E-Devlet Çocuk Parası Yardımı Nasıl Alınır? – 2024

E-Devlet Çocuk Parası Yardımı 2023 Nasıl Alınır? Devlet, yeni doğan aileleri desteklemek için doğumdan sonra “çocuk yardımı” vermektedir.

Çocuk parası, Çalışma ve Sosyal İşler Bakanlığı tarafından doğum yapan tüm annelere verilen bir yardımdır. Doğum yapmış tüm anneler bu yardım için Bakanlığa başvurabilir. Ancak başvuru yapmak isteyenlerin yerine getirmesi gereken bazı şartlar bulunuyor. Bu şartları taşıyan tüm anneler çocuk parası alabilir.

Çocuk Yardım Parası Kimlere Verilir?

Çoklu yardım yardımı, maddi sebeplerden dolayı çocuklarını okula gönderemeyen veya zorlukla gönderebilen ailelere devletin sağladığı sosyal yardımlardan biridir. Çocuk parası alırken verilen birçok yardım türünden biri de şartlı nafaka olarak bilinen SHEY yardımıdır.

Çocuk parası, özellikle eğitim ve sağlıkta olmak üzere maddi yardıma ihtiyacı olan çocukların ihtiyaçlarını karşılayamayan ailelere aşı yardımı, süt yardımı, analık yardımı ve çocuk yetiştirme yardımı şeklinde verilmektedir.

Çocuk Yardım Parası Başvurusu Nasıl Yapılır?

aile.gov.tr doğum parası başvurusuPin
aile.gov.tr doğum parası başvurusu

Başvurmak isteyen ailelerde sadece anne başvurabilir. Çocuk parası başvurusu e-devlet üzerinden veya telefonla eyalet/ilçe sosyal yardım vakfına ve sosyal yardım hattı ALO 144’e yapılabilir.

Çocuk parası başvurusunu, kimlik belgenizle birlikte Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na şahsen yapmanız gerekmektedir.

Çocuğunuza doğumdan sonra verilen geçici doğum belgesini başvuru sırasında yanınızda bulundurmalısınız.

Çocuk Yardım Parası Başvurusu Şartları Nelerdir?

Nasıl çocuk parası alabilirim? Sorusu için başvuru şartlarını taşıyan tüm aileler bu destekten faydalanabilir.

Çocuk parası almak için başvuru şartları nelerdir?

 • Türkiye cumhuriyeti vatandaşı olmak
 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmasanız bile mavi kimlik kartı sayesinde yardım alabilirsiniz.
 • Sosyal güvenlik gerekmez
 • Çocukları okula gönderin ve sağlık kontrolleri yapın
 • Mali durumu kötü olmalı
 • Sosyal Refah ve Dayanışma Vakfı’na başvuru yapılmalıdır.
 • Doğum anında canlı doğmak, destek almaya hak kazanabilmeniz için gereken koşullardan biridir.

Çocuk Yardım Parası Nasıl Alınır?

cocuk-parasi-basvurusu-nereye-basvurulurPin
Çocuk Parası Başvurusu Nereye Başvurulur

Çocuk parası nasıl alınır sorusuna cevap verebilmek için Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na başvuruda bulunmanız veya çocuk parası almak için ALO 144 ve ALO 183 sosyal yardım hattını aramanız gerekmektedir.

Başvuru şartlarından biri de Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na başvuruda bulunan kişinin hem nüfus cüzdanını hem de çocuğun nüfus cüzdanını yanında bulundurması ve çocuk yardımı başvurusu doldurmasıdır. Çocuk parası için Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na şahsen başvurabilir veya e-devlet üzerinden başvurabilirsiniz.

Çocuk parası için başvururken T.C. Nüfus cüzdanınız yanınızda olmalıdır.

Çocuk Yardım Parası E-Devlet Başvuru

Çocuk parası için online başvuruda bulunabilirsiniz. https://www.turkiye.gov.tr/aile-ve-çok-hizmetler-cocuk-yardim-basvuru-hizmeti linkine tıklayarak e-devlet çocuk parası başvurusunda bulunabilirsiniz.

Çocuk parası başvurusunu https://www.turkiye.gov.tr/ linkinden de yapabilirsiniz.

Çocuk Yardım Başvuru Formu

Maddi durumu iyi olmayan ve SGK’sı olmayan kişiler nafaka alabilmek için nafaka başvurusunu tamamlamalıdır. Çocuk parası başvuru formu, ilçe müdürlüklerinde bulunan İl/İlçe Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma (SYD) Vakfına yapılır.

Çocuk parası başvurusunda bulunan kişinin adres ve iletişim bilgileri e-devlet üzerinden otomatik olarak alındığı için başvuruyu doldururken herhangi bir işlem yapmanıza gerek yoktur.

Çocuk Yardım Parası İçin Gerekli Evraklar

Nafaka almak için gerekli belgeler ve belgeler

 • çocuğun kimlik verileri
 • Annemin veya babamın kimliği
 • Yoksulluk belgesi
 • Çocuk parası başvuru formu

Çocuk Yardım Parası Sorgulama Nasıl Yapılır?

Nasıl çocuk parası talebinde bulunabilirim? Onay prosedürleri, yardım başvurusunda bulunanlar için biraz daha uzun sürebilir. Bu nedenle başvuru sürecini takip etmek zor olabilir.

Çocuk parası başvurunuzun onaylanması ve paranın ne zaman ödeneceği ile ilgili bilgileri sorarak öğrenebilirsiniz. Sorgulamalar 2 farklı kanal üzerinden yapılmaktadır.

PTT Çocuk Yardım Parası Sorgulama

PTT müşteri hizmetleri numarasını aradığınızda ödemenin sizin adınıza yapılıp yapılmadığı size bildirilecektir. Başvurunuzla ilgili gelişmeleri de sorgulayabilirsiniz.

PTT Müşteri Hizmetleri telefon numarası: 444 1 788.

E-Devlet Çocuk Yardım Parası Sorgulama

Bakanlığa çocuk parası başvurusunda bulunan vatandaşlar, e-devlet portalı üzerinden talep sürecini hızlandırabilirler. E-devlet üzerinden çocuk parası başvurusu nasıl yapılır?

 • Önce turkiye.gov.tr’ye girin.
 • E-devlet verilerinizle sisteme giriş yapın.
 • Açılan ekranda arama kutusuna “doğum yardımı talebi” yazın.
 • Açılan sayfada “Doğum Yardımı Başvuru Talebi” bölümüne giriniz.
 • Açılan ekranda doğum parası ödenip ödenmeyeceğini öğrenebilirsiniz.

Çocuk Yardım Parası Ne Kadar?

babalik-parasi-ne-kadarPin
Babalık Parası Ne Kadar

2023 yılı için cari çocuk parası, memur maaşı artışı kadar yani %30 artış göstermiştir.

Devlet doğum yardımının miktarı, çocuğunuzun doğumuna bağlıdır.

 • İlk çocuğunuzu doğurduysanız ödenek 400 TL’dir.
 • İkinci çocuğunuzu doğurduysanız ödenek 520 TL’dir.
 • Üçüncü çocuğunuzu doğurduysanız ödenek 780 TL’dir.
 • Dördüncüden itibaren sübvansiyon tutarı 780 TL’de sabit kalır. Çocuk parası verileri güncel 2023 rakamlarına göre güncellendi.

Çocuk Yardım Parası Ne Zaman Yatar?

Çocuk parası ne zaman ödenir? Yardım fonları sadece nakit yardım olarak kabul edilir. Yani tüm hastane masrafları vs. Çocuk bakımı sigortalı değil. Bu nedenle PTT hesaplarınız üzerinden para çekmeniz gerekmektedir.

Çocuk parası, başvurunun yapıldığı ayı takip eden ayda yatırılır. Para başvuru ayını takip eden ayın 25’ine kadar anne adına açılan PTT hesabına yatırılır. Bu sayede bankaya gitmenize gerek kalmadan PTT ATM’lerinden veya şubelerinden para çekebilirsiniz. Peki çocuk parası ne zaman ödenir? Paranın yatırılması gereken tam olarak bir gün olmadığı için süreci kendiniz takip etmelisiniz.

En geç ayın 25’ine kadar yatırılan yardım parasını en yakın PTT şubesinden öğrenebilirsiniz. Paranın ödenip ödenmediği PTT müşteri hizmetleri aranarak da netleştirilebilir. e-devlet panelinde oluşturacağınız talep ekranından başvurunuz onaylanırsa paranın yatırılıp yatırılmadığına dair ekran gelecektir.

Çocuk PARASI YardımI Anneye Mi Babaya Mı Verilir?

Çocuk parası anneye mi yoksa babaya mı ödenir sorusuna cevap olarak aşı yardımı, süt yardımı, doğum yardımı ve çocuk yetiştirme yardımı anneye ödenen sosyal yardımlardır. ŞEY ve SED yardımları çocuğa ödeniyorsa bu yardım anneye ödenir.

Çocuk Yardım Parası Her Ay mı Verilecek?

Nafaka aylık ödenir mi sorusuna cevap vermek gerekirse şartlı eğitim yardımı ve aşı yardımı aylık bir ödenektir ancak 2 ayda bir ödenir.

Çocuk Yardım Parası Ödeme Aşamasında Ne Demek?

cocuk-yardim-parasi-nasil-alinir-2023Pin
Çocuk Yardım Parası 2023 Nasıl Alınır

Nafaka ödeme aşamasında ne anlama geliyor sorusuna cevap verecek olursak, nafaka başvurusu onaylanan kişilere sağlanan bu yardım, başvurunuzun onaylanacağı ve 1 ay içerisinde ödemenizin yapılacağı anlamına gelmektedir.

Çocuk Yardım Parası Kaç Yaşına Kadar Ödenir?

Çocuk parası şartlı yardım olarak ödeniyorsa, çocuk 6 yaşına gelene kadar ödenir. Koşullu Eğitim Yardımı ise lise eğitimi tamamlanana kadar yapılan yardımdır.

Çocuk Yardım Parası Kaç Günde Yatar?

Çocuk parası ödemeleri 2 ayda bir yapılan ödemeler arasındadır. 2 ayda bir çekilen çocuk parası ayın son haftasında ödenir.

Bu makalede nafaka nasıl alınır? Nafaka için e-devlet başvuru formu hakkında bilgi vermeye çalıştım. Sorularınızı yorum kısmına yazabilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR;

 1. HANE YARDIMI NEDİR? BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?
 2. E-DEVLETTEN ELEKTRİK YARDIMI BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?
 3. ŞARTLI EĞİTİM YARDIMI BAŞVURUSU NASIL YAPILIR? TÜM DETAYLARIYLA
 4. DEVLET TARAFINDAN YAPILAN SOSYAL YARDIMLAR VE HİZMETLER NELERDİR?
 5. VAKIFLAR GENEL MÜDÜRLÜĞÜ KURU GIDA YARDIMI BAŞVURUSU NASIL YAPILIR? BAŞVURU FORMU
 6. HANE YARDIMI TEK SEFERLİK Mİ? KİMLERE VERİLİR?
 7. SÜT PARASI BAŞVURUSU VE SÜT PARASI SORGULAMA NASIL YAPILIR?
Yorum yapın