Kırtasiye Yardımı Başvurusu E-Devlet Başvurusu Nasıl Yapılır?-2024

Kırtasiye Yardımı Başvurusu E-Devlet Başvurusu Nasıl Yapılır? 2023; Temel ihtiyaçlarını karşılamakta zorlanan ailelerin okul çağındaki çocuklarına kırtasiye yardımı yapılarak; Çocuklarının kırtasiye masraflarını rahatlıkla karşılayabilirler.

ihtiyaç sahibi veya yoksul sayılan vatandaşlarımız ile pandemi sürecinde işsiz kalan ve işten çıkarılan ailelerin yararlanabileceği kırtasiye ve eğitim yardımları; Aile, Çalışma ve Refah Bakanlığı tarafından uygulanmaktadır.

İhtiyaç sahibi ve yoksul ailelerin çocukları, hem belediyeler hem de bakanlık tarafından sağlanabilecek kırtasiye yardımları sayesinde pandemi sonrası eğitimlerine kaldıkları yerden devam edebiliyor.

Yoksul çocukların okulu bırakmasını önlemek, onlara eşit eğitim vermek, çocuklara ve gençlere daha iyi bir gelecek sunmak için kırtasiye yardımından yararlanmak isteyen aileler, bu yardıma nasıl başvurabileceklerini öğrenmek istiyor.

Bu makaledeki kırtasiye yardımı nedir? Kırtasiye yardımı nasıl alınır? vb. bu konuda en çok sorulan soruları yanıtlamaya ve sizleri bilgilendirmeye çalışacağız.

Kırtasiye Yardımı Nedir?

Maddi durumu iyi olmayan yani yoksul anne babaların çocukları için alabilecekleri kırtasiye yardımı; Bu, toplumsal dayanışma ve işbirliğini artırmak, öğrencilerin eğitim hayatlarına daha yakından yaklaşmalarını sağlamak, öğrenci ve velileri yazma masrafından kurtarmak için yapılır.

Bu yardıma muhtaç veli veya işsiz, SGK kaydı olmayan dar gelirli veli başvurabilir.

Ülkemizde hanede kişi başına ortalama aylık net gelir; asgari ücretin 1/3’ü veya daha azı; Düşük gelirli aileler olarak kabul edilirler.

Bu, ihtiyaç sahibi işsizlerin yanı sıra, çalışmasına rağmen ailesinin temel ihtiyaçlarını karşılamakta güçlük çeken ebeveynler de çocukları için bu yardımdan yararlanabilecekleri anlamına geliyor.

Kırtasiye Yardımı kapsamında Aile, Çalışma ve Refah Departmanı; Başvurusu kabul edilen velilerin hesaplarına para yatırır.

Ebeveynler; Hesaplarına yatırılan bu paralarla kalem, defter, kitap vb. kırtasiye malzemeleri yapılıyor. Hammadde satın alabilirsiniz.

Ayrıca öğretmenlere her eğitim-öğretim yılı başında kırtasiye yardımı yapılmaktadır. Bu yardım; Milli Eğitim Bakanlığı tarafından öğretmenlere verildiği için Eğitim Yardımı olarak adlandırılan bu destek, yoksul vatandaşlara verilen kırtasiye yardımı ile karıştırılmamalıdır.

Kırtasiye Yardımı Nereden Alabilirim

Nereden kırtasiye yardımı alabilirim ve nasıl kırtasiye yardımı alabilirim diye sorarsanız, o zaman öncelikle kırtasiye yardımı ve devletten kırtasiye yardımı var. Kırtasiye yardımı için belediyelerin sosyal yardım bürolarına da başvurabilirsiniz.

Kırtasiye yardımı için birçok dernek ve vakfa başvurabilirsiniz. Kırtasiye yardımı yapan belediyeler, maddi durumu iyi olmayan öğrencilere eğitim bursu da veriyor.

E-Devlet Kırtasiye Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

e-devletten-kirtasiye-yardimi-basvurusuPin
E-Devletten Kırtasiye Yardımı Başvurusu

Kırtasiye yardımı almak isteyen velilerin kaymakamlıklara bağlı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları ile iletişime geçmeleri gerekmektedir.

Vatandaşlar; Bakanlık tarafından sağlanan kırtasiye yardımı için ikametlerinin bulunduğu kaymakamlık binalarında faaliyet gösteren Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına başvurarak başvuruda bulunabilirler.

Toplum kırtasiye yardımına başvurmayı düşünen ebeveynler, Belediye Binasına şahsen gitmeli ve bir başvuru formu doldurmalıdır.

Devletten Kırtasiye Yardımı Nasıl Alabilirim?

Devletten nasıl kırtasiye yardımı alabilirim diye merak ediyorsanız e-devlet üzerinden başvurarak kırtasiye yardımı alabilirsiniz.

e-devlet üzerinden veliler; Bir belediye kırtasiyecisinin yardımına başvurabilirsiniz.

E-devlet üzerinden belediye kırtasiye yardımına başvurmak için https://www.turkiye.gov.tr/ linkine tıklayabilirsiniz.

TC kimlik numaranız ve şifre bilgileriniz ile sisteme giriş yapmanız yeterlidir. Henüz e-devlet şifreniz yoksa size en yakın PTT şubesinden şifrenizi isteyebilirsiniz.

Kırtasiye Yardımı İçin Nereye Başvurulur?

Belediye Kırtasiye Yardımı BaşvurusuPin
Belediye Kırtasiye Yardımı Başvurusu

Kırtasiye yardımı için nereye başvurabilirsiniz sorusunun cevabı için, federal eyalet ve ilçenizdeki belediyelere ve sosyal yardım ve dayanışma vakıflarına kırtasiye yardımı için şahsen başvurabilirsiniz. Özellikle birçok belediye her yıl eğitimlerinin başında maddi durumu kötü olan ailelere yazı yardımı yapmaktadır.

Kırtasiye Yardımı Başvuru Formu

Kırtasiye yardımı başvurusunda bulunmak için Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına veya belediyeye başvuran veliler, lütfen buradan başvuru formu doldurunuz.

Formda anne ve babanın maddi durumu, ihtiyaç düzeyi, aylık gelir ve giderleri hakkında sorular sorulmaktadır.

Hem Belediye hem de Aile, Çalışma ve Refah Bakanlığı; Sadece ihtiyacı olan veya düşük gelirli insanlara yardım eder.

Adaylar kırtasiye yardımına başvururken dolduracakları formda doğru ve gerçekçi bilgiler vermek zorundadır.

maddi durumlarına rağmen yoksul ve işsiz olan ebeveynler; Bakanlık veya belediye tarafından sonradan fark edilirlerse haklarında kovuşturma açılır.

Aldıkları kırtasiye harçlığı ve diğer harçlıkları faiziyle birlikte geri ödemekle yükümlüdürler.

Kırtasiye Yardımı Başvurusu E-Devlet

Daha önce de belirtildiği gibi, belediye kırtasiye yardımına başvurmak isteyen veliler; Belediye Sosyal Yardım Başvuru Formunu https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-Mahalle-yardim-talebinde-bulunma-ve-talebi-sorgulama-4671 linkinden doldurabilirsiniz. E-devlet üzerinden yapılan başvuru ön başvuru olarak kabul edilmektedir. Daha sonra geçici başvurusu kabul edilen velilerin randevu gününde istedikleri belgeleri belediyeye teslim etmeleri gerekmektedir.

Ebeveynlerin formu doldururken Refah Türleri başlığı altındaki Kırtasiye Yardımı seçeneğini işaretlemeleri gerekmektedir.

muhtaç insanlar; Aynı zamanda formda belirtilen diğer hizmetlere de başvurabilirsiniz.

şehitler, gaziler, engelliler veya onların çocukları; Eğitim burslarına e-devlet üzerinden başvurabilirler.

Şehit, gazi, engelli ve çocuklarına, başvuruları uygun görüldüğü takdirde yılda bir kez eğitim yardımı yapılır. Eğitim yardımı başvurusunda bulunmak isteyenlerin https://www.turkiye.gov.tr/social-guvenlik-egitim-ogretim-yardimi-talebi linkine tıklamaları gerekmektedir.

Kırtasiye Yardımı Kimlere Verilir?

1250 TL Kırtasiye Yardımı BaşvurusuPin
1250 TL Kırtasiye Yardımı Başvurusu

kırtasiye konusunda yardım; İşsiz yani muhtaç, anne baba, yetim ve yetimlerin çocuklarına, işi ve düzenli geliri olmayan dulların çocuklarına ve dar gelirli yani fakir ailelerin çocuklarına uygulanır.

Kısaca, hane başına ortalama aylık geliri asgari ücretin 1/3’ünden az olan çocuklara yöneliktir.

Pandemi nedeniyle işyerini kapatmak zorunda kalan esnaflar ve işten çıkarılan çalışanlar da çocukları için bu yardıma başvurabiliyor.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı’ndan veya yerel toplum sosyal hizmetlerinden kırtasiye yardımı almak için başvuran bireylerden, daha sonra ihtiyaç duyduklarını kanıtlamak için bazı belgeler istenir.

Bakanlık ve Belediye; Bu belgeleri inceledikten sonra başvuru sahibinin dairesine bir inceleme heyeti gönderecektir.

inceleme komisyonu; başvuru sahibi, bu yardıma ihtiyaçları olup olmadığını öğrenmek için ebeveynlerinin ve aile üyelerinin ikamet adreslerini kontrol eder.

Bakanlığa bağlı il ve ilçe müdürlükleri veya belediyenin oluşturduğu meclis; Daha sonra adayın sunduğu belgeleri ve sınav komisyonu tarafından hazırlanan belgeleri inceler ve kimlere yazım yardımı sağlayacağına karar verir.

Kırtasiye Yardımı Başvurusu için Gerekli Belgeler

Hem belediyeler hem de Aile, Çalışma ve Refah Bakanlığı; Bu ödenek için başvuran velilerden bazı belgeler ister.

Başvuru için gerekli belgeleri kısaca şu şekilde özetleyebiliriz:

 • Başvuru sahibi ebeveynin TC kimlik kartı veya nüfus cüzdanı
 • Çocuk kimlik kartı veya kimlik kartı
 • Çocuğun öğrenim gördüğü okuldan öğrenci olduğunu gösteren öğrenci belgesi
 • Ebeveyn için SGK’dan alınacak Gelir Belgesi veya İşsizlik Belgesi
 • Aile ev adresi ve aile üyelerinin doğum belgelerinin bir kopyası
 • Aile kiralıyorsa, ev için kira
 • Taşınmaz bir aile üyesine ait ise, tapu fotokopisi
 • Öğrencinin velisi iş başvurusunda bulunmuş ise İŞ-KUR kayıt belgesi
 • Muhtardan yoksulluk kanıtı alın


**Muhtardan alınan “yoksulluk belgesi”; Hem belediyeye hem de Sosyal Yardım Dairesine başvuran adayların destek alma şansını arttırır.

Kırtasiye Yardımı Sorgulama

Hem belediye hem de aile, çalışma ve sosyal hizmetler il veya ilçe müdürlükleri; Finansman başvurularını ve başvuru sahibinin sunduğu belgeleri ayrıntılı olarak inceler.

Mahalle ve müdürlüklere binlerce kişi başvurduğu için; Tüm evrakları inceleyip en ihtiyaç sahibi velileri belirledikten sonra başvuru sonucunu açıklıyorlar.

Bu nedenle, ebeveynler kırtasiye yardımı sonuçlarını öğrenmek için en az 3-4 hafta beklemelidir.

Kırtasiye yardımı başvurunuz için belediyeye tekrar başvurabilir veya belediyenin telefon numarasını arayarak yetkili kişilerin sizi yönlendirmesini sağlayabilirsiniz.

E-devlet başvurularınızı sorgulamak isterseniz yukarıda sizlerle paylaştığımız “Başvuru ve Sorgulama” linkine tıklayabilirsiniz.

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı başvurunuzun sonucunu öğrenmek için Vakfa gidebilir veya Vakıf telefon numarasını arayabilirsiniz.

İBB Kırtasiye Yardımı Başvurusu

Birçok belediye, eğitim döneminin başında kırtasiye yardımı sunmaktadır. Bu belediyelerden biri olan İstanbul Belediyesi, okulların açılmasına 1 ay kala başvuranlara hem kırtasiye yardımı hem de eğitim bursu veriyor.

İBB kırtasiye başvurusu için https://senokudiye.ibb.istanbul/Login.aspx linkine tıklayarak başvuru yapabilirsiniz.

Kırtasiye Yardımı Ne Kadar?

Kırtasiye yardımı ve kırtasiye harcı her yıl devlet tarafından belirlenir. 2023 yılı için 1700 TL kırtasiye yardımı başvurusu olarak verilmiştir.

Kırtasiye Yardımı Parası Ne Zaman Yatacak?

kirtasiye-yardimi-basvuruPin
Kırtasiye Yardımı Başvuru

Öğrenciler için kırtasiye yardımı akademik yılın başında, yani Eylül ayında ödenir.

Bazı belediyeler ise öğrencilere para ödemek yerine eğitim masraflarını kendileri ödemeyi tercih etmektedir.

Örneğin; Öğrencilerin kalem, kitap, defter vb. erzaklarını kendi bütçeleri ile alıp velilerine veriyorlar.

Kırtasiye ödeneği; Belediyeden belediyeye değişmekle birlikte 2023 yılı için öğrenci velilerine 400-500 TL arası harçlık ödenecek.

Milli Eğitim Bakanlığı’nın Eğitim Yardımı adı altında verdiği kırtasiye yardımı öğretmenlere verilmektedir. Milli Eğitim Bakanlığı’nın öğretmenlere verdiği son eğitim ödeneğinin net 1200 TL ve 82 kuruş olduğunu söyleyebiliriz.

Kırtasiye Yardımı Yapan Dernekler

Kırtasiye kulüpleri ve kırtasiye destek kuruluşları, öğrencilere çıraklıkları boyunca destek sağlar.

İşte kırtasiye yardımı yapan kulüp ve kuruluşlar;

 • İHH İnsani Yardım Kuruluşu
 • Kızılay
 • Yardımeli Derneği
 • Deniz feneri
 • Umut kervanı
 • Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı


Bu yazımızda kırtasiye yardımı başvuru sorularını cevaplamaya çalıştık.

Halihazırda kırtasiye yardımı aldıysanız veya almayı düşünüyorsanız; Bu konudaki tüm soru ve görüşlerinizi yazımızın yorum kısmına yazabilir, önerilerinizi siz değerli okurlarımızla paylaşabilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR;

 1. ANKARA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ KIRTASİYE YARDIMI BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?
 2. E-DEVLET ÇOCUK PARASI YARDIMI NASIL ALINIR?
 3. HANE YARDIMI NEDİR? BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?
 4. HANE YARDIMI TEK SEFERLİK Mİ? KİMLERE VERİLİR?
 5. E-DEVLETTEN ELEKTRİK YARDIMI BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?
 6. ŞARTLI EĞİTİM YARDIMI BAŞVURUSU NASIL YAPILIR? TÜM DETAYLARIYLA
Yorum yapın