Evde Yemek Yapıp Satmak Yemeksepeti Üzerinden- 2024

Mutfakta vakit geçirmeyi seviyorsanız ve ellerinizin damak tadına güveniyorsanız evde yemek yapıp satmak sizin için ideal bir iş olabilir. Son zamanlarda ev yapımı yemeklere talep arttı. Sağlıklı beslenmek isteyenler; ama yemek yapmaya vaktin yoksa evde yemek yapmayı tercih edersin. Her gün dışarıda yemek yemek mümkün olmadığı için insanlar evde sipariş vermeyi tercih ediyor. Ev yapımı siparişlerin artmasıyla birlikte yüzlerce kişiye yeni bir iş kapısı açılacak.

Gıda sektörü iş olanaklarından yararlanarak evden para kazanmak mümkündür. Bunu, kendi ortamınızı kullanarak yerel bir işletme yürüterek veya işinizi gıda platformları aracılığıyla genişleterek yapabilirsiniz. İkinci yöntem ile satış yapmak istiyorsanız Yemeksepeti üzerinden yemek satmak iyi bir getiri sağlayabilir.

Evde yemek yaparak satış yapmak isteyenlerin en çok merak ettiği konulardan biri de işin hukuki boyutu. Gıda ve gıda endüstrisi sağlığımızla doğrudan ilgili olduğu için bazı düzenlemeler bulunmaktadır. Bu düzenlemelere uymanız durumunda evde yemek yapıp satmanın cezası yoktur. Gerekli belgeleri ve izinleri almazsanız, para cezası ödemek zorunda kalabilirsiniz.

Evde Ne Yapıp Satabilirim?

Evden para kazanılabilen iş kollarından biri olan manav satmak eğlenceli olsa da nelerin satılabileceğini araştırmak zaman alabiliyor. Size yardımcı olmak için, evde pişirip satabileceğiniz birkaç risksiz ürün:

Hamur İşleri

Hamur işleri, kekler ve kurabiyeler gibi unlu mamuller her zaman talep görmektedir. Gerçekten lezzetli yaparsanız çok sevilir. Ayrıca aynı anda birden fazla ürün üretilirken uygun maliyetlidir.

Zeytinyağlılar

Sağlıklı ve doyurucu zeytinyağı yemekleri sebze severlerin baş tacıdır. İçi doldurulmuş zeytin, kereviz, enginar gibi ürünler bile yüksek ithalat talebi nedeniyle pazarlarda satılıyor. Raf ömrü uzun olduğu için evde yapımı ve satışı uygundur.

Çiğ Köfte

Çiğ köftenin güvenilir ellerden çıkması önemlidir. Tadı el aroması ile yakından ilgilidir. Özellikle evde yoğrulup direkt müşteriye satılanlar özel günlerde tercih ediliyor.

Meze

Mezeler de evde yapıp satmak konusunda uygun ürünlerdir. Atom, Girit Ezmesi, Humus, Fava, Ezme gibi mezeleri evde kolayca hazırlayabilirsiniz. Maliyet düşünüldüğünde birçok restoranın evde meze hazırlamaya başlaması da işi büyütüyor.

Turşu

Turşu çok tüketilen bir ürün değil ama herkesin yapması zaman alıyor. Son zamanlarda marketlerden almak yerine evde yapılan turşulara rağbet arttı.

Reçel

İnsanlar doğal ürünlere yöneldikçe ev yapımı reçeller daha uygun fiyatlı hale geldi. Mevsiminde doğal ürünlerden reçel arayanlar çoktur.

Evde Yemek Yapıp Satmak

evde-yemek-yapip-satmakPin
Evde Yemek Yapıp Satmak

Herkes çok iyi bir aşçı olduğumu söylüyor, bu yüzden bu işten para kazanırım demeyin. Evde yemek yapıp satmak konusunda ve satış yapmaya karar vermeden önce aklınızda bulundurmanız gereken birkaç şey var:

  • Düşündüğünüz ürün için gerekli donanıma sahip misiniz?
  • Ürün, sipariş verebilecek kitlenin beğeni ve ihtiyaçlarına uygun mu?
  • Ürünü hazırlamak ne kadar sürer? Ne kadar süreyle tüketilmelidir?
  • Hazırladığınız ürün ve yaptığınız sunum alıp götürmeye uygun mu?
  • Tanıtım ve pazarlama için hangi yol ve yöntemleri kullanıyorsunuz?

Enfes lezzetler hazırlasanız bile bu soruları düşünmeden işe başlamayın. Aksi halde kısa sürede hayal kırıklığına uğrayabilirsiniz. Ancak, bir plana uyarsanız, gerçek bir işe sahip olabilir ve düzenli bir gelir elde edebilirsiniz.

Yemeksepeti Üzerinden Yemek Satmak

yemeksepeti-uzerinden-yemek-satmakPin
YemekSepeti Üzerinden Yemek Satmak

Yemeksepeti, restoranlarla ortak yemek siparişi alan bir platformdur. Şirketin yayınladığı rapora göre Yemeksepeti’ne kayıtlı restoran sayısı 2021’de 60 bine ulaşacak. Kayıtlı kullanıcı sayısı 27 milyondur. Bu rakam, Türkiye’de 18 ile 64 yaş arasındaki çalışma çağındaki nüfusun neredeyse yarısını temsil ediyor. Diğer bir deyişle Yemeksepeti üzerinden yemek satmak önemli bir kitleye ulaşmak demektir.

Bu geniş kitleye ulaşmak için bilmeniz gereken birkaç önemli nokta var. Öncelikle platform üzerinden ev yapımı yemek sipariş etme oranı da artıyor. Bu iyi haber. Diğer bir haber ise, platformda satış yapmaya başlamak için resmi bir şirket olmanız gerekiyor. Ardından, platforma bir işletme kaydederek satışa başlayabilirsiniz.

KİTAP ÖZETİ VE TEBRİK KARTI YAZI YAZARAK PARA KAZANMAK adlı yazımıza göz atabilirsiniz.

Evden Yemek Satmak İçin Ne Gerekli

evden-yemek-satmak-icin-ne-gerekliPin
Evden Yemek Satmak için Ne Gerekli

Teknik olarak, evde yemek yapıp satmak için yeterli alana ve ekipmana ihtiyacınız var. İşletmenin düzenleyici ve yasal yönlerinde, aşağıdaki belgeler gereklidir.

Gıda Üretimi İzni

Bakkal hijyen ve sağlık açısından hassas bir iş yeridir. Bu nedenle gıda üretimi yapan her işletme gıda üretim izni almak zorundadır. Buna evde yemek pişirmek ve satış yapmak isteyen gerçek kişiler de dahildir.

İşletme Muafiyet Belgesi

İşletmeler için vergi kaydı gerekirken, evden çalışma için bazı kolaylıklar da beraberinde getiriliyor. Bu işler bazı vergilerden muaftır. Bu hakkı kullanmak için bir ticari muafiyet sertifikası almanız gerekir.

Aşçılık Sertifikası

Aşçılık sertifikası her zaman zorunlu değildir. Yalnız çalışıyorsanız sertifika almanıza gerek yoktur; Ancak yanınızda bir personel çalıştırırsanız, şeflik sertifikası almanız gerekecektir.

Evde Yemek Yapıp Satmanın Cezası

evde-yemek-yapip-satmanin-cezasiPin
Evde Yemek Yapıp Satmanın Cezası

Yemek pişirmek için bir ceza olduğunu söyleme der gibisiniz. Fakat Türkiye’de her türlü ticari kazanç vergiye tabidir. Vergi ödemediğiniz gelir vergi kaçakçılığı teşkil edebilir. Küçük esnaf için de bazı kolaylıklar getiriyor. Tüccarlar için vergi muafiyeti, Gelir Vergisi Kanunu’nun (GVK) 9. Bölümünde düzenlenmiştir. 2020 yılındaki geçişle birlikte evde yemek yapıp satmak bu muafiyete tabi hale geldi. Maddenin onuncu fıkrasına göre, kendi işini kurmadan, makine ve aletlerden elde edilen ürünlerin yurt içinde internet üzerinden satışı vergiden muaftır. Bu haktan yararlanmak için;

  • Ticaret vergisi muafiyet belgesi alınmalıdır
  • Tüm gelirler, Türkiye’de kurulmuş bir ticari hesap aracılığıyla toplanmalıdır.
  • Kazanılan gelir bir takvim yılında belirli bir tutarı geçmemelidir (2021 yılı için bu tutar 320.000 TL’dir.)

İlk iki husus sağlandığı sürece evde yemek yapıp satmanın cezası yok diyebiliriz.

Ev Yemekleri Arayan İşyerleri

ev-yemekleri-arayan-isyerleriPin
Ev Yemekleri Arayan İşyerleri

Ev yapımı yemek siparişi vermek sadece bireysel siparişlere dayalı değildir. Dahi ellerden çıkan yemekler, ev yemekleri arayan işyerleri uyum sağlayarak daha fazla kişiye ulaşabilir. Aşağıdaki lokasyonlar ile ev yemekleri müşteri tabanını genişletmek mümkündür.

Şirketler: Şirketler, çalışanları için ev yapımı öğle yemeğini tercih edebilir. Bu tercih ile hem sağlıklı hem de ekonomik olarak doğru yerde olmak için bölgenizdeki firmaları araştırın. Firma ile iletişime geçebilir, yaptığınız işler hakkında hızlıca sohbet edebilir ve fikir alabilirsiniz.

Restoranlar: Kafeler ve restoranlar, personel kiralamak yerine bazı özel ürünleri dışarıdan temin etmeyi tercih edebilir. Örneğin bir kafe, pastane işletmek yerine ülkeden kek, bisküvi gibi ürünler sipariş edebilir. Bu durumda aranmak istiyorsanız ürününüzü pazarlayabilecek restoranlar ile tanışabilirsiniz.

Organizasyonlar: Düğün, nikah, sünnet, cenaze ve benzeri toplu organizasyonlar için ev yemekleri siparişi istenebilir. Yerel organizasyonları takip edebilir, organizasyon sahipleri ile evde yemek yapıp satmak için anlaşabilirsiniz.

EVDEN İŞ FİKİRLERİM GÜNCEL 2022-2023 adlı yazımıza göz atabilirsiniz.

Evde Yemek Yapıp Satmak İsteyenlere Öneriler

evde-yemek-yapip-satmak-isteyenlere-onerilerPin
Evde Yemek Yapıp Satmak İsteyenlere Öneriler

Evde yemek yapıp satış yaparak istikrarlı ve düzenli bir gelir elde etmek istiyorsanız evde yemek yapıp satış yapmak isteyenlere önerilerimize göz atabilirsiniz.

İyi Pazarlama: Çok iyi yemek yapsanız bile pazarlama her şeydir. Pazarlamanın temel unsuru olan görselliğe çok önem vermelisiniz. Servis tabağınız iyi fotoğraflanmalıdır. Bu konuda profesyonel destek sizi daha iyi yerlere taşıyacaktır.

Özel Ürün: İnsanlar özel ürünleri tüketmeyi sever. Menünüzde size özel bir ürün olduğundan emin olun. Bu ürünün sunumuna ve pazarlamasına dikkat edin. Size özel ürününüzü ve diğer yemeklerinizi de denemek isteyecektir.

Aktif müşteri: Müşterinin öğünlerinize aktif olarak katılmasını sağlayın. Bunun için onlara belirli malzeme seçenekleri verebilirsiniz.

Maliyet: Nihayet doğru fiyatlandırma ile evde yemek pişirmek ve satış yapmak mümkün. Her yemeğin bir tarifi olmalı. Bu tarifte hangi üründen kaç gram kullandığınız belirtilmelidir. Reçete tutarı üzerinden belirli bir süre taahhüdü ve kar marjı belirleyerek de fiyatlandırma yapmalısınız.

Yorum yapın