Diğer Aile Yardımı Nedir? Nasıl Başvurulur? – 2024

Diğer Aile Yardımı Nedir? Nasıl Başvurulur? 2023; Aile ve Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı dar gelirli vatandaşlara çok fazla destek sağlamaktadır. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’ndan alınan sosyal yardımlar daha önce Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı aracılığıyla sağlanıyordu.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, bugünden itibaren dar gelirli vatandaşların sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarına başvurmadan e-devlet üzerinden tüm sosyal yardımlara başvurabileceklerini söyledi. E-devlet portalı, belge toplama zahmetine girmeden ihtiyacınız olan tüm yardıma kolayca erişmenizi sağlar.

Bu yardımlardan biri de aile yardımıdır. E-devlet sosyal yardım yardımları kapsamına giren diğer aile yardımları nelerdir? Diğer aile yardımlarından kimler yararlanır? Yazımızda hepiniz diğer aile yardımının ne zaman ödeneceğini merak ediyorsunuz.

Diğer Aile Yardımı Nedir?

Diğer aile yardımı nedir 2022-2023Pin
Diğer aile yardımı nedir 2023

Diğer Aile Yardımları Aile ve Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı tarafından Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı aracılığıyla sağlanan sosyal yardımlar Diğer Aile Yardımları olarak bilinmektedir. Kaymakamlık binalarında yer alan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na giderken artık e-devlet üzerinden sosyal yardım sandığı adı verilen diğer aile yardımlarına başvurmak mümkün.

Diğer aile nafakası ödemeleri artık e-devlet üzerinden başvuru yaptığınızda adresinizin kayıtlı olduğu il ve ilçe Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na aktarılıyor ve doğrulama sonrasında uygun görülmesi halinde diğer aile nafakası ödemeleri yapılacak.

E-devlet üzerinden başvuru yaparken sizden herhangi bir belge istenmeyecektir. Sistem tüm bilgi ve belgelerinizi e-devlet üzerinden görüyor ve maddi durumunuza göre yardım alıyorsunuz. Alacağınız mali destek, hanede yaşayan kişi sayısına ve aylık gelirinize bağlıdır.

Diğer Aile Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Sosyal yardım alamayan kişiler devlet yardımlarından yararlanmak için sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarına başvurabilirler. Artık evinizden çıkmadan internet bağlantınızın olduğu her yerden e-devlet uygulamasına erişerek diğer aile yardımlarına başvurabilirsiniz.

Dar gelirli vatandaşlar başka bir e-devlet aile yardımına başvurmak için https://www.turkiye.gov.tr/ashb-sosyal-yardim-bilgileri-sorgulama linkine tıklayarak hemen başvurabilirler.

Diğer aile yardımı başvurusunda bulunacak kişinin e-devlet kullanıcısı olarak kaydolarak yardım talebini iletmesi yeterlidir. Yardım başvurusu incelendikten sonra onaylanırsa size ödeme yapılacaktır.

Diğer Aile Yardımı Başvurusu Formu

Diğer aile yardımı başvuru formlarının e-devlet üzerinden doldurulması gerekmektedir. Aile yardımı için ek başvuru formunu doldururken gerekli bilgiler eksiksiz ve eksiksiz olarak doldurulmalıdır. Aile yardımı başvuru formunun devamına e-devlet uygulaması üzerinden ulaşabilirsiniz.

Diğer Aile Yardımı Başvuru Sorgulama

Diğer aile yardımı Nasıl ALINIRPin
Diğer aile yardımı Nasıl ALINIR

Aile yardımı için diğer başvuru prosedürü benzer şekilde e-devlet üzerinden gerçekleştirilir. Başvurunuzun olumlu mu olumsuz mu olduğunu e-devlet sayfası üzerinden sosyal yardım bilgilerinden öğrenebilirsiniz. Ayrıca, daha fazla aile yardımı verilirse SMS ile bilgilendirileceksiniz.

Diğer Aile Yardımı başvurusu onaylanan ancak ödemesini alamayan kişiler ALO 144 destek hattını arayarak yardım alabilirler.

Diğer Aile Yardımı Hak Sahibi Ne Demek?

Diğer aile yardımlarından yararlanan kişi, yararlanıcının ödeneğinin onaylandığı ve yararlanıcıya ödenmekte olduğu anlamına gelir. Diğer aile yardımları PTT şubelerinden yararlanıcı tarafından iptal edilebilir. Ev yardımından farklı olarak bu ödemeyi sadece yararlanıcı kimliği ile alabilir.

Diğer Aile Yardımı Nereden Alınır?

YouTube video
Diğer aile yardımı nedir nasıl başvurulur videolu anlatım

Diğer aile yardımı ödemeleri uygun görülenlere ödemelerinin en yakın PTT şubesinden tahsil edilebileceğine dair bilgilendirme mesajı gönderilecektir. Sosyal yardım alan kişinin kimliği ile en yakın PTT şubesine gitmesi yeterlidir.

Sosyal yardım ödemeleri şimdilik sadece PTT şubelerinden tahsil edilebilmektedir.

Diğer Aile Yardımı Kaç Günde Sonuçlanır?

E-devlet veya diğer aile yardımı için başvuran kişiler, başvurularının kaç günde sonuçlanacağını merak ediyor. Başvuru yapıldıktan sonra, değerlendirme prosedürü ikamet adresinizin kayıtlı olduğu Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na gönderilecektir.

Başvuru değerlendirme ve ödeme süreci yoğunluğa bağlı olarak ortalama 2 hafta içerisinde tamamlanmaktadır.

Diğer Aile Yardımı Ne Kadar?

Diğer aile yardımı ödemeleri gelire göre değişir. Diğer aile yardımları hanede yaşayan kişi sayısına, çocuk sayısına ve evinizin kirasına göre 350 TL ile 1000 TL arasında değişmektedir. E-devlet sosyal yardım başvuru ekranında ne kadar yardım yapıldığı gösterilmektedir.

Diğer Aile Yardımı Ayın Kaçında Yatıyor?

Diğer Aile yardımı ne zaman verilecekPin
Diğer Aile yardımı ne zaman verilecek

Diğer aile yardımları belirli bir gün veya ayda değildir. Ödeme tarihinden itibaren ortalama 2 hafta içerisinde yatırılacaktır. Diğer aile yardımı alanlar, resmi tatiller dışında haftanın her günü ödemelerini PTT şubelerinden çekebilirler.

Diğer Aile Yardımı Kaç Ayda Bir Verilir?

Diğer aile yardımı ise bir defaya mahsus sosyal yardımdır. Daha önce Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı aracılığıyla bir defaya mahsus olmak üzere yapılan bu yardıma başvuran kişiler, e-devlet üzerinden aynı şekilde başvurdukları gibi bu yardımdan da yararlanabilmektedir.

Diğer aile yardımı kalıcı bir yardım olmadığı için her ay yapılmamaktadır.

Diğer Aile Yardımı Kapsam Dışına Çıktı Ne Demek?

Diğer aile yardımlarının kapsamı dışında kalmanın ne anlama geldiği sorusuna e-devlet üzerinden başvurduktan sonra başvurunuzu incelerseniz, yapılacak yardımın kapsam dışı olduğu ve onaylandığı anlamına gelir.

Aile yardımının kapsam dışı olduğuna dair bir uyarı görürseniz, bu ödemenin onaylandığını ve yakında size ödeneceğini anlayabilirsiniz.

Diğer Aile Yardımı Teslim Edilebilir Ne Demek?

diger-aile-yardimi-nedirPin
Diğer Aile Yardımı Nedir

Diğer aile yardımı e-devlet uygulaması ekranında yardım gönderilebilir uyarısını görüyorsanız yardım PTT şubesine iletilmiş ve geri çekilebilir durumda demektir.

“Aile yardımı teslim edilebilir” yazısına rağmen ödemeniz yapılmadıysa ALO 144 sosyal yardım hattını arayabilirsiniz.

Diğer Aile Yardımı Reddedildi Feshedildi Ne Demek?

Diğer aile yardımı reddedildi veya sonlandırıldı, başvurunuzun onaylanmadığı anlamına gelir. Eksik adres belgeleri veya yüksek gelir, bu yardıma başvururken reddedilmenize neden olacaktır.

Aile, Çalışma Ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Banka Talimatı Verilmedi Tedarik Edilmedi

Başka bir aile yardımı sağlanmadığının, banka talimatı verilmediğinin, hizmet verilmediğinin belirtilmesi, başvuru sonucunda sürecin tamamlandığı ancak ödemenin PTT şubesine veya Ziraat Bankası’na henüz gönderilmediği ve hemen yapılmadığı anlamına gelir. talimat verildi.

Atanmayan ve verilmeyen sosyal yardım uyarısı ortalama 1 hafta içinde ödemeye hazır bir ödeneğe dönüşür. Artık ödemenizi geri çekebilirsiniz.

Diğer Aile Yardımı Tek Seferlik Mi?

Sosyal yardımların çoğu Aile ve Sosyal Hizmetler Dairesi tarafından sağlanmaktadır. Bu araçlardan bazıları tek seferlik araçlar iken diğerleri devam eden araçlardır. Diğer aile yardımı, bir defaya mahsus mali destektir.
Bu makaledeki diğer aile desteği sizin için nedir? Diğer aile yardımı ve diğer aile yardımı başvurularına nasıl başvurulacağı konusunda bilgi vermeye çalıştım. Sorularınızı yorum kısmına yazabilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR;

  1. PARA YARDIMI YAPAN DERNEKLER, VAKIFLAR VE HAYIRSEVER İŞ ADAMLARI
  2. SOSYAL YARDIMLAŞMA VE DAYANIŞMA VAKFI 65 YAŞ AYLIĞI SORGULAMA NASIL YAPILIR?
  3. BEŞİR DERNEĞİ YARDIM BAŞVURUSU NASIL YAPILIR? BAŞVURU FORMU
  4. ÖĞRENCİ PARA YARDIM BAŞVURUSU NASIL YAPILIR? TÜM DETAYLARIYLA
  5. ZİRAAT BANKASI YARDIM PARASI SORGULAMA NASIL YAPILIR?
  6. HANGİ KURUM VE KURULUŞLAR MADDİ PARA YARDIMI YAPMAKTADIR?
  7. PTT YARDIM BAŞVURUSU NASIL YAPILIR? BAŞVURU FORMU
Yorum yapın