Başkent Kart Başvurusu Nasıl Yapılır? Başvuru Formu-2024

Başkent Kart Başvurusu Nasıl Yapılır? Nereden Alınır? Başvuru Formu 2023; Başkent Kart başvurusu yapmak isteyenlerin öncelikle Ankara Belediyesi’nin belirlediği şartları taşıması gerekmektedir. Başkent Kart uygulaması 23 Haziran 2021 tarihinden itibaren kullanılmaya başlandı. Bu uygulama günümüzde de geçerliliğini koruyan bir uygulamadır. Başkent Kart, belediye tarafından verilen ve ekonomik durumu iyi olmayan vatandaşlara veriliyor. Başkent Kart için başvuru yapılması gerekmektedir. Başkent Kart başvurusu aşağıdaki gibidir:

 • Başkent Kart başvurusu için 153 numaralı telefon aranmalıdır. 153 numaralı telefon arandığında müşteri danışmanları ilgili bilgileri alarak başvuru protokolünü oluşturur ve başvuru sahibine en kısa sürede olumlu ya da olumsuz bilgi verilir.
 • Başkent Kart’a başvurmanın bir diğer yöntemi de internet sitesi üzerinden başvuru yapmaktır. https://mavimasa.ankara.bel.tr adresindeki Başkent Kart Başvuru Formu doldurularak da Başkent Kart başvurusu yapılabilmektedir.

Başkent kart başvurusu yapıldıktan sonra Başkent kart başvuru onay süreci kişiden kişiye değişiklik gösterebilmektedir. Başvuru sonucunun olumlu olması durumunda kişilerin önceden belirlenmiş bazı puanlara başvurmaları ve kartlarını almaları gerekmektedir. Kartların üzerinde Ankara Belediyesi tarafından belirlenen bir miktar bulunmaktadır. Bu tutar, alışverişlerde banka kartı gibi temassız olarak kullanılabiliyor. Başkent Kartlar temassız ödeme özelliğine sahiptir.

TAVSİYE İÇERİK ➔ AK PARTİ GIDA VE MADDİ YARDIM BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

Başkent Kart Nedir?

Başkent Kart, Ankara Belediyesi tarafından ihtiyaç sahiplerine verilen elektronik hizmetleri sunan bir karttır. Yardıma ihtiyacı olan kişiler bu kartı aldıktan sonra bakiyeleri kadar harcama yapabilirler. Bu giderler, belirli lokasyonlarda geçerli olan ve içerdiği kredilerle sınırlıdır. Başkent Kart’tan yararlanmak için Ankara’da ikamet ediyor olmaları öncelik kazanmalarına yardımcı olacak bir durumdur.

Başkent Kart’ta bulunan tutar 2 ayda bir kartlara yatırılır. Bu miktar kişiden kişiye değişmez, sabittir. Başkent Kart’a başvuran herkesin kartına yatırdığı tutar 2 ayda bir aynıdır.

TAVSİYE İÇERİK ➔ KIRTASİYE YARDIMI BAŞVURUSU E-DEVLET BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

Başkent Kart Ücretli mi?

Dünya çapındaki Başkent Kart’a sahip olmak isteyen vatandaşlar, Ankara İl Yönetimi A Blokta bulunan Başkent Kart Gişesinden 20 lira karşılığında alabiliyor.

Başkent Kart Başvuru Şartları Nelerdir?

baskent-kart-basvurusuPin
Başkent Kart Başvurusu

Başkent Kart için ön koşul, başvuru sahibinin maddi desteğe ihtiyacı olması ve bu ihtiyacını resmi bir belge ile kanıtlayabilmesidir. Başkent Kart’a ihtiyacı olan ve bu ihtiyacını kanıtlayabilen herkes Başkent Kart’a başvurma hakkına sahiptir. Başvururlarsa, başvurularının değerlendirilmesini beklemek zorundadırlar. Başvuru onaylanırsa karttaki tutar kadar alışveriş yapılabilmektedir.

Başkent Kart’a başvurmak ve başvuruyu onaylatmak için tek şart maddi sıkıntı yaşıyor olmak ve bunu ispat edebilmektir. Maddi sıkıntısı olduğunu iddia eden ancak bunu belgelerle kanıtlayamayan kişilerin başvuruları olumsuz olarak kapatılacaktır.

TAVSİYE İÇERİK ➔ HANE YARDIMI NEDİR? BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

Başkent Kart Başvuru Durumu Nasıl Sorgulanır?

Başkent Kart başvurusunu sorgulamak için 153 numaralı telefonu arayın veya mavimasa.ankara.bel.tr web sitesinden durum bilgisini kontrol edin. Başvurular değerlendirme aşamasından geçerken birçok durum tespiti kontrolü yapılır. Bu nedenle son başvuru tarihi kişiden kişiye değişiklik gösterebilir.

Başkent Kart başvuru sonucu sorgulanırken başvurunun durumu ve onaylanma durumu sorgulanabilmektedir. Başvurusu onaylanan adaylar Başkent Kart başvurusundan yararlanmaya hak kazanır. Belirli noktalara gidip kartlarını alıp kartlarını alıp kullanabilirsiniz.

TAVSİYE İÇERİK ➔ DEVLET TARAFINDAN YAPILAN SOSYAL YARDIMLAR VE HİZMETLER NELERDİR?

Başkent Kart Limiti Ne Kadardır?

Başkent Kart tutarı 2 ayda bir kartlara yüklenmektedir. Başvurusu onaylanan Başkent Kart başvuru sahiplerinin kartlarına 2 ayda bir 500 Türk Lirası yükleniyor. Bu miktar aylık 250 Türk Lirasına karşılık gelmektedir. Sadece 2 ayda bir olan bu miktarda artış yoktur. Tüm Başkent Kart sahiplerinin kartına eşit miktarda para yüklenecektir.

Kartlara yatırılan 500 Türk Lirası kart sahipleri tarafından kullanılabilir. Başkent Kart sahipleri bu tutarı Ankara Belediyesi’nin belirleyeceği yerlerde harcama hakkına sahiptir.

Kapanma süresi boyunca 18 bin 500 kişi, gelirleri düşen sektör temsilcilerine ve esnafa 500 TL nakit yardımda bulundu. Haritaları veya isimleri yüklenen kişiler kısa mesajlarla bilgilendirildi. Destek ödemesi yapıldıktan sonra destekten yararlananlar kart geçerliliği çerçevesinde limitlerini kullanma hakkına sahip olurlar. Başkent Kart, tatil süresince bayilerinin yanında oldu.

TAVSİYE İÇERİK ➔ ANAOKULU DEVLET YARDIMI BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

Başkent Kart Nerelerde Kullanılabilir?

Başkent Kart’ın geçerli olduğu yerler olduğu gibi kullanılamadığı yerler de vardır. Başkent karta yüklenen destek ödemelerinin yanı sıra karta yükleyerek para harcamak da mümkündür. Başkent Haritası belirli yerlerde kullanılır. Başkent Kartın’ın kullanılabileceği bazı alanlar şu şekilde sıralanabilir:

 • Market alışverişleri,
 • Mağaza alışverişleri,
 • Akaryakıt,
 • Temassız ödeme ile alışveriş yapılabilen yerler,
 • Fatura ödemeleri,
 • Özel fırsatlar.

Başkent Kart kullanıcılarının merak ettiği soru, Başkent Kart’ın internet alışverişlerinde kullanılıp kullanılamayacağıdır. Başkent Kart, banka kartı işlevi görmediği ve sadece temassız kullanıma açık olduğu için sadece belirli noktalarda kullanılabilir. Bu nedenle Başkent Kart online alışveriş için uygun değildir.

TAVSİYE İÇERİK ➔ E-DEVLET ÇOCUK PARASI YARDIMI NASIL ALINIR?

Başkent Kart Başvuru Noktaları Nerede?

Başkent Kart Başvuru Merkezleri, ALO 153 veya Ankara Büyükşehir Belediyesi internet sitesi kullanmayan adayların Başkent Kart başvurusu yapabilecekleri yerlerdir. Başkent Kart başvurusu için internet üzerinden başvuru yapılmasına gerek yoktur. Sosyal hizmetin yaşam merkezlerine ve kadın kulüplerine de sosyal yardım ve kart başvurusu yapılabilir.

Başkent Kart başvuru sayısının beklenenden fazla olması üzerine Ankara Belediyesi, Başkent Kart başvuru sitelerinin sayısını artırdı. Ankara Belediyesi, daha fazla ihtiyaç sahibine ulaşmak ve bunu çok kısa ve başarılı bir şekilde hayata geçirmek için başvuru merkezlerinin sayısını artırdı. Başkent Kart başvurusu için puanlar şu şekildedir:

 • Kalecik AYM
 • Kuşcağız AYM
 • Ayaş AYM
 • Akyurt AYM
 • Yahyalar AYM,
 • Mamak Gençlik Merkezi,
 • Altındağ AYM,
 • Araplar AYM,
 • Bala Gençlik Merkezi,
 • Elmadağ Gençlik Merkezi,
 • Kahraman Kazan AYM,
 • Ortapınar Yenikent Gençlik Merkezi
 • Kızılcahamam Gençlik Merkezi

TAVSİYE İÇERİK ➔ ENGELLİ EMEKLİ MAAŞI HESAPLAMA NASIL YAPILIR?

Başkent Kart Başvuru Merkezlerinde yapılan kart başvuruları en kısa sürede değerlendirilecektir. Değerlendirmeye alınan adaylar değerlendirme sonuçlarını https://mavimasa.ankara.bel.tr adresinden takip edebilirler.

Başkent Kart Başvurusu için Tıklayınız.

YouTube video

Başkent Kart Bakiye Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Başkent Kart bakiyesini öğrenmek için 153 nolu telefon numarasını aramanız gerekmektedir. Başkent Kart, diğer banka kartlarından farklı olduğu için ATM’den bakiyesini öğrenmek mümkün değildir.

Başkent Kart bakiye sorgulama işlemi için Alo 153 hattına bağlandıktan sonra 5 tuşlanması gerekmektedir. Bu durumda, hesap yöneticisi size kartta kalan bakiye hakkında bilgi verecektir.

TAVSİYE İÇERİK ➔ VAKIFLAR GENEL MÜDÜRLÜĞÜ KURU GIDA YARDIMI BAŞVURUSU NASIL YAPILIR? BAŞVURU FORMU

Başkent Kart Şifresi Nasıl Değiştirilir?

Başkent Kart şifresi değiştirmenin iki yolu vardır. Başkent Kart şifresi her ATM’den değiştirilebilir. Ancak Başkent 153 çağrı merkezini arayarak Başkent kart şifresini değiştirmek mümkündür.

Başkent 153’teki çağrı merkezinden şifre değiştirmek için 5’i tuşlayıp ardından operatörün talimatına göre şifre değiştirme menüsüne girmek mümkündür.

Başkent Kart Gaz Ödeme Nasıl Yapılır

Başkent kartınıza yüklenen bakiyeyi doğalgaz faturanızı ödemek için kullanabilir ya da düşük desteği desteklemek için başlatılan Kara Kış Yardım Paketi kapsamında Ankara sınırları içindeki vatandaşlara verilen Doğal Gaz Yardımı kapsamında ön ödemeli doğalgaz kartınıza bakiye yükleme yapabilirsiniz. – gelirli vatandaşlar.

Başkent Kart doğal gaz desteğinden yararlananlar, doğalgaz faturalarını gasmatik kartlarıyla ödeyebilecekleri gibi ön ödemeye de yükleyebilecekler.

TAVSİYE İÇERİK ➔ KIZILAY YARDIM BAŞVURUSU SORGULAMA NASIL YAPILIR?

Başkent Kart Doğalgaz Yardımı Nasıl Kullanılır

Başkent kart doğalgaz yardımı ile gazmatik kartınıza gaz dolumu yapabilir veya doğalgaz faturanızı ödeyebilirsiniz. Fatura ödemek veya gazmatik sermaye kartınıza yükleme yapmak için size en yakın kiosklara giderek sermaye kartınızla işlem yapmanız gerekmektedir.

Kartınızı gasmatiklere taktıktan sonra telefon numaranızı giriniz. Açılan yeni sayfada Başkent kartı ile öde butonuna basınız. Başkent kartın arka yüzündeki barkod numarasını girerek “İleri” butonuna basın ve görüntülenen bilgileri inceleyin. Bilgiler doğruysa “Devam” butonuna tıklayın ve ödeme adımına geçin.

Başkent Kart Üye İşyeri Başvurusu Nasıl Yapılır?

Başkent Kart başvurusu yapan firmalar; birçok avantajdan yararlanabilir.

Ayrıca ek gelir elde etme şansına da sahipler.

Kart sahipleri, üye işyerlerinde yaptıkları alışverişlerde cazip indirimlerden yararlanır.

Başkent Kart üyesi olmak isteyen işletme sahipleri https://uyeisyeri.ankara.bel.tr/ linki üzerinden ön başvuru işlemlerini hızlıca tamamlayabilirler.

Nasıl Başkent Kart Sahibi Olabilirim?

Başkent kart sahibi olmak için Başkent gişelerinden, Başkent Mobil’den ve https://forms.ankara.bel.tr/baskentkartonbasvuru adresinden kart sahibi olabilirsiniz.

Başkent Kart için Nereyi Aramalıyım?

Başkent 153 çağrı merkezini arayıp 5’i tuşlayarak Başkent Kart menüsüne girebilirsiniz.

Başkent Kart’tan Nakit Para Çekilebilir mi?

Para yatırıp çekebilir, kartınızı kişiselleştirdikten sonra karttan karta para aktarabilir ve fatura ödeyebilirsiniz. Giderler içindeki bakiye kadar yapılır.

Ankara Büyükşehir Belediyesi Yardım Kartı Nerelerde Geçerli?

Marketlerde, mağazalarda, benzin istasyonlarında ve diğer işlemlerde geçerlidir.

ABB Kırtasiye Yardımı Ne Kadar?

ABB kırtasiye yardımı Başkent kartlarına 300 TL olarak yükleniyor.

Başkent Kart A101’de Geçerli Mi?

Başkent kart, A101 dahil birçok markette geçerlidir. Başkent kartınızı A101 mağazalarında market alışverişi yapmak için kullanabilirsiniz. Ankara Belediyesi A101 yardım kartını kullanmak için şifrenizi bilmeniz yeterlidir.

Yorum yapın