Süt Kuzusu Başvurusu Nasıl Yapılır? Süt Kuzusu Telefon ve İletişim Bilgileri 2024

Süt Kuzusu Başvurusu 2023 Nasıl Yapılır? Süt Kuzusu Telefon ve İletişim Bilgileri; İzmir Belediyesi tarafından 2005 yılında başlatılan ve bugüne kadar devam eden Süt Kuzusu Projesi, yoksul ve ihtiyaç sahibi ailelerin 1-5 yaş arası çocuklarının sağlıklı gelişimlerine destek olmayı amaçlıyor.

Süt Kuzusu Projesi’ne başvuran ve başvurusu kabul edilen kişiler; Her bir çocuğu için ayda 8 litre süt alma fırsatı veriliyor.

İzmir’in hemen hemen tüm ilçelerinde yoksul ailelere süt dağıtımı yapılarak, maddi imkansızlıklar nedeniyle çocuklarının temel süt ihtiyacını bile karşılayamayan ailelere destek olunmaktadır.

Bu yazıda süt kuzusu başvurusu nasıl yapılır? Süt Kuzusu başvurusu için hangi belgeler gereklidir? vb. soruları yanıtlamaya ve konuyu merak edenlere biraz ışık tutmaya çalışacağız.

TAVSİYE İÇERİK ➔ KEÇİÖREN BELEDİYESİ YARDIM BAŞVURUSU NASIL YAPILIR? BAŞVURU ŞARTLARI NELERDİR?

Süt Kuzusu Projesi Nedir?

2005 yılında İzmir’de 240 okulda toplam 210 bin çocuğa sağlıklı ve temiz süt dağıtan İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin süt üreten kooperatiflerle iş birliğiyle başlattığı projeye Süt Kuzusu Projesi deniyor.

2012 yılına kadar tüm devlet okullarında miniklere süt dağıtım projesinin diğer belediyeler tarafından hayata geçirilmesinin ardından İzmir Belediyesi, 2012 yılından itibaren ihtiyaç sahiplerinin evlerine süt dağıtımına devam etti.

Bugün ise yetkili kişiler bu proje ile şehrin dört bir yanında ihtiyaç sahiplerinin evlerine her gün süt ulaştırıyor.

1-5 yaş arası, yani gelişme çağında çocuğu olan tüm aileler; Başvuruları kabul edildikten sonra bu projeden faydalanabilirler.

Çocukları 5 yaşını dolduran ve süt hakkı sona eren aileler; 1-5 yaş arası diğer çocukları için de bu projeden yararlanmaya devam edebilirler.

Proje kapsamında İzmir Büyükşehir Belediyesi; yoksul ailelere UHT süt dağıtıyor.

Yani çocuklar; En sağlıklı ve temiz sütlerden biriyle beslenirler. Ayrıca bu sütler herhangi bir katkı maddesi içermez.

TAVSİYE İÇERİK ➔ ANTALYA HALK SÜT BAŞVURUSU VE BAŞVURU SORGULAMA

İzmir Süt Kuzusu Başvuru Şartları

Emziren domuz projesinden 1-5 yaş arası çocuklar faydalanmaktadır. İzmir il sınırları içinde yaşayan 5 yaşına kadar olan çocuklara süt yardımı yapılmaktadır.

TAVSİYE İÇERİK ➔ HALK SÜT YARDIMI BAŞVURU SORGULAMA NASIL YAPILIR?

Süt Kuzusu Başvurusu Nasıl Yapılır?

sut-kuzusu-basvuruPin
Süt Kuzusu Başvuru

İzmir Belediyesi tarafından yürütülen Emziren Kuzu Projesi’ne başvurmak için gerekli başvuru evrakları ile birlikte İzmir Belediyesi Sosyal Hizmetler Müdürlüğü Emziren Kuzu Daire Başkanlığı ile iletişime geçebilirsiniz.

Alternatif olarak, bağlı olduğunuz muhtarlığa evrakları teslim ederek başvurunuzu yapabilirsiniz.

Ancak, Müdürlükten yapılan başvuruların Süt Dairesi’ne yapılan başvurulara göre daha uzun sürdüğünü hatırlatmak isteriz.

TAVSİYE İÇERİK ➔ GAZİANTEP BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ YARDIM BAŞVURUSU VE SORGULAMA NASIL YAPILIR?

İzmir Süt Kuzusu Başvurusu Nereye Yapılır

İzmir süt kuzusu başvurusu nereye yapılır sorusuna yanıt bulmak istiyorsanız Sosyal Hizmetler Şubesine bizzat başvurabilir veya 444 40 35 numaralı telefonu arayarak başvuruda bulunabilirsiniz. Ayrıca Sosyal Yardım Dairesine giderek süt domuzları için başvuru formu doldurabilirsiniz.

TAVSİYE İÇERİK ➔ İZMİR BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ YARDIM BAŞVURUSU VE SORGULAMA NASIL YAPILIR? BAŞVURU FORMU

Süt Kuzusu Başvuru Online

İhtiyaç sahibi aileler, süt kuzusu projesine başvurmayı düşünür; Ayrıca başvurularını e-devlet üzerinden mi yoksa çevrimiçi bir platform üzerinden mi yapabileceklerini bilmek istiyorlar.

Bu projeye e-devlet veya İzmir Büyükşehir Belediyesi internet sitesi üzerinden başvuru yapılamaz.

Bu, başvuru adresine şahsen gitmeniz ve orada gerekli belgeleri teslim etmeniz gerektiği anlamına gelir.

TAVSİYE İÇERİK ➔ ANKARA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ YARDIM BAŞVURUSU VE SORGULAMA NASIL YAPILIR? BAŞVURU FORMU

İzmir Süt Kuzusu Başvuru Telefon Numarası

İzmir Belediyesi Süt Kuzusu hakkında bilgi almak veya başvuru yapmak için 444 40 35 HİM İletişim Merkezi’ni arayabilirsiniz. Ayrıca web sitesi (www.izmir.bel.tr), e-posta (him@izmir.bel.tr), faks (293 39 95), telefon (444 40 35 ve 185) aracılığıyla da bize ulaşabilirsiniz.

TAVSİYE İÇERİK ➔ ANKARA TEK YÜREK YARDIM BAŞVURUSU NASIL YAPILIR? BAŞVURU FORMU

Süt Kuzusu Başvuru Sorgulama

Başvurular e-devlet veya online bir platform üzerinden yapılamasa da, başvuru sonuçları internet üzerinden kolaylıkla tamamlanabilmektedir.

https://www.izmir.bel.tr/tr/HosgeldinBebekDurumSorgula/4064 linkinden ihtiyaç sahibi vatandaşlar başvurularının tamamlanıp tamamlanmadığını öğrenebiliyor.

Vatandaşlar süt dağıtım aşamalarını https://www.sutkuzusu.com.tr/tr/sutum-nerede linkinden takip edebilirler.

TAVSİYE İÇERİK ➔ AK PARTİ GIDA VE MADDİ YARDIM BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

Süt Kuzusu Başvurusu için Gerekli Belgeler Nelerdir?

Süt Kuzusu’na başvuru yapmayı düşünen dar gelirli ya da yoksul ailelerin ihtiyaç duyduğu belgeleri kısaca şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Anne, baba ve çocuk veya 1-5 yaş arası çocukların kimlik fotokopisi
  • Boşanmış çiftler için “boşanma mahkeme kararı” (çocuğun velayeti bu projeye başvuran kişide olmalıdır)
  • Resmi nikahı olmayan çocuklar için, nüfus dairesinden alınacak doğum belgesinin bir kopyası (çocuk tanıma beyannamesi içeren belge)
  • Başvuru belgeleri

TAVSİYE İÇERİK ➔ SED HİZMETİ KAPSAMINDA OLMADIĞINIZ DEĞERLENDİRİLDİ NE DEMEK?

Süt Kuzusu Dilekçe Formu

**Başvuru formu okul müdüründen temin edilebilir. Bu dilekçeyi doldurduktan sonra başvurunuzu Süt Kuzu Müdürlüğü’ne de postalayabilirsiniz.

Oluşturacağınız dilekçede adınız, soyadınız, telefon ve e-posta vb. yer alacaktır. İletişim bilgilerinizi eklemeyi unutmayınız.

Diğer tüm bilgiler eksiksiz olarak başvuru formu ile birlikte sunulmalıdır.

TAVSİYE İÇERİK ➔ İBB SOSYAL YARDIM KARTI NE ZAMAN YÜKLENECEK?

Süt Kuzusu Başvuru Birimi

Sosyal Hizmetler Şubesi

  1. Adres: Laleli Mahallesi Menderes Caddesi No:418 Gürçeşme Zübeyde Hanım Huzurevi Buca-İzmir
  2. Adres: Milli Kütüphane Caddesi No:41/A Z47 (katlı otopark altı) Konak/İzmir

Yukarıdaki adreslerden birini şahsen ziyaret ederek veya başvuru formu ve destekleyici belgeleri postalayarak projeye başvurabilirsiniz.

Süt Kuzusu Başvurusu Muhtarlık

Daha önce de belirttiğimiz gibi Muhtarlıklar üzerinden de başvuru yapılabilmektedir.

Bu durumda ihtiyaç sahibi vatandaşların ikamet ettikleri yerin müdürlüğüne giderek gerekli belgeleri müdüre ibraz etmeleri gerekmektedir.

Okul müdürü daha sonra kişinin başvurusunu sorumlu başvuru dairesine iletir.

Muhtara çok sayıda kişi başvurduğu için muhtarın başvuruları Süt Kuzu Birimi’ne iletmesi daha uzun sürebilmektedir.

Bu nedenle başvurularının daha hızlı işleme alınmasını isteyenlerin Müdürlük aracılığıyla başvuru yapmamalarını öneririz.

Süt Kuzusu Projesinden Kimler Yararlanabilir?

Ülkemizde belediyeler tarafından sağlanan sosyal yardımlara ihtiyaç sahibi veya dar gelirli kişiler başvurabilmektedir.

Diğer bir deyişle hanede kişi başına düşen ortalama aylık gelir; Asgari ücretin 1/3’üne eşit veya altında olanlar; Bu proje için Sosyal Hizmetler Müdürlüğü’ne başvurabilirsiniz.

Ancak başvuru sahibinin çocuğu veya 1 ile 5 yaşları arasında çocukları olması gerekir. 5 yaşından büyük çocuklar için süt yardımı; topluluk tarafından kısaltılmıştır.

muhtaç ve az kazananlar; İzmir Sosyal Hizmetler Müdürlükleri ile iletişime geçerek bu projeye ek olarak diğer sosyal yardımlara başvurabilirsiniz.

Gıda Yardımı, Yakacak Yardımı, Giyim Yardımı, Nakit Yardımı vb. AIDS; İhtiyaç sahiplerinin yararlanabileceği en önemli araçlardan biridir.

İzmir Süt Kuzusu Dağıtım Yerleri

süt-kuzusu-başvurusuPin
Süt Kuzusu Başvuru

Süt Kuzusu Projesi kapsamında süt; Balçova, Bayraklı, Buca, Bornova, Gaziemir, Çiğli, Karşıyaka, Güzelbahçe, Karabağlar, Karşıyaka, Narlıdere ve Konak’ın tüm ilçelerine dağıtılmaktadır.

Menderes, Torbalı, Seferihisar, Urla, Kemalpaşa, Foça, Menemen ve Aliağa ilçelerine bağlı toplam 96 merkez ilçede dağıtım yapılıyor.

İzmir Süt Kuzusu Adres Değişikliği

Öncelikle İzmir Belediyesi Süt Kuzuları adresinden adres bilgilerini değiştirdikten sonra İzmir Süt Kuzuları Müdürlüğünü arayarak Süt Yardım’ın yeni adrese gelmesini talep edebilirsiniz. Milchlamb adres değişikliği için 444 40 35 ve 185’i arayabilirsiniz. Adres değişikliğinden sonra süt yeni adresinize teslim edilecektir.

İzmir süt kuzusu adres değişikliği için ayrıca bu link üzerinden https://www.sutkuzusu.com.tr/tr/iletisim ile iletişime geçebilirsiniz.

İzmir Süt Kuzusu Kaç Yaşa Kadar?

Projeden 1-5 yaş arası çocukları olan kişiler yararlanabilmektedir. Yani çocuk 5 ve 6 yaşına geldiğinde aynı çocuğa süt dağıtılmıyor. Ancak aileler diğer 1-5 yaşındaki çocukları için süt almaya devam ediyor.

Süt Kuzusu Neden Gelmiyor 2023?

Koronavirüs sürecindeki bazı aksamalar nedeniyle ailelere süt birkaç gün geç ulaştırılabilir.
Ancak İzmir Belediyesi büyük bir gayretle günde 62 ekip dağıtmaya devam ediyor.

İzmir Süt Kuzusu Dağıtım Günleri 2023

2023 yılında mahalle ekipleri her gün ihtiyaç sahibi ailelere süt dağıtacak.
dağıtımlar; Her gün farklı aileler için yapılsa da her aileye ayda 8 litre süt dağıtılıyor.
Yani aynı aileye ayda bir dağıtım yapılıyor.
Süt Kuzusu projesi kapsamında ihtiyaç sahibi ailelere her çocuk için ayda 8 litre süt dağıtılıyor. Aile adres değiştirdikten sonra dağıtım durdurulur.
Bu nedenle ayda 8 litre süt almak isteyen ailelerin Nüfus Müdürlüğü’ndeki adres değişikliğinden sonra Sosyal Hizmetler Müdürlüğü’nü arayarak adres değişikliğini müdürlüğe bildirmeleri gerekmektedir.
Daha sonra aileler; yeni adreslerinden süt alabilirler.
Sütün farklı bir adrese teslim edilmesini isteyenler; Ayrıca Süt Kuzu Ünitelerine giderek sütün diğer adrese gönderilmesini sağlayabilirsiniz.

İzmir Süt Kuzusu Dağıtımı Durduruldu Mu?

Bir süredir süt yardımı alamayan birçok kişi İzmir’de kuzu süt dağıtımı durdu mu, İzmir’e süt yardımı neden gelmiyor sorusunu sık sık soruyor. Süt dağıtımı ve süt alımı belirli dönemlerde ihaleye çıkacağı için bir süre süt dağıtımı yapılmayacaktır.
Bu yazımızda Süt Kuzusu projesi ile ilgili merak edilen soruları cevaplamaya çalıştık.
Siz de Süt Kuzusu projesinden faydalanıyorsanız veya faydalanmayı düşünüyorsanız; Bu konudaki tüm soru ve görüşlerinizi yazımızın yorum kısmına yazabilir, önerilerinizi siz değerli okurlarımızla paylaşabilirsiniz.

YouTube video
Yorum yapın