E-Devletten Elektrik Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır? 2024

E-Devletten Elektrik Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır? 2023; Aile ve Sosyal İşler Bakanlığı’nın yoksul ve ihtiyaç sahibi vatandaşlara yönelik en önemli sosyal yardımlarından biri olan elektrik yardımı ile ihtiyaç sahipleri aylık elektrik faturalarını indirimli olarak ödeyebiliyor.

Yoksulluk sınırının altında yaşayanlar, temel ihtiyaçlarını karşılamakta zorlanan ve elektrik faturalarını ödeyemeyenler için elektrik desteğinden yararlanabiliyor.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın cihazda yaşamak zorunda kalan kronik hastalara elektrik desteği sayesinde kronik hastalara aylık 200 TL’ye varan indirim uygulanıyor.

Bu yazıda merak edenler için elektrik yardımına nasıl başvurulur? 2023’te ne kadar elektrik yardımı yapılacak? vb. soruları yanıtlamaya ve konu hakkında sizleri bilgilendirmeye çalışacağız.

Elektrik Yardımı Başvurusu Şartları

e-devlet elektrik yardımı başvurusuPin
e-devlet elektrik yardımı başvurusu

Elektrik tüketim desteği başvuru şartlarında en önemli nokta Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’ndan düzenli olarak destek alınmasıdır. Elektrik sübvansiyonuna başvurmanın ön koşulları, yoksulluk sınırının altında bir hayat ve sosyal sigorta olmamasıdır.

Devletten düzenli olarak sosyal yardım alan kişiler, elektrik sübvansiyonu için başvuru şartlarını otomatik olarak karşıladıklarından, herhangi bir başvuru şartı olmaksızın bunu otomatik olarak talep edebilirler.

Elektrik sübvansiyonundan yararlanan kişiler; SYD Vakıfları tarafından 3294 Sayılı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışmayı Teşvik Kanunu ile 2023 Sayılı Muhtaç, Güçsüz ve Kimsesiz Türk Vatandaşlarının 65 Yaş Üstü Aylıkları Hakkında Kanun kapsamında;

 • Dul kadınlar için düzenli nakit yardımı programı (EVEK)
 • Muhtaç Asker Ailelerine Düzenli Nakit Yardım Programı (MAAY),
 • Yetim / Yetim ve Asker Çocuklara Yardım Programı (ÖYAC)
 • Şartlı Eğitim – Şartlı Sağlık Yardım Programı (ŞESY)
 • Çoklu Doğum Yardım Programı
 • Kronik Hastalıklardan Kurtulma Programı
 • Malul aylığı, yaşlılık aylığı, malul aylığı, silikosiz aylığı

Yukarıdaki yardımlardan yararlananlar, elektrik teşvikinden doğrudan yararlandıkları için kimlik ve faturaları ile birlikte PTT şubelerine giderek faturalarını ödeyebilirler.

Elektrik Tüketim Desteği Başvurusu Nasıl Yapılır?

Bir sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına kayıtlı olan ihtiyaç sahipleri, elektrik tüketim desteğini otomatik olarak, yani başvuruda bulunmadan talep edebilirler.

Daha önce sosyal yardım ve dayanışma vakıflarından yardım almamış ve vakıf kaydı olmayan kişiler ikamet ettikleri yerin sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına başvurarak elektrik tüketimine destek amaçlı sosyal yardım hane kaydı başvuru formu doldurmalıdır. .

Vatandaşlar, Elektrik Yardımı almaya hak kazanıp kazanmadıkları konusunda detaylı bilgi almak için ALO183 veya ALO144 numaralı yardım hatlarından birini arayabilir.

Oturduğunuz yerdeki vakfı arayarak da elektrik yardımı hakkında bilgi alabilirsiniz.

Elektrik Yardımı Başvurusu Nereye Yapılır?

Elektrik yardımı almak isteyen birçok kişi, elektrik yardımı için nereye başvuracağını merak ediyor. Bilinmesi gereken en önemli şey, elektrik sübvansiyonları için doğrudan bir başvuru olmadığıdır. Elektrik yardımı alabilmek için Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’ndan sosyal yardım almanız gerekmektedir.

Elektrik Yardımı almak için öncelikle Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na giderek maddi sıkıntı içinde olduğunuzu ve yardım almak istediğinizi belirtmeniz ve başvuru formunu doldurmanız gerekmektedir. Aile Yardımı Ödeneği, Çocuk Destek Bileşeni veya Malullük Ödeneği bağışlamış olsanız bile, Elektrik Yardımı başvurunuz hemen onaylanacaktır.

Elektrik tüketim desteğinden yararlanmanın bir diğer yöntemi de e-devlet üzerinden sosyal yardım başvurusu yapmaktır. Aşağıda bıraktığım linke tıklayarak Aile Destek Programı ve Sosyal Yardım’a başvurabilir ve hem 1250 TL Mali Yardım hem de 650 TL Çocuk Yardımı alabilirsiniz. Başvurunuz onaylanırsa elektrik yardımı da alırsınız.

E-devlet üzerinden başvuru yapmak için https://www.turkiye.gov.tr/aile-ve-sosyal-hizmetler-sosyal-yardim-basvuru-hizmeti linkinden başvuru yapabilirsiniz.

Elektrik Tüketim Desteği Başvuru Sorgulama

Sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarının tescili ve vakıflardan gıda ve gıda yardımları vb. Faydalanıcılar, elektrik desteğinden yararlanıp yararlanamayacaklarını öğrenmek istedikleri takdirde güncel elektrik faturaları ile PTT şubelerinden birine başvurabilirler.

İhtiyaç sahiplerine elektrik tüketim desteği PTT aracılığıyla sağlandığından, bu desteği almak isteyen vatandaşların elektrik faturaları ve TC kimlik kartları ile en yakın PTT şubesine gitmeleri gerekmektedir.

Yani vatandaşlar başvurularının kabul edilip edilmediğini PTT şubelerinden öğrenebiliyor.

Elektrik yardımı ile fatura ödeme işlemlerini e-devlet üzerinden yapabilir, ne kadar yardım geldiğini görebilir ve faturanızı ödeyebilirsiniz. Fatura indirim tutarını öğrenmek ve PTT şubelerine gitmeden ödeme yapmak için https://www.turkiye.gov.tr/ptt-elektrik-yardimi-ile-fatura-odeme linkine tıklayabilirsiniz.

E-Devletten Elektrik Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

PTT elektrik yardımı başvurusuPin
PTT elektrik yardımı başvurusu

Vatandaşlar da elektrik teşvik başvurusunu e-devlet üzerinden mi yoksa internet üzerinden mi yapabileceklerini merak ediyor. Elektrik teşvik başvurusu e-devlet üzerinden yapılmamaktadır. Elektrik sübvansiyonu alabilmek için sosyal yardım ve dayanışma vakıflarından düzenli olarak yardım alınması yeterlidir.

Elektrik Yardımı başvuruları e-devlet üzerinden yapılmamaktadır ancak Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na e-devlet üzerinden başvuru yapılabilmektedir. Refah başvurunuz onaylandıktan sonra, otomatik olarak elektrik faturası avantajları alacaksınız. Hemen başvurmak için https://www.turkiye.gov.tr/ashb-sosyal-ekonomik-destek-on-basvuru linkine tıklayarak başvuru yapabilirsiniz.

Şu an için internet veya e-devlet üzerinden elektrik tüketim desteği başvurusu yapılamamaktadır.

Elektik Yardımı Başvurusu Formu Doldur

Elektrik yardımı almak için Elektrik Yardımı Başvuru Formunu doldurmanız gerekmektedir. Elektrik Yardımı Başvuru Formunu doldurduktan sonra gerekli inceleme tamamlandıktan sonra yardım başvurunuz onaylanırsa elektrik yardımı alırsınız. Elektrik teşvik başvuru formunun PTT şubelerinden doldurulması gerekmektedir. Tek yapmanız gereken kimliğiniz ve geçen aya ait elektrik faturanız ile PTT şubelerindeki formu doldurmak.

Elektrik Kullanımı Yardımı Yardım başvuru formunu doldurduktan sonra kimliğiniz ve elektrik faturanız ile PTT şubelerine giderek yardım talebinde bulunabilirsiniz.

Elektik Yardımı Başvurusu Yap 2023

Elektrik sübvansiyonuna başvurmak için geçerli bir kimlik ve hane elektrik faturası ile PTT şubelerine gitmeniz yeterli. Vatandaşların elektrik tüketim desteğinden faydalanmak için sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarına veya diğer kurumlara başvurmasına gerek yok. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’ndan düzenli olarak merkezi yardım alan kişiler otomatik olarak elektrik yardımından yararlanır.

Elektrik teşvik başvurusu e-devlet üzerinden yapılmamaktadır. Bu destekten faydalanmak istiyorsanız kimlik kartınız ile PTT şubesine gitmeniz yeterli. Elektrik yardımına başvurmak istiyorsanız mutlaka PTT şubelerine kimliğinizle gidebilirsiniz.

Elektrik Desteği Yardımı Ne Zaman Yatar?

Elektrik yardımı, ihtiyaç sahiplerinin faturalarında indirim şeklinde geliyor. Yani kişiye nakit olarak ödeme yapılmaz. Bu nedenle kişinin PTT hesabına veya başka herhangi bir banka hesabına yatırılmayacaktır.

Vatandaşlar elektrik faturasını aldıktan sonra PTT şubesine giderek indirimli fiyatlardan yararlanabiliyor.

Elektrik Yardımı Ne Kadar 2023?

2023 yılında da önceki yıllarda olduğu gibi kişiye ödenecek elektrik desteği miktarı; Ailedeki kişi sayısına göre değişir.

1-2 kişilik ailelere aylık 75 KW, 2-3 kişilik ailelere aylık 100 KW, 3-4 kişilik ailelere aylık 125 KW, 5 ve üzeri kişilik ailelere aylık 150 KW.

Elektrik Yardımı Başvurusu için Gerekli Belgeler

Daha önce de belirttiğimiz gibi Elektrik Yardımı sadece gerçekten ihtiyaç sahibi olan ihtiyaç sahiplerine ve işsizlere verilmektedir.

İşsiz vatandaşlar başvuru yapmadan PTT şubelerine giderek faturalarını ödemek istedikleri takdirde bu indirimden yararlanabiliyor.

Ancak Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı kaydı olmayan kişilerin öncelikle Vakıf’a kayıt yaptırması gerekmektedir.

Kayıt sırasında kişiden istenen belgeleri şu şekilde özetleyebiliriz:

 • TC kimlik kartının aslı ve fotokopisi
 • Vukuatlı nüfus kayıt örneği
 • İkamet belgesi
 • Okul müdüründen alınabilecek yoksulluk belgesi
 • SGK’dan gelir belgesi almak
 • Dul kadınlar için eşin ölüm belgesi
 • Engelli Vatandaşlar İçin Engellilik Raporu 2023
 • Tam teşekküllü bir kronik hasta hastanesinden alınacak tabip birliği raporu
 • Afetzedelere tavsiyeler
 • Mal beyan belgeleri

Elektrik Yardımı Kimlere Verilir?

Elektrik desteğinden yoksulluk sınırının altında yaşayan vatandaşlar, dar gelirli ve yoksul vatandaşlar yani kişi başı aylık ortalama geliri asgari ücretin 1/3’ünü geçmeyen vatandaşlar yararlanabilmektedir.

Dul, gelirsiz dul, engelli, kronik hasta, kimsesiz, yetim, geliri olmayan 65 yaş ve üstü yaşlı, afet mağduru, kısacası toplumun muhtaç kesimi; elektrik desteği alabilir.

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarından Yaşlılık Aylığı, Malullük Aylığı, Dul Yetim Aylığı, Silikoz Aylığı, SSPE veya Verem Aylığı gibi maaş alanlar veya Gıda ve Gıda Yardımı, Yakacak Yardımı, Giyim Yardımı, Şartlı Eğitim, Şartlı Sağlık Yardımı, SED Yardım vb. yararlanıcı; güç tüketimi destek programından otomatik olarak yararlanabilirler.

Kronik Hastalara Yönelik Elektrik Yardımından Kimler Yararlanabilir?

Cihaza bağlı olarak yaşamlarını sürdürmesi gereken kronik hastalar; sosyal yardım ve dayanışma vakıflarına elektrik alım desteği için başvurabilirler.

Kişilerin yardım alabilmeleri için tam teşekküllü bir hastaneden aldıkları sağlık raporu ile kronik hastalıklarını kanıtlamaları yani sağlık raporunu vakfa ibraz etmeleri gerekmektedir.

Kronik hastalar için aylık elektrik desteği; Kullanılan cihazın özelliklerine göre aylık maksimum 200 TL ile bu işlem yapılabilmektedir.

Aile ve Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı’ndan “evde yardım” alan hastalar; Elektrik sübvansiyonu talep edemezsiniz.

Elektrik Yardımı kapsamında daha önce SGK’dan Kesintisiz Güç Yardımı almamış olanlara da Kesintisiz Güç Yardımı yapılabilir.

Kronik hastalar için ücretsiz olan kesintisiz güç kaynağı sayesinde kronik hastalar elektrik kesintilerinde bile cihazlarını kullanmaya devam edebiliyor.

Kronik hastaların elektrik yardımı alabilmesi için ihtiyaç sahiplerinin, yani yoksulluk sınırının altında yaşayanların, başvurdukları Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Mütevelli Heyeti tarafından tespit edilerek uygun görülmesi gerekmektedir.

YouTube video

Kronik Hastalara Yönelik Elektrik Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Elektrik yardımı almak isteyen hastalar ikamet ettikleri yerdeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına başvururlar. Evinden çıkamayacak durumda olan hastaların başvuruları velileri veya velileri tarafından yapılabilir.

Vasi veya vasinin yokluğunda, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’nın görevlendirdiği görevliler, kronik hasta kişinin ikamet ettiği yerde başvuruyu kabul eder.

Kişi; “Elektrik teşvik programı başvuru formu”nu doldurup imzalayarak başvurusunu tamamlar.

Elektrik Yardımı Başvuru Yapmak İstiyorum

Elektrik yardımına başvurmak istediğinizi belirtirseniz, kimliğinizle Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na gidebilir veya e-devlet üzerinden sosyal yardım başvuru formundan başvuruda bulunabilirsiniz. Başvurusu uygun bulunanlara maddi yardım ve elektrik tüketim yardımı yapılacak.

Elektrik Yardımı Neden Kesilir?

elektrik yardimiPin
Elektrik Yardımı Başvurusu

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarının ihtiyaç sahibi vatandaşlara yönelik diğer yardımlarında olduğu gibi elektrik yardımında da bazı durumlarda indirim yapılıyor.

Güç desteği kesintisinin nedenlerini şu şekilde özetleyebiliriz:

Kişinin ihtiyacının giderilmesi:
Sigortasız ve geliri olmadığı için Elektrik Yardımı alan kişi sigortalı işe başlarsa yani muhtaçlığı ortadan kalkarsa kişiye Elektrik Yardımı kesilir.

Kişinin ihtiyacı ortadan kalkarsa yardım aldığı vakfa bildirmesi gerekir.

Aksi takdirde Vakıf, kişinin ihtiyacının sona erdiğini tespit ederse kişi hakkında cezai yaptırım uygulanacaktır.

Bu durumda kişi, aldığı yardımın güncel parasal değerini faiziyle birlikte Vakfa geri ödemek zorundadır.

Ödemeyenler hakkında yasal işlem yapılacaktır.

Hak sahibinin ölümü:
Elektrik yardımı almaya hak kazanan ve bir süredir yardım alan kişinin vefatı halinde yardım da kesilecektir.

Bu durumda diğer aile bireyleri Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na elektrik alım katkısı için başvurabilirler.

Kişinin ikamet adresini değiştirmesine rağmen yardım aldığı kurumu bildirmemesi:
Şehirde ikamet değiştirirken, kişi elektrik ve diğer hizmetleri almaya devam edebilir.

Ancak kişi şehir değiştirirse aldığı yardım kesilir.

Bu durumda kişinin yeniden yardım alabilmesi için yeni adresindeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na başvuruda bulunması gerekir.

Yardım alan dul dul kadınların yeniden evlenmesi:
Eşi ölen ve velayeti altındaki çocuklarına bakmakla yükümlü olan dul kadın, yeniden evlenmeleri halinde de yasaklanmıştır.

Almakta olduğunuz elektrik desteği bilginiz dışında kaldırıldıysa ALO183 veya ALO144 Sosyal Destek hattından herhangi birini arayarak konu ile ilgili bilgi alabilirsiniz.

Bu yazımızda elektrik tüketim desteği ile ilgili soruları cevaplamaya çalıştık.

Ayrıca elektrik yardımı alıyorsanız veya almayı düşünüyorsanız; Bu konudaki tüm soru ve görüşlerinizi yazımızın yorum kısmına yazabilir, önerilerinizi siz değerli okurlarımızla paylaşabilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR;

 1. ŞARTLI EĞİTİM YARDIMI BAŞVURUSU NASIL YAPILIR? TÜM DETAYLARIYLA
 2. DEVLET TARAFINDAN YAPILAN SOSYAL YARDIMLAR VE HİZMETLER NELERDİR?
 3. VAKIFLAR GENEL MÜDÜRLÜĞÜ KURU GIDA YARDIMI BAŞVURUSU NASIL YAPILIR? BAŞVURU FORMU
 4. PTT VEYA TC İLE YAŞLILIK AYLIĞI VE MAAŞI SORGULAMA
 5. YEŞİL KARTLILARA PARA YARDIMI
 6. YENİ EVLENENLERE DEVLET YARDIMI BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?
 7. SOSYAL YARDIM BAŞVURUSU KAPSAM DIŞINA ÇIKTI NE DEMEK?
Yorum yapın