İBB Sosyal Yardım Kartı Nasıl Alınır? Sosyal Kart Başvurusu Nasıl Yapılır? 2024

İBB Sosyal Yardım Kartı Nasıl Alınır?Sosyal Kart Başvurusu Nasıl Yapılır? İstanbul Belediyesi tarafından büyükşehir il sınırlarında yaşayan tüm yoksul ve dar gelirlilere ve ihtiyaç sahibi ailelere dağıtılan Sosyal Yardım Kartı sayesinde; Bakkaliye, temizlik malzemeleri, banyo malzemeleri vb. ihtiyaçlarının bir kısmını daha kolay satın alabilirsiniz.

Bu uygulama ile yoksul ve dar gelirli ailelerin yüzünü güldüren İstanbul Belediyesi; Muhtaç ve fakirlere umut verir.

İstanbulkart adı verilen ve belirli limitleri olan sosyal yardım kartlarına üniversite öğrencileri de başvurabiliyor.

Sosyal yardım fonlarının yanı sıra hayırseverlerin bağışladığı 250 TL’lik eğitim yardımı da başvurusu kabul edilecek üniversite öğrencilerinin İstanbulkart’larına yatırılacak.

Bu yazımızda kısaca İBB sosyal yardım kartı başvurusu nasıl yapılır? İBB sosyal yardım kartı ne işe yarar? vb. Konuyla ilgili en sık sorulan soruları yanıtlamaya ve sizleri bilgilendirmeye çalışacağız.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Sosyal Yardım Kartı Nedir? Ne İşe Yarar?

İstanbul Belediyesi veya İlçe Belediyelerine giden yoksul ve dar gelirli ihtiyaç sahiplerinin başvurabilecekleri sosyal yardım kartı İstanbulkart; belirli mağazalarda geçerli olan, posta cihazı ile okunabilen, belirli limitleri olan alışveriş kartlarını ifade eder.

Banka ve kredi kartı olarak kullanılabilen İstanbulkartlar, belediye tarafından aylık olarak düzenli olarak ödeniyor.

Para yatırılan kişiler; Bu paralar ile BİM, ŞOK, A101 yani İBB sözleşmeli marketler gibi belirli marketlerden alım yapabilirler.

Yani bu kartlar sayesinde tütün ve alkol malzemeleri dışında anlaşmalı marketlerde satılan tüm malzemeleri satın alabiliyorlar.

İstanbul Belediyesi; Menfaat sahiplerinin hesaplarına her ay düzenli olarak transfer yapsa da bazen denetim yapabilmektedir. Yaptığı kontrol ile başvuru sahiplerinin yani yardıma hak kazanan kişilerin gerçekten muhtaç yani maddi sıkıntı içinde olup olmadığını kontrol edebiliyor.

İstanbulkartların kullanılmadığı bu dönemlerde kartlara yüklenmeyen para, kartlar açıldıktan sonra; Kart sahiplerinin İstanbulkart’ları toplu olarak yatırılmaktadır.

İstanbulkart’a yatırılan para miktarı; Başvurusu kabul edilen kişinin bakmakla yükümlü olduğu kişi sayısına göre değişiklik gösterebilir.

Örneğin dört kişilik bir aile için anne veya babanın kartındaki limit; Kartta belirlenen 7 aile limitinden daha yüksektir.

İstanbul Belediyesi; Ailedeki kişi sayısına ve ailenin ihtiyacına göre kartlara 100 TL, 150 TL, 200 TL, 250 TL ve 300 TL gibi farklı rakamlar yüklenebilir.

İBB; Yoksul ve dar gelirli ailelere sosyal yardım kartı dağıtmanın yanı sıra gıda ve yardım malzemeleri, kira yardımı, kömür, odun vb.

İBB Sosyal Yardım Kartı Başvurusu Nasıl Yapılır?

ibb sosyal yardım kartı bakiye sorgulama e-devletPin
ibb sosyal yardım kartı bakiye sorgulama e-devlet

İBB sosyal kart başvurusu için bağlı olduğunuz il genel meclisi ile iletişime geçebilir ve buradan başvuru formunu doldurarak başvurunuzu iletebilirsiniz.

Ayrıca Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürlüklerine bağlı Kadın Koordinasyon Merkezi’ne telefonla başvurabilir veya bizzat merkeze gidebilirsiniz.

Pandemi sürecinde milyonlarca kişinin yoğun ilgi gösterdiği ve refah konusunda derinlemesine bilgi verdiği Beyaz Masa Hattı’nı arayarak da sosyal yardım kartı başvurusu yapmak mümkün!

İBB Sosyal Yardım Kartı başvurusu için ALO153 İstanbul Büyükşehir Belediyesi Beyaz Danışma numarasını arayarak yetkili kişilerle görüşebilirsiniz. Ayrıca İstanbul Belediyesi’ne ait 0212 444 00 93 numaralı Çağrı Merkezini arayarak Sosyal Güvenlik Kartı alıp alamayacağınızı öğrenebilirsiniz. SEDEP üzerinden de sosyal güvenlik kartı başvurusu yapabilirsiniz.

Son olarak e-devlet üzerinden ön başvuruda bulunabilirsiniz.

Ön başvuru için öncelikle https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-sosyal-yardim-talebinde-bulunma-ve-talebi-sorgulama-4671 linkine tıklamanız gerekiyor.

Başvuru formunda başvurmak istediğiniz İstanbul İlçe Belediyesi veya Büyükşehir Belediyesini seçtikten ve formda sorulan tüm soruları cevapladıktan sonra Sosyal Yardım Çeşitleri menüsünden Sosyal Yardım Çeşitlerinden SOSYAL KART (ÖN ÖDEMELİ) seçeneğini seçmelisiniz. .

Çeşitli sosyal yardım türleri için ihtiyacınız olan araçları işaretleyerek diğer yardımlara kolayca başvurabilirsiniz.

İBB Sosyal Yardım Kartı SEDEP Başvurusu Nasıl Yapılır?

İBB sosyal yardım kartı başvurusunu belediyenin sosyal yardım uygulaması SEDEP üzerinden online olarak yapabilirsiniz. İBB Sosyal Yardım Kartı başvurusu için https://sosyalyardim.ibb.gov.tr/online-basvuru linkine tıklayarak Sosyal Yardım Kartı başvurusunu online olarak yapabilirsiniz.

İBB sosyal yardım kartı başvurusu yaptıktan sonra, yardım kartınız başvuru sırasında vermiş olduğunuz adrese gönderilecek ve ayrıca SMS ile bilgilendirileceksiniz.

İBB Sosyal Yardım Kartı Başvuru Formu

İstanbul Belediyesi Sosyal Yardım Kartı Başvuru Formu’nu Belediye Sosyal Yardım Birimi’ne giderek veya internetten online olarak doldurabilirsiniz. İBB Sosyal Yardım Kartı Başvuru Formu’nu doldurmak için https://sosyalyardim.ibb.gov.tr/online-basvuru linkine tıklayarak başvuru formunu hemen doldurabilirsiniz.

İBB Sosyal Yardım Kartı Başvuru Formu’nu doldururken bilgilerin eksiksiz ve eksiksiz doldurulması gerekmektedir. TC kimlik numarası, isim ve doğum tarihi gibi bilgileri doldurduktan sonra yardım talebiniz gerekli ön karar için incelenecektir.

İBB Sosyal Yardım Kartı Başvuru Sorgulama

İBB sosyal yardım kartı 600 TLPin
İBB sosyal yardım kartı 600 TL

Sosyal yardım kartı başvurularınızın sonuçları için Büyükşehir Belediyesi veya ilçe kilisesi ile iletişime geçerek belediyeyi veya ALO153 Beyaz Masa’yı arayabilirsiniz. Başvuru sonucunu belediyenin resmi internet sitesinden de kontrol edebilirsiniz.

İBB Sosyal Yardım Kartı Başvurusu sorgulamak için https://sosyalyardim.ibb.gov.tr/basvuru-sorgulama linkine tıklayarak başvuru sonucunuzu hemen öğrenebilirsiniz.

Eğer istersen; Kiliseye de gidebilirsiniz.

Sosyal güvenlik kartı başvurunuzun e-posta ile doldurulup doldurulmadığını öğrenmek için https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-sosyal-yardim-talebinde-bulunma-ve-talebi-sorgulama-4671 linkine tıklayabilirsiniz. .

İstanbul Belediyesi’nin sosyal yardım kartı başvurularını ortalama 1 ayda tamamladığını ve başvuru sonucunu ortalama 3 gün içerisinde başvuru sahiplerine bildirdiğini söyleyebiliriz.

Başvuru sonucunuz; İBB Sosyal Yardım Başvuru Formu’nda kişisel bilgilerinizi doğru ve eksiksiz olarak vermeli ve bilgilerinizin güncel olmasını sağlamalısınız.

İBB Sosyal Yardım Kartı Başvurusu Ne Zaman Sonuçlanır?

Dar gelirlilere verilen ibb sosyal yardım kartına başvuru yaptıktan sonra başvuru sonucu 2 hafta içinde SMS ile bilgilendirileceksiniz. Yoğunluğa bağlı olarak İBB sosyal yardım kartı başvurusu belirli dönemlerde 1 aya kadar sürebilmektedir.

İBB Sosyal Yardım Kartı Başvuru Telefonu

İBB sosyal yardım kartı başvurusu bunu telefondan kolayca yapmak için ALO 153 hattını arayabilirsiniz. Hem sosyal yardım kartı başvurusu hem de diğer belediye hizmetleri için İstanbul Belediyesi’nin yardımcı masası olan Beyaz Masa’yı arayabilirsiniz.

İstanbul Belediyesi’nin sosyal yardım ve destek numarası olan Alo 53 numarasının yanında bulunan 0212 444 00 93 numarasını aramak mümkündür.

İBB Sosyal Yardım Kart Başvurusu’nda alo 153’ü aradığınızda, Sosyal Yardım Kartı veya başka bir yardım için başvurmak istediğinizi söylemeniz yeterli. Yardım istemeden önce bilmeniz gerekenler;

Sosyal güvenlik kartı başvurusunda bulunan kişinin sosyal güvencesi bulunmamaktadır.
Başvuru sahibinin herhangi bir kayıtlı mülkü veya mülkü olmamalıdır.
Hane geliri yüksek olmamalı
Başvuru sahibi 18 yaşından büyük olmalıdır

İBB Sosyal Yardım Kartı Kimlere Verilir?

İBB; başvuranların tüm başvurularını olumlu sonuçlandırmamaktadır.

Fakir, muhtaç, yetim, yetim, yaşlı, engelli, dul ve kronik hastalara öncelik verir.

Kişi başına düşen ortalama hane geliri asgari ücretin 1/3’ünden az olan ve İstanbul Belediyesi sınırları içinde ikamet etme şartı bulunan dar gelirli ve yoksullar; sosyal yardım kartını öncelikli olarak talep edebilirler.

İstanbul metropoliten il sınırları içinde yaşayan işsizler, yani SGK kaydı ve sigortası olmayan ihtiyaç sahipleri de bu kartlar sayesinde marketlerden alışveriş yapabilmekte ve temel ihtiyaçlarını karşılamak için yardım alabilmektedir.

İBB sosyal yardım kartından kimlerin yararlanabileceğini kısaca şu şekilde açıklayabiliriz:

 • İşi veya düzenli bir geliri olmayanlar
 • Eşi ölmüş, eşinden ayrılmış veya eşi cezaevinde olan dul kadınlar
 • Fakir ailelerin akademik çocukları
 • Engelli, kronik hasta ve yetimler
 • Şehit yakınları, gaziler ve muhtaç asker yakınları
 • Düzenli bir geliri olup da bakmakla yükümlü olunan kişi sayısı fazla olanlar (Aylık ortalama hane geliri 940 TL ve altında olanlar)
 • Doğal afet kurbanları
 • Çalışamayanlar ve sağlık sorunları nedeniyle çalışamayanlar
 • Pandemi nedeniyle işyerlerini kapatan veya pandemi mağduru olan tacirler, işyerlerinden geçici ve kalıcı olarak uzaklaştırılıyor.

**Adayların üzerlerinde kayıtlı herhangi bir taşınmazı bulunmamalıdır.

Öncelik; işsizler ve düşük gelirliler için. Diğer bir deyişle, sigortalı bir işi olsa bile asgari temel ev ihtiyaçlarını karşılamakta ve aile bireylerinin geçimini sağlamakta zorlananlar da sosyal yardım kartı alabiliyor.

Emeklilik, malullük aylığı, dul aylığı gibi yıllık geliri olan kişiler sosyal güvenlik kartı başvurusunda bulunamazlar.

Mülteciler ve sığınmacılar; Türk vatandaşlığına sahip olmaları şartıyla İstanbulkart alabilirsiniz.

İBB Sosyal Yardım Kartı Başvurusu için Gerekli Belgeler

ibb.gov.tr sosyal yardım başvurusuPin
ibb.gov.tr sosyal yardım başvurusu

İstanbul Belediyesi; Sosyal güvenlik kartı veya başka bir sosyal yardım için başvuran tüm ihtiyaç sahiplerinden bazı belgeler ister.

Bu belgeleri şu şekilde özetleyebiliriz:

 • TC kimlik kartı veya nüfus cüzdanı
 • Aile Bireyleri İçin Kimlik Kayıt Örneği
 • Aile üyeleri için ikamet belgesi
 • Aile bireylerinin yanında çalışacaklarını veya çalışmayacaklarını gösteren ve SGK’dan alınması gereken belge
 • Muhtardan yoksulluk kanıtı alın
 • SGK’dan gelir belgesi almak
 • Tam teşekküllü bir engelli hastanesinden alınacak sağlık raporu
 • Kiracılar için kira sözleşmesi

Başvuru sahipleri, ihtiyaçlarını kanıtlamak için bu belgeleri kullanmalıdır.

İstenen belgeler; başvuru sahibinin ve ailesinin özel durumuna göre değişiklik gösterebilir. Örneğin; Doğal afet veya ciddi bir kazaya maruz kalan ve yardıma ihtiyacı olan bir kişiden bilirkişi raporu istenebilir.

Belgeler hakkında detaylı bilgi için ALO 153 Beyaz Masa’yı arayabilirsiniz.

İBB Kart Hangi Marketlerde Geçerli 2023

İstanbulkart sahibi; Kartlarını farklı marketlerde farklı limitlerle kullanabilirler.

Belirtildiği gibi bu kartların limitlerini anlaşmalı marketlerde satılan tütün ve alkol ürünleri dışındaki amaçlar için kullanabilirler.

İstanbulkartların hangi marketlerde geçerli olduğunu şu şekilde özetleyebiliriz:

 • ŞOK
 • Migros
 • BİM
 • KİM
 • Çağrı Market
 • Rammar
 • Happy Center
 • Carrefoursa
 • UCZ
 • Onur Market

Yukarıdaki süpermarket zincirlerinde ihtiyaç sahipleri İstanbulkart’ı kullanabilir. Ayrıca marketler tarafından düzenlenen kampanyalar kapsamında kullandıkları limit kadar ek puan toplayabilmektedirler.

Topladıkları ekstra puanları farklı yerlerde kullanabilirler.

Örneğin; Migros’tan alışveriş yaptıktan sonra ek puan toplayan dar gelirli ve ihtiyaç sahipleri; İspark otoparklarında, İBB sosyal tesislerinde, yiyecek içecek otomatlarında ve daha birçok yerde bu noktaları kullanabilirsiniz.

İBB Sosyal Yardım Kartı Limiti Ne Kadar?

İBB; Sosyal yardım kartı limitleri belirlenirken başvuru sahibinin maddi gücü ve muhtaçlığı dikkate alınır.

Ayrıca başvuru sahibinin bakmakla yükümlü olduğu kişi sayısı, ailede başka bir çalışan olup olmadığı ve hanedeki ortalama toplam aylık gelir de dikkate alınır.

Ailenin sosyo-ekonomik gücünü değerlendirmek için de ev adreslerine bir araştırma komisyonu gönderir.

İstanbul Belediyesi; Komite, inceleme komisyonunun sunduğu raporu değerlendirdikten sonra ailenin İstanbulkart hattı için koyduğu limite karar verir.

Başvuru sahibinin şikayet durumuna göre İBB tarafından İstanbulkart’a yüklenen limit; 100 TL, 150 TL, 250 TL, 300 TL, 400 TL gibi farklı rakamlarda olabilir.

2023 İBB Sosyal Yardım Kartı Ne Zaman Yüklenecek?

ibb-sosyal-yardim-kartiPin
ibb sosyal yardım kartı

İstanbulkartlar için belirlenen sınırlar; Her ayın 1’inde ihtiyaç sahibi kartına yüklenir.

Önce kurun; Bu genellikle eylül ayında olsa da ilk yüklemede tüm ihtiyaç sahiplerinin hattına 200 TL yüklenecek.

Diğer aylarda İstanbul Belediyesi Değerlendirme Kurulu tarafından miktar belirlenir ve onaylanır; kart sahibinin kartlarına atanır.

Bazen İBB; İhtiyaç sahiplerinin kartlarına para yüklemek yerine, gıda ve yardım malzemelerinin bulunduğu paketler de evlerine ulaştırılabiliyor.

Bu süreler içerisinde kart sahipleri İstanbulkart’larını kullanamayabilir.

Ancak bir süre sonra kartları tekrar aktif hale gelir ve kartlarındaki limitleri kullanmaya başlayabilirler.

Kartların kullanılmaması durumunda İBB; Bir sonraki yüklemede kartlara çok para koyabilir.

İBB Sosyal Yardım Kartı Bakiyesi Sıfırlanır mı?

İstanbulkart sahibi; Kartlarındaki limitleri kullanmazlarsa limitlerinin sıfırlanıp sıfırlanmayacağını da merak ederler.

Avantajlı para, Avantajlı karta belirli aralıklarla ve aylık olarak yüklenir.

Bir önceki ay veya aylarda kullanılmayan tutar bir sonraki ay veya aylara devreder.

Yani hiçbir şekilde limit sıfırlama diye bir şey söz konusu değil.

İhtiyaç sahipleri kartlarına yüklenen limitleri diledikleri zaman harcayabilirler.

İBB Tarafından Yapılan Yardımlar Nelerdir?

İstanbul Belediyesi Sosyal Yardım, nakit para, bakkaliye, bakkaliye, gıda kolisi, anne-çocuk yardımı, kırtasiye ve eğitim yardımı gibi birçok kolaylık sağlıyor.

İBB yapımı tüm araçları detaylı incelemek için, İBB yapımı araçlar nelerdir? yazımızı okuyarak öğrenebilirsiniz.

İşte İBB’den gelen tüm yardımlar;

İBB Sosyal Yardım Kartı Limit Sorgulama E-Devlet

İBB kart sahipleri de kartlarının kalan limitlerini nasıl sorgulayabileceklerini ve e-devlet üzerinden sorgulama yapılıp yapılmadığını öğrenmek istiyor.

Ne yazık ki, İBB kartı talep süreci sınırlıdır; Bunu e-devlet ile yapamazsınız.

Kullanıcılar limitlerini alışveriş yaptıkları marketlerden veya İstanbulkart akaryakıt istasyonlarından öğrenebilirler.

Bu yazımızda İstanbul Belediyesi Sosyal Yardım Kartı başvuru süreci ve İstanbulkart ile ilgili merak edilen soruları yanıtlamaya çalıştık.

Siz de İstanbulkart kullanıyorsanız veya bu sosyal yardım kartına başvurmayı düşünüyorsanız; Bu konuyla ilgili tüm soru ve görüşlerinizi yazımızın yorum kısmına yazabilir, önerilerinizi siz değerli okurlarımızla paylaşabilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR;

 1. E-DEVLET ÜZERİNDEN KURBAN BAYRAMI YARDIM BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?
 2. SED YARDIMI NEDEN YATMADI? TÜM DETAYLARIYLA
 3. DİĞER AİLE YARDIMI NEDİR? NASIL BAŞVURULUR?
 4. PARA YARDIMI YAPAN DERNEKLER, VAKIFLAR VE HAYIRSEVER İŞ ADAMLARI
 5. SOSYAL YARDIMLAŞMA VE DAYANIŞMA VAKFI 65 YAŞ AYLIĞI SORGULAMA NASIL YAPILIR?
 6. BEŞİR DERNEĞİ YARDIM BAŞVURUSU NASIL YAPILIR? BAŞVURU FORMU
 7. ÖĞRENCİ PARA YARDIM BAŞVURUSU NASIL YAPILIR? TÜM DETAYLARIYLA
Yorum yapın