Gıda Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır? Gıda Yardımı Nasıl Alınır? 2024

Gıda Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır? Gıda Yardımı Nasıl Alınır? Temel ihtiyaçlarını karşılamakta zorlanan ihtiyaç sahibi ve dar gelirlilere ve bakmakla yükümlü oldukları ailelerine yapılan gıda yardımı sayesinde; temel beslenme ihtiyaçlarını daha kolay karşılayabilirler.

Ülkemizde belediyelerin yanı sıra Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına bağlı sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıfları da ihtiyaç sahibi ve yetimlere gıda ve yardım malzemesi ulaştırmaktadır.

Özellikle koronavirüs sürecinde işsiz kalan veya işyerini kapatan esnaflara sunulan gıda ve gıda yardım paketleri, ortalama 4 kişilik bir ailenin yaklaşık 1 ay boyunca beslenme ihtiyacını karşılayacak temel malzemeleri içeriyor.

Bu yazıda gıda yardımı için nasıl başvurabilirim? Gıda yardımından kimler yararlanabilir? vb. Bu konuda en sık sorulan soruları cevaplamaya çalışacağız.

Gıda ve Erzak Yardımı Yapan Kurum ve Kuruluşlar

700 TL gıda yardımı başvuru formuPin
700 TL gıda yardımı başvuru formu

Ülkemizde belediyeler ve sosyal yardım kuruluşlarının yanı sıra Kızılay gibi bazı kurumlar da ihtiyaç sahibi vatandaşlara gıda ve yardım malzemesi ulaştırmaktadır.

Gıda yardımı yapan bu kurumları kısaca şöyle açıklayabiliriz:

 • Vakıflar Genel Müdürlüğü Gıda Yardımı
 • Belediyelerden gıda ve gıda yardımı
 • Kızılay Gıda Yardımı
 • Aile, Çalışma ve Refah Bakanlığı’ndan gıda yardımı
 • Pandemi sürecinde ülkemizdeki tüm topluluklar; Covid-19 Gıda Destek Paketi’ne destek vererek; Pandemi nedeniyle yoksullaşan vatandaşlara bir yardım eli yeter.

Vatandaşlar; Ayrıca ülkemizdeki dernek ve vakıflara başvurarak ve başvuru koşullarını yerine getirerek gıda yardımı başvurusunda bulunabilirsiniz.

Örneğin; Deniz Feneri, İHH Vakfı, SANKO, Merhamet Derneği, Taha Derneği gibi birçok dernek ve vakıf; Ramazan ayı boyunca yemek dağıtıyor ve ihtiyaç sahibi vatandaşlara yardım çantası ulaştırıyor.

Gıda yardımı için nasıl başvurulur?

Gıda yardımı başvurusu, ihtiyaç sahiplerinin hangi kurum, dernek veya vakfa başvurduğuna bağlıdır.

Gıda yardımı için Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne nasıl başvurulur?

Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne kuru yem başvurusunda bulunmak isteyen ihtiyaç sahiplerinin ikamet ettikleri yerin bölge müdürlüklerine başvurmaları gerekmektedir.

muhtaç insanlar; Kuru Gıda Yardımı Başvuru Formu’nu doldurarak gıda yardımı başvurusunda bulunabilirsiniz.

Vatandaşlar; Çorba ve Kuru Gıda Hizmetleri Vakıfları Genel Müdürlüğü’nden başvuru formunu doldurduktan sonra, bu formu bağlı oldukları bölge müdürlüğüne e-posta ile göndererek gıda yardımı başvurusunda bulunabilirler.

Başvuru formunu Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne ait https://www.vgm.gov.tr/ adresinden indirebilirsiniz.

belediye gıda yardımına nasıl başvurabilirim?

Hem Covid19 gıda yardım paketi hem de gıda yardımı başvurusunda bulunmak isteyenlerin belediyelerine giderek sosyal yardım başvuru formu doldurmaları gerekmektedir.

Toplumun gıda ve gıda yardımına ihtiyacı olanlar; Ayrıca e-devlet üzerinden dijital ortamdan da başvuru yapabilirsiniz.

Vatandaşlar; https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-sosyal-yardim-talebinde-bulunma-ve-talebi-sorgulama-4671 linkinden sisteme giriş yaparak ve uygulama üzerinden “Yiyecek ve İkmal Yardımı” seçeneğini işaretleyerek tik şekli. ; kuru gıda ve gıda yardımı başvurusunda bulunabilirler.

Vatandaşlar; Aynı formu, kira yardımı, yenidoğan yardımı, yakacak yardımı ve giyim yardımı gibi diğer önemli hibeler için yerel makamlara başvurmak için de kullanabilirler.

BELEDİYE YARDIM BAŞVURUSU NASIL YAPILIR? PARA YARDIMI NASIL ALINIR?

https://youtu.be/741qSZblVgc

Sosyal yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na gıda yardımı için nasıl başvurabilirim?

Kaymakamlara bağlı olan sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıfları, belediyeler gibi yoksul ve dar gelirli vatandaşlara gıda yardımı, giyecek yardımı, ticaret yardımı, yakacak yardımı vb. çok yardımcı olur

Vatandaşlar; İkamet ettiğiniz yerdeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı ile iletişime geçerek sosyal yardım başvuru formundaki “Bakım ve pansiyon” seçeneğini işaretleyerek başvurunuzu tamamlayabilirsiniz.

PARA YARDIMI YAPAN DERNEKLER, VAKIFLAR VE HAYIRSEVER İŞ ADAMLARI 2022-2023

Kızılay Gıda Yardımına nasıl başvurulur?

e-devlet gıda yardımı başvurusuPin
e-devlet gıda yardımı başvurusu

Yoksul ve muhtaç vatandaşlara bütçesi doğrultusunda her daim yardımcı olmaya devam eden Kızılay; özellikle Ramazan aylarında milyonlarca kişiye gıda ve erzak kolileri dağıtıyor.

Başvurular; Kızılay’a ait olan resmi internet sitesi üzerinden, Kızılay’ın 81 il ve 900 ilçesindeki temsilciliklerinden gerçekleştirilebiliyor.

Vatandaşlar; Kızılay’a ait olan 168 telefon numarasını arayarak ön başvurularını yapabiliyorlar.

Kızılay; soysal medya hesapları üzerinden yapılan tüm başvuruları da kabul ediyor.

KIZILAY PARA YARDIMI NASIL ALINIR? BAŞVURU FORMU 2022- 2023

SANKO gıda yardımına nasıl başvurabilirim?

SANKO; Sani Konukoğlu Vakfı, pandemi sürecinde düzenli işi ve geliri olmayan yoksul vatandaşlara gıda ve yardım ulaştıran kilit vakıflar arasında yer alıyor.

Vakıf, bağış; Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na kayıtlı vatandaşlara yardım etmeye devam ediyor.

SANKO gıda yardımı ve diğer yardımlara vakfın kendi internet sitesi üzerinden de başvurabilirsiniz.

Gıda Yardımı Başvurusu Sorgulama

Gıda yardımı başvurusu sonuçlarını nasıl öğreneceğinizi size şu şekilde açıklayabiliriz:

Belediye Gıda Yardımı Başvuru Sorgulama

Belediyeler ile sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıfları; Vatandaşların sunduğu başvuru formlarını ve belgeleri inceledikten sonra yoksul ve muhtaçları tespit ederek onlara yardım etmeye karar veriyor.

Ancak başvuruların tamamlanması; birkaç ay sürebilir. Özellikle gıda ve gıda yardımı uygulamalarının yoğun olduğu il ve ilçelerde başvurular gecikebilir.

zor durumdaki vatandaşlar; gıda ve gıda yardımı taleplerinin tamamlanıp tamamlanmadığını sorgulayabilirler.

topluluk gıda yardımı için başvuran kişiler; Yardım başvurusunda bulundukları belediyenin numarasını arayarak veya belediyeye giderek başvurularının sonucunu öğrenebilirler.

Belediye gıda yardımı sonuçlarını e-devlet üzerinden sorgulamak isteyen başvuru sahipleri https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-sosyal-yardim-talebinde-bulunma-ve-talebi-sorgulama-4671 linkine tıklayınız. .

Vatandaşlar; ALO153 Beyaz Masa yardım hattını arayarak sosyal yardım başvuru sonuçlarını da sorgulayabilirler.

Vakıflar Genel Müdürlüğü Gıda Yardımı Başvurusu Sorgulama

Vakıflar Genel Müdürlüğü; Başvuruları inceleyip değerlendirdikten sonra yardımcı olacağı kişileri SMS ile bilgilendirmektedir.

Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından yürütülen kuru gıda ve erzak yardımının sonuçlarını öğrenmek isteyen vatandaşlar; Sonuçları başvurdukları bölge müdürlüklerine giderek veya müdürlüklerin telefon numaralarını arayarak öğrenebilirler.

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Gıda Yardımı Başvurusu Sorgulama

Başvurunuzun sonucunu başvurduğunuz sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfının telefon numarasını arayarak veya vakıfla bizzat iletişime geçerek öğrenebilirsiniz.

Eğer istersen; Aile, Çalışma ve Beşeri Hizmetler Dairesi Başkanlığı’na bağlı ALO 183 Sosyal Destek Hattı’nı da arayabilirsiniz.

Kızılay Gıda Yardım Başvurusu Sorgulama

Her aileye 500 TL yardım başvurusuPin
Her aileye 500 TL yardım başvurusu

Başvurularınızı Kızılay resmi internet sitesi üzerinden sorgulayabilirsiniz.

Veya başvurduğunuz şubenin Kızılay numarasını arayabilirsiniz.

E-Devlet Gıda Yardımı Başvurusu

Devlet ve yerel yönetim gıda yardımına çevrimiçi olarak başvurmak için e-devlet uygulamasına veya web sitesine giriş yapmanız gerekir. Gıda Yardımı için E-Devlet Başvurusu https://www.turkiye.gov.tr/aile-ve-sosyal-hizmetler-sosyal-yardim-basvuru-hizmeti formunu doldurmanız gerekmektedir. Belediye gıda yardımı e-devlet başvurusu için https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-sosyal-yardim-talebinde-bulunma-ve-talebi-sorgulama-4671 linkine tıklamanız yeterli.

Gıda Yardım Başvurusu Ne Zaman Sonuçlanır?

Gıda yardımı başvuruları ortalama 3-4 haftada tamamlanır.

Bazen yoğunluğa bağlı olarak bu süreç daha da uzun sürebilir.

Gıda Yardımı Kaç Ayda Bir Yapılır?

Yiyecek ve aksesuarlar; Düşük gelirli ve ihtiyaç sahibi kişiler için genellikle 3-4 ayda bir yapılmaktadır.

Bazı mahalle ve vakıflar; işsizlere ve ihtiyaç sahiplerine daha sık yardım edebilirler.

Ramazan ayı ve Kurban Bayramı öncesi belediyeler, sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıfları ile dernek, vakıf, Vakıflar Genel Müdürlüğü ve Kızılay tarafından gıda yardımı yapılıyor.

Gıda yardımı hibesi ne kadar?

Bazen cemaat veya sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıfları; Başvuru sahiplerine gıda ve gıda yardımı paketleri teslim etmek yerine, başvuru sahiplerinin hesaplarına gıda yardımı fonu yatırmayı tercih edebilirler.

Gıda yardımı parası genellikle Ramazan ve Kurban bayramlarından önce ihtiyaç sahiplerinin hesaplarına yatırılır.

2022 yılı için Kızılay tarafından vatandaşlara 120 TL gıda yardım fonu verilecek ve gıda yardım fonları mahalleler tarafından dağıtılacak; 200 TL-500 TL arasında değişebilmektedir.

gıda yardımı fonlarının ailelere dağıtılması; Ailedeki kişi sayısına, ailenin ihtiyaçlarına ve ailenin ortalama aylık gelirine göre de değişiklik gösterebilmektedir.

Gıda Yardımı Başvuru Formu

Gıda yardımı için başvuranlar, başvuru sürecinde bir Sosyal Yardım Talep Formu doldurmalıdır.

Başvuru sahiplerinin Belediye ve Vakıf başvurularında doldurmaları gereken Sosyal Yardım Başvuru Formu ile vatandaşlar; Gıda yardımının yanı sıra ihtiyaç duydukları diğer yardımlar için de başvurabilirler, örneğin: B. Kömür yardımı, yenidoğan kolisi yardımı, kıyafet yardımı.

Bu, belediyeye veya Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na başvururken, gıda yardımı başvurusu için özel bir form doldurmaya gerek olmadığı anlamına gelir.

Belediyeler ile sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıfları; Formda doldurulan bilgiler ve başvuru sahibi tarafından sunulan belgeler doğrultusunda, gıda yardımına ihtiyacı olduğuna inandığı kişi ve ailelerine gıda ve gıda yardımı yapar.

Yardım etmeden önce bu kişilerin evlerine bir araştırma komisyonu gönderir ve inceleme komisyonundan gıda ve diğer yardım malzemelerine ihtiyaçları olup olmadığına dair bir rapor hazırlamasını ister.

Ardından bu raporu inceledikten sonra; öncelikle işsiz, muhtaç, dar gelirli ve yoksullardan oluşan bir yardım listesi oluşturur.

Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne gıda yardımı başvurusunda bulunmayı düşünenlerin ise Vakıflar Genel Müdürlüğü AFEVI ve Kuru Gıda Başvuru Formu’nu doldurarak Bölge Müdürlüklerine şahsen veya e-posta-posta yoluyla iletmeleri gerekmektedir.

Bu forma Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün resmi internet sitesinden ulaşabilirsiniz.

Gıda yardımı başvurusu için telefon numarası

Gıda yardımı talebinde bulunmak için topluluk yardım masası numarası olan Alo 153’ü arayabilirsiniz. Kaymakamlık ve Sosyal Hizmetler ve Dayanışma Vakfı’na bizzat gidebilir veya ALO 144 hattını arayabilirsiniz.

Erzak ve Gıda Yardımı Başvurusu için Gerekli Belgeler

Malzeme ve gıda yardımı talep eden topluluklar, vakıflar ve diğer kurumlar; İhtiyaçlarını kanıtlamak için bazı belgeler isterler.

Bu belgeleri kısaca şu şekilde özetleyebiliriz:

TC Kimlik Numarası veya kimlik kartının aslı ve fotokopisi
Kayıt formu
sağlık sertifikası
İkamet belgesi
Başvuru sahibi kiralık bir dairede yaşıyorsa kira sözleşmesi
Müdürden yoksulluk kanıtı alın
Başvuru sahibi çalışmıyorsa SGK’dan alınacak çalışmadığına dair belge
Tam teşekküllü bir engelli hastanesinden alınacak sağlık raporu
Kronik hasta hastanesi tarafından alınacak sağlık otoritesi raporu
Gelir belgesi
Maaş bordrosu
Aile üyelerinin doğum belgeleri
**İstenen belgeler; Başvuru sahibinin özel durumuna göre de değişiklik gösterebilir.

Örneğin; Eşi hapiste olan, vefat etmiş veya eşinden ayrılmış dul kadınlardan ölüm belgesi istenmektedir.

Doğal afetler sonucu işini veya sağlığını kaybeden kişiler için uzman görüşü alınması zorunludur.

Erzak ve Gıda Yardımından Kimler Yararlanabilir?

barınma ve yiyecek yardımı; Belediyeler, sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıfları veya diğer kuruluşlar tarafından toplumun en muhtaç ve en yoksul kesimlerine yönelik olarak sağlanmaktadır.

Yani hanedeki kişi başına ortalama aylık net gelir; Asgari ücretin 1/3’ünden daha az kazananlar, yani az kazananlar ve yoksullar; Yiyecek ve erzak alabilirsiniz.

işsizler, yani işi olmayan ve ailesinin temel ihtiyaçlarını karşılayamayan muhtaçlar; öncelikli avantajlar elde edin.

Gıda ve gıda yardımından kimlerin yararlanabileceğini sizlere şu şekilde açıklıyoruz:

Düşük gelir ve fakir
Muhtaç ve işsiz
Engelli insanlar
Çalışmalarına engel bir hastalığı olan kronik hastalar
Evsiz ve gelirsiz yaşlılar
Muhtaç ve fakir asker, şehit ve gazi yakınları
Afete maruz kalanlar
İşsiz ve işsiz dul kadınlar ve çocukları
Yoksul ve evsiz
** Pandemi nedeniyle faaliyetlerini kapatmak zorunda kalan ve işten çıkarılan işletmeler Covid19 Gıda ve İkmal Destek Paketinden yararlanabilirler.

dul maaşı, emekli maaşı, maluliyet maaşı veya yaşlılık maaşı alan kişiler; Muhtaç ve fakir olmadıkça gıda yardımı alamazlar.

Gıda yardım paketinde neler var?

Çay, ayçiçek yağı, un, tuz, şeker, bulgur, nohut, makarna, waffle, helva, salça, bisküvi, mercimek vb. temel yenilebilir maddeler içerir.

Aynı zamanda kutularda zeytin ve peynir gibi kahvaltılık ürünler de bulunabiliyor.

Gıda yardım paketinin içeriği, vakfın bütçesine ve yardımı alan cemaate göre de değişebiliyor.

Bu konuda belediyeden, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’ndan veya gıda yardımına başvurabileceğiniz diğer kurumlardan detaylı bilgi alabilirsiniz.

Gıda yardımı reddedildi, bu ne anlama geliyor?

Gıda yardımı reddedildi, durduruldu demek; Bu, başvuranın yardım başvurusunun kabul edilmeyeceği, yani gıda ve gıda yardımı alamayacakları anlamına gelir.

Vatandaşlar; E-devlet uygulamalarını sorgularlarsa bu cevapla karşılaşabilirler.

Gıda Yardımı Kapsam Dışına Çıktı Ne Demek?

Bu, gıda yardımının kapsama girmediği anlamına gelir; başvurucunun gıda ve gıda yardımı başvurusunun olumlu olduğu anlamına gelir.

Diğer bir ifade ile başvuru sahibinin gıda ve gıda yardım paketinin kısa sürede ev adresine ulaştırılacağını göstermektedir.

Bu yazımızda gıda yardımı başvurusu hakkında merak edilen soruları cevaplamaya çalıştık.

gıda yardımı aldıysanız veya almayı planlıyorsanız; Bu konudaki tüm soru ve görüşlerinizi yazımızın yorum kısmına yazabilir, önerilerinizi siz değerli okurlarımızla paylaşabilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR;

 1. VAKIFLAR GENEL MÜDÜRLÜĞÜ YARDIM BAŞVURUSU NASIL YAPILIR? BAŞVURU FORMU
 2. MAHKUM MAAŞI NE KADAR? MAHKUM MAAŞI NASIL ALINIR?
 3. İBB BEYAZ MASA SOSYAL YARDIM KARTI BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?BAŞVURU SORGULAMA-2023
 4. SED HİZMETİ KAPSAMINDA OLMADIĞINIZ DEĞERLENDİRİLDİ NE DEMEK? 2023
 5. KIZILAY YARDIM BAŞVURUSU SORGULAMA NASIL YAPILIR? 2023
 6. İBB SOSYAL YARDIM KARTI NE ZAMAN YÜKLENECEK? 2022-2023
 7. FAKİR AİLELER DEVLET VE BELEDİYE YARDIMLARINI NASIL ALIR?
Yorum yapın