sağlanır. Aynı ay içinde 4 günden fazla olmamak kaydıyla devam eder.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Şartlı Eğitim Ödeneği (CEE) okulların açık olduğu saatlerde ödenir. 2 ayda bir ödenen eğitim bursunun miktarı;

İlkokula devam eden erkek öğrenciler için aylık 45 TL,
İlkokula devam eden kız öğrenciler için aylık 50 TL,
Erkek ortaokul öğrencileri için aylık 55 TL,
Ortaokula devam eden kız öğrenciler için aylık 75 TL’dir.

Öğrenciye Para Yardımı Yapan Belediyeler

Çocuklara yönelik devlet eğitim desteğine ek olarak, birçok il ve ilçe belediyesi öğrencilere her yıl eğitimlerinin başında eğitim desteği sunmaktadır. İlköğretim, lise ve üniversite öğrencilerine yönelik nakdi yardım bu yıl İstanbul, İzmir ve Ankara Büyükşehir Belediyeleri tarafından 1200 TL tutarında yapılacak.

Öğrencinin velisi Sosyal Yardım Dairesi’ne şahsen başvurduğunda, öğrenciye maddi yardımda bulunan belediyelere ödenir.

İBB Eğitim Yardımı Nasıl Alınır?

İstanbul Belediyesi bu yıl da ilkokul öğrencilerine kırtasiye yardımı yaparken, ulaşım ve barınma yardımı da yapıyor. İBB’nin ilkokul çağındaki çocuklara yönelik eğitim destek paketini belediyenin resmi internet sitesinden veya şahsen başvurarak edinebilirsiniz.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı SED Yardımı 2022-2023

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı öğrenci yardımıPin
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı öğrenci yardımı

SED yardımı, yani sosyal ekonomi yardımı, maddi durumu kötü olan öğrencilere yönelik maddi ve nakdi bir destektir. Yıllık olarak belirlenen SED desteği miktarı değişmektedir. Sed help’ten faydalanmak için birkaç şartı yerine getirmeniz gerektiğini unutmayın.

SED yardımı alabilmek için eğitiminize devam etmeniz ve 4 günden fazla devamsızlık yapmanız gerekmektedir. PT’den koşullu ebeveynlik yardımı annelere ödenir.

Koşullu eğitim ödeneği aşağıdaki durumlarda azaltılacaktır

 • Okulu bırakmak
 • 1 ayda 4 gün devamsızlık
 • Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na haber verilmeksizin adres değişikliği
 • Gelir artışı, muhtaçlığın giderilmesi
 • Ölüm

Okuyan Öğrencilere SED Maddi Devlet Yardımları Ne Kadar?

Öğrenciler için SED yardımının miktarı 50 TL ile 75 TL arasında değişmektedir. SED yardımı, devlet yardımının bir parçasıdır. 2 ayda bir PTT şubesine götürebilirsiniz.

2022 yılı SED hibe tutarı ilköğretim için 50 TL, ortaöğretim için 75 TL’dir.

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Öğrenci Para Yardımı

Kaymakamlık ve valilik idare binalarında bulunan sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıfları Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığına bağlıdır. Maddi durumu iyi olmayan, eğitim güçlüğü çeken ailelere nakdi yardım ve kırtasiye yardımı kişisel başvuru ile yapılmaktadır.

Sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarından eğitim yardımı parası almak isteyen velilerin şahsen hazırlanacak belgelerle başvuruda bulunmaları yeterlidir.

Okuldan alınan eğitim sertifikası
Eğitim yardımı için başvuru mektubu
Anne ve öğrencinin nüfus cüzdanı
Okul müdüründen yoksulluk belgesi

Öğrencilere Para Yardımı Ne Kadar?

Hane geliri, maddi durumunuza göre verilen çocuk yetiştirme yardımı çerçevesinde okuyan çocuk sayısına bağlıdır. Devletin sağladığı eğitim bursuna ek olarak her bir lise ve üniversite öğrencisi için aylık nakdi yardım 1417,47 TL’dir. Ortaokul öğrencileri için aylık 1259 TL, ilkokul öğrencileri için aylık 1181,23 TL.

Ayrıca Sed yardımı olarak verilen nakdi yardım ilkokul için 50 TL, lise için 75 TL olarak belirlendi.

Devletin Öğrencilere Verdiği Para Yardımından Kimler Yararlanabilir?

Eğitim gören çocuklar için devlet fonu alabilmek için belirli gereksinimleri karşılamanız gerekir. Devlet tarafından sağlanan öğrenci yardımı, maddi durumu kötü ve hane geliri düşük olanlara verilmektedir.

Okul yardım parası kime ödenir?

Okuyan öğrencilere
Mali yardımı kötüye giden bireyler
Hane halkı geliri düşük olan insanlar
Aile geçimini sağlayan kişinin işsiz olması

Kaymakamlık Öğrenci Yardım Parası Başvurusu Nasıl Yapılır?

Kaymakamlık Öğrenci Yardım Parası Başvurusu: Her yıl olduğu gibi sene başında da bütçesi en iyi kurumlara bağlı kaymakamlık öğrencileri hem maddi yardım hem de yazı yardımı yapıyor. Kaymakamlık bursları için başvurular, kaymakamlıkta bulunan veli yardımlaşma ve dayanışma vakıflarına yapılır.

Başarılı öğrencilere destek olan maddi açıdan dezavantajlı bireyler ödemelerini her ay PTT şubelerinden alabilirler.

İl veya ilçenizdeki sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarına nüfus cüzdanınız ile gitmeniz gerekmektedir. Size verilecek başvuru formunu doldurup gönderdikten sonra gerekli doğrulama yapıldıktan sonra ödemeniz yapılacaktır.

Çocuğu Okuyan Ailelere Maddi Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

Eğitim gören çocuğu olan ailelere nakdi yardım başvurusu, başvuruyu yapan kurum ve kuruluşa göre değişmektedir. Devlet eğitim desteği başvurusu sosyal yardım ve dayanışma vakıflarına şahsen yapılırken, belediyelerden eğitim desteği için belediye danışma merkezlerini arayabilir veya internet sitesi üzerinden başvurabilirsiniz.

Çocukları eğitim gören ailelere maddi destek sağlayan vakıf ve dernekler ise hem online başvuru formu aracılığıyla hem de okul idaresi aracılığıyla başvuruda bulunuyor.

Okul Yardım Parası Başvuru Merkezleri Nerelerdir?

Okul yardım parası için başvuracağınız yer Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’dır. Okul yardımı başvurusu bölge müdürlüğünün binalarında yapılır.

Okuyan Çocuğa Devlet Yardımı Sorgulama

Devlet eğitim desteği başvuruları E-Devlet ve Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı aracılığıyla yapılmaktadır. Başvuru yapan adayların eğitim yardımı başvurularını https://uyg.sgk.gov.tr/EgitimOgretimYardimi/ linkine tıklayarak öğrenebilirsiniz.

Okuyan Çocuğa Para Yardımı Nereden Çekilir?

Çocuğun eğitim bursu PTT aracılığıyla tahsil edilir. Eğitim hibesi, hibe türüne göre PTT şubelerinden veya PTT’den PTT kartınız ile aylık veya 2 ayda bir alınabilir.

Şartlı Eğitim Yardımı Ne Kadar?

Şartlı eğitim ödeneği, 9 ay boyunca sağlanan nakdi yardımlardan biridir. Özellikle annelere verilen bu para 2 ayda bir vergilendiriliyor. İlkokuldaki çocuklara aylık 50 TL, lisedeki çocuklara ise 75 TL veriliyor.

Okuyan Çocuğa Para Yardımı Ne Zaman Verilecek?

Öğrenci Çocuk Bursu Şartlı öğrenci bursu ise 2 ayda bir periyodik olarak ayın son haftasında PTT şubelerine ödenir. Kaymakamlık eğitim bursu ayın ilk haftası ödenir. Toplu eğitim hibesi alanlar, eğitim döneminin başında yılda bir kez mali destek alırlar.

Öğrencilere Burs Veren Vakıflar, Holdingler, İş Adamları ve Dernekler

Öğrencilere burs ve maddi yardım sağlayan holding şirketleri ve işadamları;

 • İbrahim Erdemoğlu
 • Marmara ve Yıldız Teknik Üniversitesi,
 • İbrahim Çeçen Vakfı,
 • Elginkan Vakfı,
 • Sabancı Vakfı,
 • Türk Petrol Vakfı,
 • İş Dünyası Vakfı,
 • İstek Vakfı,
 • Taşkent Vakfı,
 • Nuh Çimento Sanayi Vakfı

Öğrencilere Para Yardımı Yapan Kurum ve Kuruluşlar

ogrencilere-para-yardimi-basvurusuPin
Öğrencilere Para Yardımı Başvurusu

Öğrencilere maddi destek sağlayan kurum ve kuruluşlar, eğitime destek amaçlı burslar vermektedir. Sayısı oldukça fazla olan bu vakıflar, gelen bağışları okuyan öğrencilere ulaştırmaktadır. Ayrıca bazı varlıklı işadamları ve holding sahipleri de her yıl yüzlerce öğrenciye maddi yardımda bulunmaktadır.

 • Belediyeler,
 • TEV,
 • Tubitak,
 • Avrupa Koleji Yüksek Lisans Burs Programı,
 • Meb,
 • İto,
 • Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği,
 • Çağdaş Eğitim Vakfı,
 • Vehbi Koç Vakfı,
 • Tekfen Vakfı,
 • Türk Diyanet Vakfı,
 • Adilcevaz Eğitim Kültür ve Dayanışma Vakfı,
 • Taşkent Vakfı, Atatürkçü Düşence Derneği,
 • Türk Eğitim Vakfı,
 • 21. Yüzyıl Eğitim ve Kültür Vakfı,
 • İstanbul Ticaret Üniversitesi,
 • Alarko Holding,
 • Toplum Gönüllüleri Vakfı,
 • Şahinler Holding,
 • Birlik Vakfı,
 • Sema Yazar Gençlik Vakfı,
 • İzzet Baysal Vakfı,
 • Mehmet Zorlu Vakfı,
 • Anadolu Vakfı,
 • Akdere Yeni Sondurak Ulu Camii Vakfı,
 • Hüsnü Özyeğin Vakfı,
 • Afrika Vakfı,
 • İstanbul Sanayi Odası Vakfı,
 • İstanbul Ticaret Odası,
 • Akkanat Eğitim ve Sağlık Vakfı,
 • Alarko Vakfı,
 • Ahmet Yesevi Vakfı,
 • Darendililer Eğitim Vakfı,
 • İstanbul Teknik Üniversitesi,
 • İstanbul Üniversitesi,
 • Türkiye Milli Kültür Vakfı,
 • Boğaziçi ve Galatasaray Üniversiteleri,
 • Esnar Vakfı,
 • Fevzi Akkaya Vakfı,
 • Dr. Ali Mümtaz Gürsoy Vakfı,
 • Kibar Eğitim ve Sosyal Yardım Vakfı,
 • Şahinler Vakfı,
 • TADEV,
 • Ahlat Kültür Eğitim Vakfı,
 • Adnan Kahveci Vakfı,
 • Rumeli Eğitim Vakfı,
 • Ali Demir Vakfı,
 • Yumlu Eğt. ve Kültür Araştırma Vakfı,
 • Diyanet Vakfı,
 • Türk Dil Kurumu,
 • Kızılay Gençlik Müdürlüğü,
 • Sağlık Eğitim Vakfı,
 • Sema Yazar Gençlik Vakfı,
 • Yaşar Eğitim ve Kültür Vakfı,
 • Tekfen Vakfı,
 • Cafer Sadık Abalıoğlu,

Bu kuruluşlarla bizzat iletişime geçerek veya çevrimiçi bir form doldurarak yardım talebinde bulunabilirsiniz.

Öğrenciye Para Yardımı Başvurusu Şartları

SED yardım fonları için başvuru şartları nelerdir sorusunun cevabına;

 • Türkiye cumhuriyeti vatandaşı olmak
 • Ailenin kötü mali durumu
 • Ek gelir kaynağı yok
 • Hane geliri asgari ücretin altında
 • Gelir kontrolü 6 ayda bir yapılır, gelir durumu değişirse sübvansiyon kesilir.
 • Eğitim ödeneği çocuk ve hane başına verilir.
 • Çocuklar eğitimlerine devam etmeli
 • Okula devamsızlık yapılmamalı
 • Okul açıkken yardım alınabilir
YouTube video

Öğrenciye Para Yardımı Başvuru Formu

E-devlet öğrenim finansmanı başvuru formunu doldurmak için https://www.turkiye.gov.tr/ashb-sosyal-ekonomik-destek-on-basvuru linkine tıklamanız yeterli. Başvuru bilgilerini eksiksiz ve eksiksiz olarak doldurduktan sonra gerekli doğrulama yapıldıktan sonra ödemeniz yapılacaktır. Öğrenim finansmanı için başvuru formunu e-devlet üzerinden veya sosyal yardım ve dayanışma vakıflarından doldurabilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR;

 1. ZİRAAT BANKASI YARDIM PARASI SORGULAMA NASIL YAPILIR?
 2. HANGİ KURUM VE KURULUŞLAR MADDİ PARA YARDIMI YAPMAKTADIR?
 3. PTT YARDIM BAŞVURUSU NASIL YAPILIR? BAŞVURU FORMU 2022-2023
 4. ÇOCUK DESTEK BİLEŞENİ E-DEVLET BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?
 5. BELEDİYE YARDIM BAŞVURUSU NASIL YAPILIR? PARA YARDIMI NASIL ALINIR?
 6. GIDA YARDIM BAŞVURUSU NASIL YAPILIR? GIDA YARDIMI NASIL ALINIR?
 7. VAKIFLAR GENEL MÜDÜRLÜĞÜ YARDIM BAŞVURUSU NASIL YAPILIR? BAŞVURU FORMU
 8. MAHKUM MAAŞI NE KADAR? MAHKUM MAAŞI NASIL ALINIR?
Yorum yapın