Sosyal Yardım Kartı-Market Yardım Kartı Başvurusu – 2024

Sosyal Yardım Kartı-Market Yardım Kartı Başvurusu 2023; Belediyeler zor durumdaki vatandaşlara söz ve amellerle destek oluyor. Ülkemizde birçok belediye sosyal belediyecilik anlayışı ile hareket etmektedir. Bu nedenle maddi durumu yetersiz olan vatandaşlara bakkaliye, sarf malzemeleri, temizlik ürünleri, kırtasiye ve yardım kartları gibi çeşitli yardımlarda bulunuyor. Yardım kartından yararlanan vatandaşlar diledikleri gibi alışveriş yapabilirler.

Aşağıdaki yazımızda belediye katkı kartı ile ilgili tüm soruların cevaplarını bulacaksınız.

Sosyal Yardım Kartı Nedir?

Belediye Yardım Kartı ülkemizde ihtiyaç sahibi vatandaşlara verilmektedir. Düzenlenen yardım kartı ile ihtiyaç sahibi vatandaşların bütçesine katkı sağlanıyor. Yardım kartlarının amacı, ihtiyaç sahibi vatandaşlara fırsat eşitliği sağlamak ve zor durumdaki vatandaşlara daha kısa sürede yardım ulaştırmaktır. İhtiyaç sahibi vatandaşlar yardım kartını kırtasiye, erzak, kırtasiye, giyim ve fatura gibi ihtiyaçlarını karşılamak için kullanıyor.

Kredi, yardım kartına bir kez veya belirli aralıklarla yüklenir. Bu kredi belediyenin belirlediği marketlerde geçerlidir.

Sosyal Yardım Kartı, Kaymakamlıklar Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı veya Belediyeler Sosyal Yardım İşleri Müdürlükleri tarafından ihtiyaç sahibi vatandaşlara hizmet vermek amacıyla açılan market ve dükkanlarda geçerli olan kart sistemidir.

Vatandaşların hassasiyetini göz ardı etmeden; En son yapısal ve teknolojik yenilikleri dikkate alarak ihtiyaç sahiplerine en basit ve en kısa yoldan ulaşabilmek için sosyal yardım kartı projelerinin temel yapısını oluşturur.

Sosyal Yardım Kartı Amacı Nedir?

 • İnsanların diğer insanların yanında onları utandırmamalarına veya rencide etmemelerine yardımcı olurken, ihtiyaçlarına göre özgürce hareket etmelerine izin vermek.
 • Kimsenin onurunu kırmadan ve desteklenen materyali kullanmaya zorlamadan ihtiyaçlarını karşılamak üzere tasarlanmıştır.
 • Bütün bunlar POS terminalleri ve yazılımları ile sistem üzerinden takip edilebilir. Bunun sonucunda vatandaşlara daha iyi hizmet sunabilmekte, market ve mağazalardaki ürün çeşitliliğini artırabilmektedir.
 • Para kavramının para kavramından öteye geçmediği marketlerde, sosyal yardım kartı ihtiyaç sahibi vatandaşların ihtiyaçlarını karşılamasını sağlıyor.
 • İhtiyaç sahibi vatandaş bu anlaşmalı market veya dükkana geldiğinde sosyal yardım kartıyla alışveriş yaparken ihtiyacı olan her şeyi alması teklif ediliyor.
 • Sosyal yardım kartları, vatandaşların ihtiyaçlarına göre hareket etmelerini ve gereksiz maliyetlerden kaçınmalarını sağlar.
 • Sağlanan yardımların dağıtımını dayatmadan vatandaşların konuşlandırılmasını sağlar.
 • Vatandaşlara daha iyi hizmet verebilmek için sistem POS terminal cihazları ve yazılımları ile izlenmektedir. Market ve mağazada ürün çeşitliliği arttırılabilir.

Sosyal Yardım Kartı Kimlere Verilir?

Belediye yardım kartından yararlanmak isteyen vatandaşların temel ihtiyaçlarını karşılayabilecek durumda olmaları gerekmiyor. Geliri asgari ücretin üçte birinden az olan engelliler, çalışmasına engel bir durumu bulunanlar, eşinden ayrı yaşayan kadınlar, gazi ve şehit yakınları toplum tarafından verilen harçlık kartı ödeneğinden yararlanabilirler.

Sosyal yardım kartından kimlerin yararlanabileceğine belediyeler karar verir. Belediyeler başvuranların gerçekten ihtiyaç sahibi olup olmadığını kontrol ediyor. İhtiyaç sahibi olduğu tespit edilirse ihtiyaç kartından faydalanabilir.

Sosyal Yardım Kartı Başvurusu Nasıl Yapılır?

sosyal-yardim-kartiPin
Market Yardım Kartı

Belediye yardım kartı başvurusu yapmak isteyen vatandaşlar, ikamet ettikleri yerin belediyesine başvurabilir.

Belediyeye gidemeyen vatandaşlar internet üzerinden veya telefonla belediyenin sosyal yardım hattını arayarak yardım kartı başvurusunda bulunabilirler.

Online başvuru yapan vatandaşların belediyenin internet sitesine girerek iletişim bölümünden başvuru formunu doldurması gerekiyor.

Ayrıca e-devlet sistemi üzerinden de ihtiyaç kartı başvurusu yapılabilmektedir. E-devlet üzerinden başvuru yapan vatandaşlar T.C. Kimlik numaranız ve şifreniz ile sisteme giriş yapmanız gerekmektedir. Sisteme giriş yaptıktan sonra arama kutusuna belediyenizin adını yazarak e-devlet sisteminden başvuru yapabilirsiniz. https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-sosyal-yardim-talebinde-bulunma-ve-talebi-sorgulama-4671

Cimer sisteminden yardım kartı talebinde bulunmak da mümkündür. Cimer sistemi üzerinden başvuru yapan vatandaşların https://www.cimer.gov.tr/ linkine tıklayarak e-devlet kullanıcı adı ve şifresi ile sisteme giriş yapması gerekmektedir. Sisteme giriş yaptıktan sonra hangi kuruma başvurmak istediğinizi belirtmeniz ve fayda kartından faydalanmanız gerekmektedir.

Sosyal Yardım Kartı Başvurusu Formu

Belediye tarafından verilen hibe ve hibe kartı için başvuran vatandaşların doldurması gereken formdur. Başvuru formunda ihtiyaç sahibi vatandaşın durumunu analiz edebilecek bazı sorular bulunmaktadır. Formda iletişim bilgileri, adres bilgileri, gelir durumu, hanedeki kişi sayısı gibi sorular yer almaktadır. Bu sorular eksiksiz ve doğru bir şekilde cevaplanmalıdır.

Tüm başvuru sahipleri tarafından forma girilen tüm bilgiler belediyedeki yetkili makamlar tarafından değerlendirilir. Değerlendirme için en önemli kriter, başvuru formundaki bilgilerin eksiksiz ve doğru olmasıdır. Eksik veya yanlış bilgi verdiği tespit edilen vatandaşlar yardım kartını talep edemez.

Sosyal Yardım Kartı Başvuru Sorgulama Nasıl Yapılır?

Belediye yardım kartı başvurusunda bulunan vatandaşların sorduğu sorulardan biri de başvuru talebinin nasıl yapılacağıdır. Başvuru talepleri çeşitli şekillerde yapılabilir. Soruşturma yapmak isteyenlerin ilk yöntemi belediyeye bizzat gitmek.

Toplum merkezine gidemeyen vatandaşlar, bilgi almak için başvurdukları topluluklara telefon edebilirler.

E-devlet sistemi veya belediyenin internet sitesi üzerinden yapılan başvurular online olarak sorgulanabilmektedir. E-devlet sisteminden sorgulama yapmak isteyen vatandaşlar T.C. Kimlik numaranız ve şifreniz ile sisteme giriş yaparak başvurunuzun sonucunu öğrenebilirsiniz. https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-sosyal-yardim-talebinde-bulunma-ve-talebi-sorgulama-4671

Cimer’e başvuran vatandaşların https://www.cimer.gov.tr/ linkine tıklayıp “Başvuru Yap” seçeneğine tıklaması gerekmektedir. Bu seçeneği tıkladıktan sonra e-devlet kullanıcı adı ve şifresi ile sisteme giriş yaparak başvuru sonucunu öğrenebilirsiniz.

Başvurular ortalama 15-30 gün sürmektedir. Uygulamaların sonuçları yoğunluğa göre değişmektedir. Sübvansiyon kart başvurusunda bulunan vatandaşlara birçok belediyeden SMS ile bilgilendirme yapılıyor.

Sosyal Yardım Kartından Faydalanmak İçin Gerekli Belgeler

Belediyeler, yardım kartı başvurusunda bulunan vatandaşlardan bazı belgeler talep ediyor. Bu belgeleri isteme sebebi, başvuru yapan vatandaşların durumlarını analiz etmeleri ve gerçekten ihtiyaçları olup olmadığını belirlemeleri açısından önemlidir. Belediyeler tarafından istenen evrak listesi aşağıdadır.

 • Başvuru formu
 • Muhtardan alınacak muhtaçlık belgesi
 • Nüfus cüzdanı ve fotokopisi
 • Vukuatlı nüfus kayıt örneği
 • İkamet belgesi
 • Engelli Sağlık Müdürlüğü’nden alınacak %40 engelli raporu
 • Şehit veya gazi ailesi ise, bunu belirten belge
 • Afet mağdurları için bu durumu gösteren belge

Sosyal Yardım Kartı Kullanımı

Bu çipli kartlar sayesinde her ay iki milyona yakın ihtiyaç sahibi vatandaş yardımlarını düzenli ve aksatmadan alabiliyor. Ödenecek tutar vatandaşların cep telefonlarına SMS olarak gönderilmektedir. Bu sayede vatandaşlar beklemeden ve zaman kaybetmeden sosyal güvenlik kartı ile paralarını çekebiliyor.

Örneğin; Belediyenin nakit yardımı yüklediği sosyal yardım kartını alan ihtiyaç sahibi vatandaşlar, belediye ile anlaşmalı sosyal yardım kartı POS terminal cihazının bulunduğu tüm alışveriş merkezlerinde kartlarını kullanabiliyor.

Sosyal güvenlik kartı sayesinde tüm ihtiyaçlarını karşılayabiliyor.

Başka bir örnek vermek gerekirse, sosyal yardım kartı giyim yardımı başvuru mağazaları ile yapılan anlaşma sonrasında ibraz edilir. Bu karta yüklenen kıyafet miktarı, kişinin tüm kışlık ve yazlık kıyafet ihtiyacını karşılamaya yeterlidir.

Anlaşmalı işyerlerinde ve iş yerlerinde bulunan vatandaşlar kendilerine verilen sosyal güvenlik kartını sisteme okuttukları takdirde kart bilgilerini de öğrenebilirler. Ayrıca ne zaman yardım alabileceklerini, kartlarında kalan bakiyeyi, ne kadar kıyafet alabileceklerini, ne kadar yiyecek alabileceklerini de öğrenebiliyorlar. Yıl boyunca düzenli aralıklarla yardım alan kişilerin kartlarını sisteme okutarak alışverişe başlamaları mağduriyet yaşamamaları için önemlidir.

Sosyal Yardım Kartı Limiti

Belediyeler kendi bütçelerine göre fonlama kartı üst limitini belirlemektedir. Belediyeler tarafından ihtiyaç sahibi vatandaşlara verilen yardım kartının limiti 100 ile 500 TL arasında değişiyor. Belirlenen limit ile ihtiyaç sahibi vatandaşlar dilediği gibi alışveriş yapabilecek.

Belediyesi Sosyal Yardım Kartları Ne Zaman Açılacak

Belediyeler tarafından maddi ve yaşamsal zorluk yaşayan kişilere verilen sosyal yardım kartı başvurusu, hak kazanan kişilere başvuru gönderildikten hemen sonra açılarak aktif hale getirilmektedir. Topluluk refah kartı, eyaletinizdeki topluluğa bağlı olarak farklılık gösterebilir.

Belediyesi Sosyal Yardım Kartı Gelmedi

Maddi zorluk yaşayan kişilere verilen toplum yardım kartı SMS ile bilgilendirilerek adreslerine ulaştırılmaktadır. Topluluk yardım kartınız ulaşmadıysa ve size postalanmadıysa, topluluğa bizzat gidebilir veya ALO 153 destek hattını arayabilirsiniz.

Belediyesi Sosyal Yardım Kartı Kullanım Süresi

Belediye tarafından dar gelirli vatandaşlara verilen sosyal yardım kartlarının kullanım ömrü belediyeden belediyeye değişmekle birlikte 1 yıl veya 2 yıl olarak belirlenmiştir.

Sosyal Yardım Kartı Bakiye Sorgulama

Belediye Yardım Kartı’ndan yararlanan vatandaşların en çok merak ettiği sorulardan biri de Yardım Kartı bakiye sorgulama işleminin nasıl yapılacağıdır. Ne yazık ki, yardım kartı çevrimiçi olarak kredilendirilemez. Bakiyesini kontrol etmek isteyen vatandaşlar, alışveriş yaptıktan sonra kasada dekont isteyerek bakiyeyi öğrenebilirler.

Sosyal Yardım Kartı Hangi Marketlerde Geçerli?

Belediyelerin ihtiyaç sahibi vatandaşlara verdiği yardım kartları genel olarak A101, BİM, ŞOK gibi Vakıfbank POS cihazlarının bulunduğu marketlerde geçerlidir.

Ancak bazı belediyeler belirli pazarlarla anlaşmalar yapmaktadır. Bu nedenle yardımcı kart sadece anlaşmalı mağazalarda geçerlidir.

Sosyal güvenlik kartının geçerli olduğu pazarlara ilişkin bilgiler, kart verildiğinde hak sahibi vatandaşlara iletilecektir.

Sosyal Yardım Kartı Ne Zaman Yüklenecek?

Belediyeler, destek kartına kontör yüklemesini ya sürekli ya da bir kez yapar. Yardımcı harita her ay, iki ayda bir, altı ayda bir gibi aralıklarla yüklenir. Verilen süre cemaatten cemaate değişir. Yardım kartının tek seferlik yüklenmesi de istisnai olarak gerçekleştirilir. Yardım kartının ne zaman yükleneceği bilgisi kart sahiplerine iletilecektir. Yükleme saatini öğrenmek isteyen vatandaşlar belediyeyi arayarak bilgi alabilir.

Sosyal Yardım Kartım Ne Zaman Gelir

Belediye sosyal yardım kartı başvurusunda bulunan kişiler 1-2 hafta içerisinde yardım kartını alıyor.

Sosyal Yardım Kartı Nasıl Alınır

Belediyelerin maddi sıkıntı yaşayanlar için düzenlediği sosyal yardım kartını almak için belediyeye bizzat gidebilir veya online başvuruda bulunabilirsiniz.

YouTube video

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR;

 1. HİM BAŞVURU-İZMİR BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ YARDIMI
 2. TÜRKİYE DİYANET VAKFI YARDIM TALEP FORMU
 3. İBB HALK SÜT BAŞVURUSU VE SORGULAMA-BAŞVURU FORMU
 4. SÜT KUZUSU BAŞVURUSU NASIL YAPILIR? SÜT KUZUSU TELEFON VE İLETİŞİM BİLGİLERİ
 5. KEÇİÖREN BELEDİYESİ YARDIM BAŞVURUSU NASIL YAPILIR? BAŞVURU ŞARTLARI NELERDİR?
 6. ANTALYA HALK SÜT BAŞVURUSU VE BAŞVURU SORGULAMA
 7. HALK SÜT YARDIMI BAŞVURU SORGULAMA NASIL YAPILIR?
“Sosyal Yardım Kartı-Market Yardım Kartı Başvurusu – 2024” üzerine bir yorum
Yorum yapın