Belediye Gıda Yardımı ve Erzak Yardımı Başvurusu- 2024

Belediye Gıda Yardımı ve Erzak Yardımı Başvurusu 2023; Ülkemizde yaşayan ihtiyaç sahibi veya dar gelirli vatandaşlarımıza ayni ve nakdi hizmet sağlayan belediyeler; Gıda ve ihtiyaç yardımı, nakit yardımı, kırtasiye yardımı, kira yardımı, yakacak yardımı vb. Yardımlarla ihtiyaç sahiplerine umut oluyor.

İhtiyaç sahibi vatandaşlara sosyal yardım kartı veren ve bu kartlar ile vatandaşların gıda ve iaşe ihtiyaçlarını karşılamalarını sağlayan belediyeler; çeşitli yardımlar şeklinde maddi yardım, sosyal yardım kartı basımı, kırtasiye yardımı, burs yardımı, yoksul ailelere kira yardımı vb.

Diğer bir deyişle, belediyeler vatandaşlara doğrudan nakdi yardımlar sağlayabildiği gibi, nakdi faydaların yerine geçebilecek ayni yardımlar da sağlayabilmektedir.

Bu yazıda, belediye yardım paketleri ve gıda yardımı için nasıl başvurabilirim? Belediye ne tür yardımlar sağlıyor? vb. Konuyla ilgili en çok sorulan soruları yanıtlamaya ve sizleri aydınlatmaya çalışacağız.

Belediye Yardımları Nelerdir?

Belediyelere yönelen vatandaşların, yani yoksulluk sınırının altında yaşamaya devam etmesi gerekenlerin talep edebileceği yardım türlerini şöyle özetleyebiliriz:

 • Gıda ve İkmal Yardımı
 • Finansal yardım
 • Giyim Yardımları
 • Okul yardımı
 • Kıyafet yardımı
 • Öğrencilere Burs Yardımı
 • Şehit yakınlarına ve gazilere yardım
 • İhtiyaç sahibi asker yakınlarına ayni ve nakdi yardım
 • Yoksul ailelere kira yardımı
 • Yaşlılara evde bakım hizmeti
 • Odun ve Kömür Yardımı
 • Yeni doğan bebekler için beslenme ve alt değiştirme yardımı
 • Yeni doğan bebek paketi yardımı
 • Engelli insanlar için yardım
 • Afet mağdurlarına yardım
 • Süt yardımı
 • Aşevi
 • Sağlık ve tıbbi destek yardımı
 • Diğer yardımlar

Hane başına aylık ortalama geliri asgari ücretin 1/3’ünden az olan vatandaşlar; yukarıdaki yardımları almak için belediyelere başvurabilirler.

Başka bir deyişle, yoksulluk sınırının altında yaşayan düşük gelirli ve yoksul ailelerin yanı sıra işsiz ve işsiz vatandaşlar ve aileler için belediyeler; Ayni ve nakdi yardımlarda bulunurlar.

Belediyeler; İlkokul, kolej veya üniversite eğitimi almış öğrencilere burslar sağlayarak öğrencilerin eğitimlerine kesintisiz devam etmelerine ve gelecekte bir meslek sahibi olmalarına yardımcı olur.

Belediyelerin yaptığı en önemli yardımlardan biri olan kömür ve odun yardımı sayesinde yoksul ve ihtiyaç sahibi ailelerin soğuk kış günlerinde daha sıcak ve korunaklı evlerde yaşamaları ve hastalıklardan korunmaları sağlanıyor.

Ayrıca belediyeler, hayırseverler tarafından bağışlanan veya belediye bütçesinden satın alınan sobaları, evinde kömür veya odun sobası olmayan ihtiyaç sahibi vatandaşlara da verebilecek.

Belediyeler, ihtiyaç sahibi ailelerin yoksul çocuklarını da unutmadan, bu çocukların geleceğe daha umutla bakabilmeleri için aracılık da yapıyor.

Yoksul ailelerin çocuklarına kırtasiye yardımı yapılarak, kırtasiye masraflarını karşılayamayan anne babaların çocuklarına kalem, kitap, defter, silgi vb. malzemeleri dağıtır. Bazen bu çocukların ailelerine çocuklarının kırtasiye masraflarını karşılamak için mali yardım da sağlayabilirler.

TAVSİYE İÇERİK ➔ ANKARA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ KIRTASİYE YARDIMI BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

Yaşlılar için evde bakım hizmeti sunan belediyeler; Evden çıkamayan kronik hasta veya yaşlılar için birinci basamak sağlık hizmeti sunar. Bu hizmet kapsamında sağlık çalışanları görevlendiriyor ve bu çalışanların yaşlıların düzenli sağlık kontrollerini yapmalarını sağlıyor.

Yoksul ve yoksul ailelerin yeni doğan bebeklerini unutmayan dünyaya gözlerini açan belediyeler, yeni doğan kitleri desteğiyle ailelere battaniye, bebek bezi, mama, beşik ve bebek kıyafeti veriyor.

Engelli vatandaşlarımız için tekerlekli sandalye, akülü tekerlekli sandalye, baston, tıbbi alet ve ekipman gibi tıbbi malzeme bağışında bulunan belediyeler; Amaç, engelli bireylerin daha rahat bir yaşam sürmesini sağlamaktır.

Yoksul ailelere ve çocuklarına giyim yardımı da yapan belediyeler; okula giden çocuklara bot, ayakkabı, çanta, önlük, mont gibi giyim eşyası dağıtıyor.

Belediye Para Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Belediyeler; Ramazan ve Kurban Bayramı’nda ihtiyaç sahibi ailelere nakdi yardımda bulunabilir.

Acil nakit ihtiyacı olan ihtiyaç sahibi ve dar gelirli vatandaşlar; belediyelere başvurarak kira, gıda, eğitim, sağlık vb. temel ihtiyaçlarını karşılamak için belediyelerden maddi yardım da alabilirler.

Belediyeden nakdi yardım veya belediyeden ayni yardım almak isteyen kişilerin ikamet ettikleri büyükşehir veya ilçe belediyesine başvurmaları gerekmektedir.

Vatandaşlar, gerekli belgelerle bağlı oldukları belediyeye başvurarak ve Belediye Yardımı Başvuru Formu’nu doldurarak mali ve diğer yardımlara başvurabilirler.

Alternatif olarak muhtaç ve yoksul vatandaşlar; Ayrıca sosyal hizmetlere gidip yardım isteyebilirsiniz.

Ön başvuru e-devlet platformu üzerinden yapılabilir.

TAVSİYE İÇERİK ➔ İBB HALK SÜT BAŞVURUSU VE SORGULAMA-BAŞVURU FORMU

Belediye nakdi yardımına e-devlet üzerinden başvurmak isteyen ihtiyaç sahibi vatandaşların öncelikle https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-sosyal-yardim-talebinde-bulunma-ve-talebi-sorgulama-4671 linkine tıklaması gerekiyor. .

Başvuru formunda vatandaşlar, başvuracakları belediyeyi seçerek nakdi yardım ön başvurusunu doldurabilir ve sosyal yardım türleri altından “ BELEDİYE YARDIM PARASI (NAKDİ YARDIM)” seçeneğini işaretleyerek başvuru formunu doldurabilirler. formun alt kısmı.

Sosyal Yardım Türleri başlığı altında Odun ve Kömür Yardımı; Market ve ihtiyaç yardımı, belediye bayram harçlığı vb. diğer yardımları etiketleyerek bu yardımlara da başvurabilirler.

Kısacası vatandaşlar yararlanabilecekleri tüm faydaları e-devlet başvuru formunda görebilirler.

TAVSİYE İÇERİK ➔ SÜT KUZUSU BAŞVURUSU NASIL YAPILIR? SÜT KUZUSU TELEFON VE İLETİŞİM BİLGİLERİ

Belediye Erzak Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Belediyeler; Ayrıca yerel makamlara yardım için başvuran ihtiyaç sahibi vatandaşlara düzenli olarak küçük paketler halinde gıda ve yardım malzemeleri dağıtıyorlar.

Bu destek kutularında yağ, bulgur, makarna, reçel, zeytin, hazır çorba, salça, çay, tuz, şeker gibi malzemeler bulunur.

Aynı zamanda diş macunu, deterjan ve bulaşık deterjanı gibi temizlik ürünlerine, ıslak mendil ve kağıt peçete gibi temizlik ürünlerine de mama kutularında yer verilebilir.

Belediyeye gıda ve erzak yardımı almak isteyen ihtiyaç sahibi vatandaşların, bağlı oldukları cemaate veya sosyal hizmetlere bizzat giderek başvuru formu doldurmaları gerekmektedir.

Ön başvurular, diğer yardım başvuruları gibi e-devlet platformu üzerinden yapılabilmektedir.

E-devlet üzerinden belediye gıda ve erzak yardımına başvurmak isteyen ihtiyaç sahiplerinin, başvuru formunda sosyal yardım türleri altında yer alan “GIDA VE ERZAK YARDIMI” seçeneğini işaretlemeleri gerekmektedir.

Belediye yardımı, koli ve gıda yardımı başvuruları kabul edilen vatandaşlara, başvuru yaptıkları belediye tarafından randevu verilecek.

Bu tarihlerde vatandaşların kendilerinden istenen belgelerle belediyeye gitmesi gerekiyor.

TAVSİYE İÇERİK ➔ KEÇİÖREN BELEDİYESİ YARDIM BAŞVURUSU NASIL YAPILIR? BAŞVURU ŞARTLARI NELERDİR?

Belediye Gıda ve Erzak Yardımı Başvuru Sorgulama

Belediyenin erzak talebinin sonucunu öğrenmek isteyen ihtiyaç sahibi vatandaşlar, talep sürecini birkaç yoldan geçebilir.

Vatandaşlar, başvurularının sonucunu almak için ALO153 Beyaz Masa Danışma Hattı’nı arayabilir.

Başvurunuzun sonuçlarını e-devlet başvuru ve sorgulama sayfasından da görebilirsiniz.

Ya da başvurularının sonucunu öğrenmek isterlerse başvurdukları belediye veya sosyal hizmet merkezini arayabilirler.

TAVSİYE İÇERİK ➔ ANTALYA HALK SÜT BAŞVURUSU VE BAŞVURU SORGULAMA

Belediye Yardım Başvuru Formu

YouTube video
Belediye Erzak Yardımı

Belediyelerden sosyal yardım almak isteyen bireylerin hem belediye hem de e-devlet ön başvurularında Belediye Sosyal Yardım Başvuru Formu doldurmaları gerekmektedir.

Bu formda kişilerin ev adresleri, TC kimlik numaraları vb. kişisel bilgilerinin yanı sıra aylık giderleri, gelirleri, aylık fatura ödemeleri, hanedeki kişi sayısı, işyerindeki çalışan sayısı gibi sorular sorulmaktadır. onların evi.

Bu hususlarla tutarlı olarak, yerel yönetimler; İhtiyaç sahiplerini daha kolay tespit edebilirsiniz.

Belediyeler tarafından oluşturulan belediye değerlendirme komisyonu, başvuru formlarını ve başvuru sahibi tarafından sunulan belgeleri kapsamlı bir şekilde inceledikten sonra yardıma karar verir.

Bu nedenle ihtiyaç sahiplerinin başvuru formunda kendileri hakkında doğru bilgiler vermeleri ve belediyeleri yanıltmamaları gerekmektedir.

Örneğin, sigortalı bir işte çalışırken işsiz ve işsiz gibi davranan herhangi biri, daha sonra belediyenin muhtaç durumda olmadığını belirlemesi durumunda kovuşturmaya tabi tutulacaktır.

İhtiyacı olmadığı halde, yanlış bilgi veren ve yardım alan kişiler, aldıkları yardımın güncel nakit değerini artı faizini geri ödemek zorundadır.

Ödemeyenler belediyeler tarafından adliyeye sevk edilecek.

Bu cezai yaptırım, belediye kaynaklarının kötü niyetli kişilerce kötüye kullanılmasını önlemektedir. Aynı zamanda belediye yardımları da sadece ihtiyaç sahiplerine ulaşıyor.

TAVSİYE İÇERİK ➔ HALK SÜT YARDIMI BAŞVURU SORGULAMA NASIL YAPILIR?

Belediye Yardım Kolisi ve Erzak Yardımı Nasıl Alınır?

Belediye tarafından oluşturulan belediye değerlendirme komitesi; Başvuruları büyük bir titizlikle değerlendirir.

Gerekli görürse, soruşturma yapmak üzere başvuranın ev adresine genellikle polis memurlarından oluşan bir soruşturma komisyonu gönderir.

inceleme komisyonu; Ailenin sosyo-ekonomik durumuna ilişkin bir rapor hazırladıktan sonra bu raporu belediye değerlendirme kuruluna sunar.

İl Değerlendirme Komisyonu; Bu raporu inceledikten sonra yiyecek ve erzak konusunda yardım edeceği kişilerin bir listesini yapar.

Bu listedeki kişilere, başvuru formunda verilen iletişim bilgilerini kullanarak yardım alabilecekleri bildirilecektir.

TAVSİYE İÇERİK ➔ GAZİANTEP BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ YARDIM BAŞVURUSU VE SORGULAMA NASIL YAPILIR?

Belediye Yardım Kolisi ve Erzak Yardımı Başvurusu Telefon Numarası

Belediye gıda ve erzak yardımına nasıl başvurulacağı, başvuru için gerekli belgeler ve başvuru gereklilikleri hakkında bilgi için ALO153 Beyaz Masayı arayın.

Alternatif olarak, para ve gıda yardımı veya diğer hizmetler için başvurduğunuz belediyenin veya sosyal yardım dairesinin numarasını arayabilirsiniz.

TAVSİYE İÇERİK ➔ ANAOKULU DEVLET YARDIMI BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

Belediye Gıda ve Erzak Yardımı Başvurusu için Gerekli Belgeler

Yerel makamlardan yiyecek ve yiyecek yardımı veya başka bir yardım almak isteyen tüm vatandaşların yerel yönetime giderken yanlarında bazı belgeler getirmeleri gerekmektedir.

Belediyeler bu belgelerle insanların ihtiyaç sahibi olup olmadığını kolaylıkla tespit edebiliyor.

Gıda ve gıda yardımı başvurusu için gerekli olan bu belgeleri şu şekilde özetleyebiliriz:

 • Başvuru sahibinin TR kartının önlü arkalı aslı ve fotokopisi
 • Aile bireylerinin TC kimlik numaralarının arkalı önlü fotokopisi
 • Aile üyelerinin doğum belgeleri
 • Aile üyelerinden ikamet belgesi
 • Aile bireyleri ile ilgili olarak SGK tarafından alınacak gelir veya gelir belgesi
 • Okul müdüründen alınabilecek yoksulluk belgesi
 • Kiracılar için kira sözleşmesi
 • Mal beyan belgeleri

Belgeler, kişiler tarafından özel durumlarına göre talep edilebilir. Örneğin; Engelli kişilerin, engellilik oranlarını belirten 2023 Engelli Raporu’nu sunmaları gerekmektedir.

Çalışamayacak durumda olan kronik hastalar için sağlık kurulu raporu istenir.

Belediye Yardım Kolisi ve Erzak Yardımı Kimlere Verilir?

Muhtaç ve işsiz vatandaşlar, her şeyden önce belediye yardım paketleri ve gıda yardımlarından yararlanabilmektedir.

Kişi başına aylık ortalama geliri mevcut asgari ücretin 1/3’ünden az olan haneler bile sigortalı bir işe sahip olmalarına rağmen gıda ve gıda yardımına başvurabiliyor.

Belediye yardımına kimlerin başvurabileceğini şu şekilde özetleyebiliriz:

 • Muhtaç ve işsiz vatandaşlar
 • Düşük gelirli ve fakir vatandaşlar
 • Engelli ve kronik hastalar
 • Eşi ölmüş veya eşinden ayrılmış işsiz ve işsiz dul kadınlar
 • Afete maruz kalanlar
 • Geliri olmayan ve Evsiz Yaşlılar

Kısacası, belediye yardımlarından ihtiyaç sahibi, dar gelirli, yoksul, engelli, evsiz ve evsiz tüm vatandaşlar yararlanabiliyor.

Belediye Maddi Yardımı Ne Kadar?

erzak-yardimi-basvuruPin
Erzak Yardımı Başvuru

Belediye tarafından sağlanan mali yardımın miktarı, belediyenin bütçesine, desteklenen ailenin muhtaçlığına ve ailede desteklenen kişi sayısına bağlı olarak değişebilir.

Örneğin 3-4 kişilik ailelere aylık 300-400 TL yardım yapılıyor; 5-6 kişilik daha büyük aileler için aylık 500-600 TL destek verilebilir.

Belediye Nakdi Yardımı Başvurusu Kaç Günde Sonuçlanır?

Belediye yardım başvuruları ortalama bir ay içerisinde tamamlanmaktadır.

Yüksek yoğunluklu vakalarda mama ve gıda yardımı başvurularının sonuçlanması 4-5 ayı bulabilmektedir.

Başvuru sonuçları başvuru sahiplerine SMS veya e-posta yoluyla gönderilir.

Bu nedenle, başvuru sahipleri güncel telefon numaralarını ve diğer iletişim bilgilerini belediye sosyal yardım başvuru formunda sağlamalıdır.

Gıda ve Erzak Yardım Kolisi Neleri İçeriyor?

Belediyeler tarafından dağıtılan bakkal ve erzak kolilerinde makarna, bulgur, zeytin, peynir, salça, yağ, çay, bisküvi gibi yeme ve kahvaltılık malzemeler bulunuyor.

Paketlerin ağırlığı; Başvurusu kabul edilen uygun ailedeki kişi sayısına bağlı olarak değişebilir.

Aynı zamanda belediye bütçesi gıda ve gıda paketlerinin içindeki malzemeleri belirlemektedir.

Başta İstanbul Belediyesi olmak üzere bazı belediyeler; Ayrıca diş macunu, ıslak mendil, kağıt havlu, bulaşık deterjanı ve çamaşır deterjanı gibi temizlik malzemeleri paketlerini de dağıtabilirsiniz.

Her ay veya birkaç ayda bir ihtiyaç sahibi ailelere bakkaliye ve gıda paketleri dağıtılabilir. Bu noktada belediye bütçesinin yanı sıra ailenin ihtiyacı da belirleyici oluyor.

Nakdi Yardım Kaç Ayda Bir Veriliyor?

Belediyeler; Bir istisna olarak, parasal bağışlarda bulunabilirsiniz, yani maddi yardımda bulunabilir ve ayrıca düzenli olarak fakir ailelere yardım edebilirsiniz.

Belediye bütçesi, ailenin muhtaçlığı, hibe başvurularının yoğunluğu gibi faktörler belediyelerin mali yardımlarının sürekli mi yoksa mükerrer mi verildiğini etkiler.

Belediye kırtasiye bağışları genellikle her akademik yılın başında yapılır.

Belediye kira yardımı her ay ödenebilir. Kira desteği kapsamında ihtiyaç sahiplerinin aylık kira bedellerinin tamamı veya bir kısmı karşılanabiliyor.

Belediyeler ve BİM, Migros, ŞOK gibi anlaşmalı marketler tarafından ihtiyaç sahibi vatandaşlara bakkaliye, temizlik, kişisel hijyen vb. dağıtıldı. Öte yandan, her ay veya 3-4 ayda bir, tütün ve alkol ürünleri dışındaki ürünleri satın almalarını sağlayan sosyal yardım kartlarına para yüklenebilir.

Sosyal yardım kartlarına yüklenen limitler; Ailedeki kişi sayısına bağlı olarak farklı sayılar olabilir, örn. B. Ayda 200 TL veya 300 TL.

Kısaca belediye nakit yardımı; Bu maddi yardım şeklinde olabileceği gibi vatandaşlara kiralarını karşılamak veya çocuklarına kırtasiye malzemeleri almak için de para verilebilmektedir.

E-Belediye Yardım Başvurusu Ne Zaman Sonuçlanır?

E-belediye yardımı başvuruları yani e-devlet üzerinden yapılan ön başvurular ortalama bir ay içerisinde tamamlanmaktadır.

Vatandaşlar, TC kimlik numaraları ve e-devlet şifre bilgileri ile e-devlet’e giriş yaparak başvurularının güncel durumunu takip edebiliyor.

E-devlet üzerinden belediye yardımına başvurmayı düşünen ancak e-devlet şifresi olmayan herkes en yakın PTT şubesine giderek e-devlet şifresini alabilir.

Belediye Gıda Yardımı Ne Zaman Dağıtılacak

Belediyenin dar gelirli vatandaşlar için gıda yardımı ve gıda yardımı başvurusunda bulunmasının ardından yapılacak değerlendirmenin ardından uygun bulunan aileler için aylık olarak değerlendirme yapılıyor. Bazı il ve ilçe belediyeleri, gıda kolisi yerine herhangi bir marketten yiyecek almak için kullanabilecekleri gıda yardımı yardım kartı vermektedir. Maddi durumunuza ve sosyal güvencenize bağlı olarak gıda yardımını aylık veya yılın belirli zamanlarında bir kez alabilirsiniz.

Bu yazıda nasıl e-belediye yardım talebi yapabilirim? e-belediye yardımı başvurusu ne zaman tamamlanacak? vb. Konu ile ilgili sıkça sorulan soruları cevaplamaya çalıştık.

Siz de belediye yardımı almak veya belediyenizden almak istiyorsanız; Bu konudaki tüm soru ve görüşlerinizi yazımızın yorum kısmına yazabilir, önerilerinizi siz değerli okurlarımızla paylaşabilirsiniz.

Belediye Gıda ve Erzak Yardımı Başvurusu Videolu Anlatımı

YouTube video
Yorum yapın