İBB Yardım Kolisi Başvurusu Nasıl Yapılır? Başvuru Formu-2024

İBB Yardım Kolisi Başvurusu Nasıl Yapılır? Başvuru Formu 2023; İBB, seçimden sonra birçok vatandaşına farklı şekillerde yardım etmeyi misyon edinmiştir. Öğrencilere, emeklilere, yaşlılara ve yoksullara düzenli olarak yardım eden İstanbul Belediyesi, geçtiğimiz günlerde yeni bir yardım paketi dağıtacağını duyurdu.

İstanbul Belediyesi’nin dağıtacağı yardım kolisinde bol miktarda yiyecek bulunuyor. Ayrıca gıdalardan farklı olarak sabun, dezenfektan ve benzeri temizlik maddelerini de bünyesinde barındırır. Bu nedenle İBB, ihtiyaç sahiplerine iki koli gıda ve hijyen malzemesi ulaştıracak. İBB yardım paketinden herkes faydalanabilir. Ancak, öncelikli olarak başvurulması gerekir.

Gıda ve hijyene yönelik birçok ürünün yer aldığı yardım kolisi, başvuruların onaylanmasının ardından adreslere dağıtılacak. İBB yardım paketi, başvuru, talep ve içerik gibi detaylara yazımızın alt başlıklarında yer veriyoruz.

İBB Yardım Kolisi Başvurusu Nereye Yapılır?

ibb.gov.tr sosyal yardım başvurusuPin
ibb.gov.tr sosyal yardım başvurusu

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, özellikle pandemi dönemi ve Ramazan ayı için yardım paketleri dağıtacağını duyurdu. Bu yardım kutusu ₺150 değerinde gıda ve hijyen takviyeleri içermektedir. İBB yardım paketinden faydalanmak için aşağıdaki yöntemlerden birini seçmelisiniz.

Öncelikle bölge müdürü ile iletişime geçerek müdüre yardım talebinizi iletebilirsiniz.
ALO 153 İBB telefon numarasını kullanarak da başvurabilir ve yardım paketi talebinde bulunabilirsiniz.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi web sitesinde de yardım için başvurabilirsiniz.

Destek için doğrudan İstanbul Belediyesi’ne başvurabilirsiniz.
https://sosyalyardim.ibb.gov.tr/ linkinden web üzerinden İBB yardım kutusuna hemen başvurabilirsiniz.

İBB Yardım Kolisi Kimlere Verilir?

İBB Yardım Paketi ve İBB Yardım Çekini kimlerin alacağı konusunda bir sorun varsa bu yardımlar durum tespiti yapıldıktan sonra uygun görülmesi halinde başvuru sahiplerine verilecektir. Hiçbir geliri olmayan, maddi durumu kötü olan ve hane geliri asgari ücretin altında olan ailelere verilir.

İBB yardım paketi, salgın nedeniyle işsiz kalan, evinden çıkamayan ve çalışamayan kişilere verilecek. İBB’den gıda yardımı (paket) almak için İBB sosyal hizmetleri ile irtibata geçilmemelidir.

İBB Yardım Kolisi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Erzak yardımı başvurusuPin
Erzak yardımı başvurusu

İBB yardım paketine başvurmak için öncelikle Muhtarlıklar, 153 veya belediye ile iletişime geçmelisiniz. Ancak, başvuru sırasında bazı belgelerin doldurulması ve sunulması gerekmektedir. Bu belgeler aşağıdaki gibidir:

 • Sosyal Güvenlik kartı,
 • Nüfus cüzdanı fotokopisi veya kimlik numarası,
 • İkametgah durumu,
 • Muhtaçlık belgesi


İBB’nin dar gelirli vatandaşlara dağıttığı yardım paketine online başvuru için https://sosyalyardim.ibb.gov.tr/online-basvuru linkine tıklayarak başvuru yapabilirsiniz.

Başvuru sırasında yukarıdaki belgeler istenebilir. Ancak genel olarak telefon veya internet üzerinden belge yüklemeye gerek kalmadan sadece doğum tarihi ve kimlik numarası ile başvuru yapılabilmektedir.

İBB Yardım Kolisi Başvuru Formu Doldur

Maddi sıkıntı yaşayan ve SGK’sı olmayan kişiler, İBB Yardım Paketi Başvuru Formu’nu doldurarak gıda yardımı ve gıda yardım paketi alabilirler. Topluluğa bizzat gidebileceğiniz ALO 153 hattını arayarak yardım talebinde bulunabilirsiniz. İBB Yardım Paketi’ne Sosyal ve Ekonomik Kalkınma Programı kapsamında Belediye resmi internet sitesi üzerinden online başvuru yapabilir ve başvuru formunu doldurabilirsiniz.

İBB Destek Paketi Adımları Başvuru Formu doldurma bölümünde talep ettiğiniz tüm bilgileri eksiksiz doldurmanız gerekmektedir. Online başvuru formu doldurulurken başvuru sonucuna göre ön karar verilir. SEDEP online başvuru için https://sosyalyardim.ibb.gov.tr/online-basvuru linkine tıklayarak hemen başvuruda bulunabilirsiniz.

İBB Yardım Kolisi Başvuru Sorgulama

İBB destek paketi talepleri kısa sürede çözümleniyor. Tamamlandığında, şehir çalışanları ihtiyacı olan insanlarla iletişime geçer. Ancak başvuran herkesin sonuçları sorgulaması da mümkündür.

İstanbul Belediyesi Yardım Kolu sorgulamak için https://sosyalyardim.ibb.gov.tr/basvuru-sorgulama linkine tıklayarak kimlik numaranız ile sorgulama yapabilirsiniz.

İBB yardım paketleri için başvurular İstanbul Büyükşehir Belediyesi internet sitesinden yapılabilecek. Talepte bulunmak için öncelikle doğum tarihinizi ve TC kimlik numaranızı girdikten sonra talep et butonuna tıklamanız gerekmektedir. Bu işlemlerin ardından başvurunuzun durumu sorgulanacaktır.

İBB Yardım Kolisi İçindekiler

700 TL gıda yardımı başvuru formuPin
700 TL gıda yardımı başvuru formu

İBB yardım kutusu pek çok yiyecek içerir. Kaynak kutusunun içeriği şu şekildedir;

 • 3 paket makarna
 • 1 kg bulgur
 • 1 kg nohut
 • 48’lik demlik poşet çay
 • 1 kg mercimek
 • Bisküvi
 • Helva
 • Gofret
 • 1 kavanoz salça
 • 500 gram zeytin
 • 1 kilo un
 • 1 kilo tuz
 • Şeker
 • Hijyen ürünleri

İBB Yardım Paketi’nden yararlanan vatandaşlar, Yardım Paketi yerine Yardım Çeki de alabilecek. Kaynak kontrolü, kaynak kutusundaki toplam yiyecek miktarına eşittir. Yani sübvansiyon çekinin değeri toplamda 150 TL’dir.

İBB Yardım Kolisi Almak İstiyorum

beyazmasa.ibb.gov.tr başvuru sorgulamaPin
beyazmasa.ibb.gov.tr başvuru sorgulama

İBB yardım kolisi almak istiyorsanız öncelikle mahallemdeki müdürle görüşebilirsiniz. Ancak gıda kolilerini ve gıda yardımını daha hızlı almak istiyorsanız toplum sosyal hizmetlerine başvurabilir veya 153 numaralı sosyal yardım numarasını arayarak hemen yardım talebinde bulunabilirsiniz.

İBB Yardım Kolisi Ne Zaman Dağıtılacak?

İBB yardım kolilerinin dağıtımı, belediye ekipleri tarafından belediye tarafından belirlenen ailelere yapılıyor. Ortalama olarak, başvuru yapıldıktan sonraki 15 ila 30 gün içinde yararlanıcının evine bir gıda paketi teslim edilir. Aşırı İBB destek paketi talepleri nedeniyle yoğunluktan dolayı bazı dönemlerde gecikmeler yaşanabilmektedir.

İBB Yardım Kolisi İletişim Numarası

İBB Yardım kolisi ve İBB Yardım Çeki başvurusunda bulunmak isteyenler Edirnekapı, Üsküdar (Selimiye) ve Büyükçekmece (İrtibat Noktası) Sosyal Yardım Birimi’ni veya 444 00 93 ve 153’ü arayarak Sosyal Yardım Yardımı’ndan yararlanabilirler. Özellikle Alo 153 Beyaz Masa, destek talep etmenin en hızlı ve kolay yoludur.

Bu yazımda sizlere İBB destek paketi başvuru, talep ve içerikleri hakkında bilgi vermeye çalıştım. Sorularınızı yorum kısmına yazabilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR;

 1. SGK ŞAHIS ÖDEMELERİ NEDİR? ŞAHIS ÖDEMELERİ NE ZAMAN YATAR?
 2. NAKDİ PARA YARDIMI BAŞVURUSU NASIL YAPILIR? NAKDİ YARDIM BAŞVURU FORMU
 3. İBB SOSYAL YARDIM KARTI NASIL ALINIR?SOSYAL KART BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?
 4. E-DEVLET ÜZERİNDEN KURBAN BAYRAMI YARDIM BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?
 5. SED YARDIMI NEDEN YATMADI? TÜM DETAYLARIYLA
 6. DİĞER AİLE YARDIMI NEDİR? NASIL BAŞVURULUR?
 7. PARA YARDIMI YAPAN DERNEKLER, VAKIFLAR VE HAYIRSEVER İŞ ADAMLARI
Yorum yapın