Evde Ek İş Ne Yapabilirim? Ek İş Nasıl Yapılır? -Güncel

Evde Ek İş Ne Yapabilirim diyenlerin sayısı ülkemizde oldukça fazladır. Sebebi ise istihdamdan elde edilen gelir birçok insanın yaşaması için yeterli değildir. Tabii bu rakamın yüksek olması herkesin ek gelir sağlayabileceği anlamına gelmiyor. Bunun en büyük sebebi ise ek gelir elde etme yöntemleri için yanlış yöntemlere başvurmak. Bu makale, size para kazandırmayacak ek iş fikirlerinden uzak durmanız için gerçekçi ve güvenilir yöntemleri paylaşıyor ve Ek İş Nasıl Yapılır sorusunu yanıtlamaktadır.

Evde ek iş yapmak istiyorum diye araştırırsanız karşınıza yüzlerce internet sitesi çıkacaktır. Bu sitelerin birçoğunda anket doldurarak, reklam ve video izleyerek para kazanmak, müzik dinleyerek para kazanmak gibi fikirler görebilirsiniz. Her şeyden önce: Bu tür fikirlerle para kazanabileceğini düşünen herkes yanlış yoldadır. Bahsedilen işlemlerin yaklaşık %98’i yabancı lokasyonlar üzerinden gerçekleştirilebilmektedir. Yani Türkiye’de bu tür işlerden para kazanamazsınız.

Peki hafta sonları veya boş zamanlarınızda ek iş yaparak nasıl para kazanabilirsiniz? Bu sorunun cevabını bu yazıda hep birlikte bulacağız. Öncelikle işinizi bulunduğumuz ülkenin şartlarına göre yürütmelisiniz. Örneğin; İşkur’daki iş ilanlarına bakarsanız gerçek resmi görürsünüz. Yani Türkiye’de part-time ne tür işler yapabileceğinizi görebilirsiniz.

Şimdi can alıcı noktaya geldik. Evde ek iş yaparak para kazanmak istiyorsanız 3 seçeneğiniz var.

 • Şirketlerin ek iş fırsatlarının değerlendirilmesi,
 • Evde yarı zamanlı bir işin bağımsız olarak tamamlanması,
 • Çevrimiçi para kazanmak

Bu 3 yöntemle ek gelir elde etmek mümkündür. Ancak bir bilgisayarınız varsa ve internet alanında bilginiz varsa para kazanmanız daha kolay olacaktır. Şimdi tüm bu yöntemleri kullanarak nasıl para kazanabileceğinizi liste halinde açıklayalım.

Ek İş Ne Yapabilirim Diyenlere Kazandıran Fikirler

ek-is-ne-yapabilirim-diyenlerePin
Ek İş Ne Yapabilirim Diyenlere Kazandıran Fikirler

Listede ek iş fikirleri ile ayda 5.000 TL’den fazla kazanan girişimciler bile var. Bu şeyler ilk başta size yabancı gelse de yılmayın. Bilmemek yerine bu işi yapabilmek için çok çalışmak gerekiyor. Örneğin; Takı ürünlerine aşina olmayabilirsiniz. Ancak başlangıç ​​malzemelerini kullanarak bir ürün yapmanız en fazla 1 haftanızı alacaktır. Fazladan iş koymaya kararlı olduğunuz sürece. Şimdi evde ek iş ne yapabilirim diyenler için bu fikirleri sıralayalım:

 • Güvenilir paketleme işi
 • Instagram’da ürün sat
 • Dolap ile satış
 • Stok Fotoğraf Yap
 • Takı ürünleri tasarımı
 • Etsy’de indirim
 • Makale yazmak
 • Upwork ile dolar kazanın
 • Bilira Arbitrajı Yapmak
 • Letgo ile ticaret yap
 • YouTube videolarını evde yapın
 • Kendi blog sitenizi açın
 • Affiliate ile para kazanın
 • Pazarda ürün satmak
 • Butik süt üretimi
 • Evde büyüyen mantar
 • Basit tekstil ürünlerinin imalatı
 • Instagram Takipçi Satışı
 • Yorum satış hizmetlerinin sağlanması

Listedeki +19 ek iş fikrine ek olarak başka fikirler de bulunabilir. Ancak bu fikirlerin ülke şartlarına uygun olduğundan emin olmalısınız. Şimdi bu ek ev işi fikirlerinin içeriğine bir göz atalım.

1. Güvenilir Paketleme İşi Yapmak

Evde ek iş ne yapabilirim diyenler için kolayca para kazanabileceğiniz iş fikridir. Özellikle fabrikaların veya atölyelerin yakınında yaşıyorsanız, bu tür ek iş fırsatlarıyla karşılaşabilirsiniz. Evde size verilen işler farklı sektörlere ait olabilir. Örneğin; Geçmişte yapılan iplik temizleme, pim takma veya toka yapımı dışında başka işlerle de karşılaşabilirsiniz. Son zamanlarda karton üretimi, etiketleme, ürün paketleme ya da nakliye gibi işler de işin içine girdi.

Bu tür çalışmaların güvenilir olması önemlidir çünkü çok sayıda vardır. LC Waikiki, Koton gibi firmaların taşeronları var. Çalışmalarının her zaman güvenilir olduğunu söyleyebiliriz. Ancak iyi niyeti kötüye kullananlar da var.

2. Instagram’dan Ürün Satmak

Yaşadığınız yerden bir iş kurmak istiyorsanız Instagram en kolayı. Bir iş fikri bulmak ve bir Instagram hesabı açmak sadece 10 dakikanızı alır. Belirlediğiniz iş fikrini paylaşmak, etiketler oluşturmak ve hatta gerekirse çekilişler düzenlemek hedef kitlenizi artıracaktır. Elbette para kazanma yöntemini de bu doğrultuda belirlemelisiniz. Örneğin; Sadece komik videolar paylaşan bir hesap, sadece hikaye paylaşarak hikaye başına 1000 TL kazanabilir. Elbette bu iş türünün yanı sıra gerçek ürün satıcıları da bulunmaktadır. Ne yapacağınıza karar vermek için size uygun olan yöntemi seçmelisiniz.

Özellikle evde çalışmak isteyen kadınlar için en iyi para kazanma yollarından biridir. Daha doğru bir tablo elde etmek için bu tür para kazandıran hesapların stratejisini takip etmeniz yararınıza olacaktır.

3. Dolap İle Satış Yapmak

Dolap uygulaması üzerinden ikinci el veya sıfır ürünleri vergi kodunuz olmadan kolayca satabilirsiniz. Ayrıca, Trendyol’da olduğu gibi, alıcının ürünleri kredi kartıyla veya taksitle satın alma seçeneği vardır. Tüm bu avantajlarla iş yapmak için satılacak bir ürün belirlemeniz gerekir. Kullanılmış eşyalarınızı satmak, sahip olduğunuz eşyalar bitene kadar size yalnızca para kazandıracaktır. Sürekli olarak evden para kazanmak için bir ürün belirlemeniz gerekir. Kadın ağırlıklı bir kitle olduğu için tekstil, kozmetik ve çanta ürünlerinde satış hacmi %65 civarındadır. Uygulamayı indirirseniz “Satış Merkezi” menüsünden istatistikleri görüntüleyebilirsiniz.

4. Stok Fotoğrafçılığı Yapın

Haber sitelerinde veya web sitelerinde kullanılan fotoğrafların lisansları ile birlikte satın alınması gerekmektedir. Bu durumda, tamamen yasal bir gerekliliktir. Ayrıca kitap, afiş vb. alanlarda kullanılan fotoğraflar dahil. Fotoğraf tutkunuz varsa, bunu kendiniz geliştirebilirsiniz. Elbette bu iş sizin gezip fotoğraf çekmenizi gerektirmiyor. Tek bildiğim, evinin dışında bir çiçek fotoğrafı çekip Shutterstock‘a yükleyen birinin tek bir satıştan 93 dolar kazandığı. Bu satışların miktarı fotoğrafın kullanıldığı yere göre değişir.

5. Bijuteri Ürünleri Tasarlamak

Özellikle bayanlar için evde para kazanmanın kolay bir yoludur. Sadece doğal taş ve kit alarak üretime başlayabilirsiniz. Elbette klasik üretim yerine kişiye özel üretim size para kazandıran yöntemdir. Olarak? Evde fazladan iş halletmek için takı yapan tek kişi sen değilsin. İnternette bu tür ürünleri satan binlerce satıcı var. Onlardan sıyrılmak ve para kazanmak için sıra dışı tasarımlara yönelmeniz gerekiyor. Bu yönde fikir edinmek için instagram üzerinden yurt dışındaki tasarımları inceleyebilirsiniz.

6. Etsy Üzerinden Satış Yapmak

Dünya çapında 350 milyondan fazla kullanıcısı olan ETSY web sitesinde el yapımı ürünler satabilirsiniz. Özellikle Amerika Birleşik Devletleri ve İngiltere’deki tüketiciler Türkiye’de 40 TL olan bir ürün için 50$’a kadar ödeme yapabiliyor. Evet, yanlış duymuşsun. Web sitesini ziyaret ederseniz, bir yastık kılıfının 40 ABD doları veya daha fazlasına satıldığını görebilirsiniz. Bu web sitesinde herhangi bir ürünü satmak için tek yapmanız gereken bir hesap oluşturmak ve ürünleri paylaşmak. Tüm bu işlemleri başlangıçta vergi mükellefi olmadan gerçekleştirebilirsiniz.

7. Makale Yazarlığı Yapmak

Birçok site makale yazarak para kazanabileceğinizden bahsetmiştir. Evet, bu kesinlikle doğru. Ancak herkes makale yazarak para kazanamaz. Öncelikle bir bilgisayarınız olmalı ve ondan para kazanmaya kararlı olmalısınız. İlk zorluklar oldukça normaldir. Acele etme. Sadece 3 ay pratik yaparsanız, klavyeye bakmadan yazmaya başlayın. Yazıyı yazarken yaptığınız araştırma tabi ki müşterilerinizi mutlu edecektir. Bu doğrultuda para kazanmak için iyimakale.com, icerik.net vb sitelere üye olabilirsiniz. Birçok web sitesi mevcuttur.

8. Upwork ile Dolar Kazanmak

İngilizce konuşuyorsanız ve bilgisayarlarla aranız iyiyse, Upwork para kazanmak için en iyi siteler arasındadır. Bu web sitesi aracılığıyla serbest çalışan olarak çalışan çalışanlar, müşterilerden sipariş alır. Saatlik ücretler 20$ ile 200$ arasında değişmektedir. Bu işler yazılım tarzı olabilir veya sadece girdiler yazabilir veya yardımcı olabilirler. Türkiye’de sadece Upwork’te çalışarak ayda 1000 dolardan fazla kazanan girişimciler var. Katılmak istiyorsanız, akıcı bir şekilde İngilizce bilmelisiniz.

9. Bilira Arbitrajı Yapmak

Kripto para ticareti yapmayı biliyorsanız, bu yöntemi deneyebilirsiniz. Evde yapılabilecek ek bir iş olmasa da ek gelir yöntemleri arasında en kazançlı olanıdır. Olarak? Bilira, Türk Lirası’na sabitlenmiş bir dijital para birimidir. Normal piyasalarda 1 dolar 15 TL iken kripto para piyasalarında 1 dolar 14 TL veya 16 TL olabiliyor. Bu durumda aralarındaki fark size arbitraj fırsatı verir. Daha detaylı bilgi için borsalardaki fiyat farklılıklarını inceleyebilirsiniz.

10. Letgo ile Alım Satım Yapmak

Ülkemizde birçok kişi Letgo üzerinden arbitraj yaparak para kazanıyor. Başka bir deyişle, uygun fiyata gelen bir ürünü satın almak. Daha sonra ek kar ile satışa sunulur. Genellikle bu ürünler antika tarzı eşyalardan yapılmaktadır. 1000 TL değerindeki bir ürünü kolayca 200 TL’ye düşürebilirsiniz. Araştırırsanız bu tür ürünleri görürsünüz. Elbette sadece antika ürünlerle uğraşmak zorunda değilsiniz. Daha küçük ve taşıması daha kolay olan ürünleri tercih edebilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken kısım, alacağınız ürünler hakkında bilgi sahibi olmanız gerektiğidir.

11. Evde Youtube Videoları Çekmek

Kamera ve mikrofon ile Youtube sektörüne girmek çok kolaydır. Bunun için öncelikle hangi konuda video çekmek istediğinize karar vermelisiniz. Bebek videoları, oyun videoları veya şaka videoları gibi. Part-time para kazanmak istiyorsanız, çalışıyorsanız bu işe geçiş yapabilirsiniz. Sadece çaydanlık şaka videosunu 10 milyon izlenme ile üreten girişimciler var. Elbette ek gelir elde etmek için şaka videoları çekmenize gerek yok. Bildiğiniz şeyler varsa, daha az sorun yaşarsınız.

Youtube’dan para kazanmak için ilk aşamalarda çok fazla sermaye harcamanızı tavsiye etmiyorum. Sadece 10.000 TL değerindeki ekipmanlarla kendinizi test etmeye çalışmalısınız.

12. Kendi Blog Sitenizi Açın

blog-sitesi-acmakPin
Ek İş Ne Yapabilirim-Kendi Blog Sitenizi Açın

Para kazanmak için blog yazmakla ilgili yüzlerce makale bulabilirsiniz. Para kazanmak için aceleniz yoksa ayda 5.000 TL’ye kadar para kazanmak için kullanabileceğiniz bir yöntemdir. Tek yapmanız gereken sıkılmadan düzenli paylaşımlar yapmak. Ayrıca, herhangi bir programlama bilgisine sahip olmanıza gerek yoktur. Başlamak için kendinize bir tema seçin. Örneğin; Evde yapılabilecek pratik bilgiler edinin. Bir kullanıcı “domates lekesi nasıl çıkar” diye ararsa, karşısına çıkabilecek bir makale oluşturmalısınız. Oluşturduğunuz makaledeki Google Adsense reklamlarına tıklarsanız para kazanmaya başlayacaksınız. Günlük 3000 ziyaretçisi olan bir web sitesinin ortalama geliri 2000 TL ile 4000 TL arasında değişmektedir.

13. Affiliate Marketing ile Para Kazanın

Affiliate marketing anlamına gelen bu iş modeli ile paylaştığınız linkler üzerinden para kazanıyorsunuz. Elbette bir bağlantı paylaşmak için belirli bir kitleye sahip olmanız gerekir. Bu seyirci; Instagram, Twitter, Blog veya diğer kanallardan alabilirsiniz. Takipçi sayısını artırmak ilk başta zor gibi görünebilir. Ancak belli bir aşamadan sonra takipçi sayınız arttıkça affiliate kazancınız da artacaktır.

14. Pazarda Ürün Satışı Yapın

Evde değil, evinize yakın bir yerde markette ürün satarak para kazanabilirsiniz. Pazar ziyaretçilerinin neredeyse %99’u alışverişe gidiyor. Bu kitleye ürün satmak diğer kanallara göre daha kolaydır. Bunun için müsait olduğunuz günlere uygun bir market tahtası kiralamanız gerekmektedir. O halde piyasada hangi ürün tercihinin satılabileceğini araştırmaya başlamalısınız.

Piyasada meyve sebzenin çoğu satılsa da bu konuda ek iş olarak rekabet etme şansınız yok. Tekstil ürünleri, takı, çanta vb. şansınız daha yüksek olacaktır. Fikir edinmek için toptancıların bulunduğu lokasyonları ziyaret etmenizi tavsiye ederim. Toptancı size bu konuda yardımcı olacaktır.

15. Butik Süt Ürünleri Üretimi

Yüksek enflasyonun ardından özellikle süt ürünlerinde önemli artışlar yaşandı. Bu noktada tüketim, markalar arasında farklı tercihlere yol açmıştır. Özellikle uygun fiyatlı ürünler tercih edilmektedir. Bu noktada evde başka ne yapabilirim diyenler için elbette bir fırsat var. Olarak?

Köy ve kasabalarda yaşıyorsanız butik olarak süt ürünleri yapıp satabilirsiniz. Çiftçiler sütü toptan olarak kg başına 6 TL ile 8 TL arasında satıyor. 5 kg sütten 1 kg peynir yapılabilmektedir. Bu fiyat avantajı size 1 kg peyniri maksimum 45 TL’ye yapma avantajı sağlıyor. Ortalama satış fiyatı 80 TL olan bu peynirleri instagram üzerinden bile satabilirsiniz. Elbette bölgenizdeki işletmelere satış yapmanız daha kolay olacaktır.

16. Evde Mantar Yetiştiriciliği

İstiridye mantarı yetiştiriciliği ile ek gelir fırsatları elde etmek mümkündür. Evinizin bir odasında, çatıda ya da kullanılmayan bir alanda mantar yetiştirebilirsiniz. Bunun için ihtiyacınız olan ekipmanlar paket halinde satılmaktadır. Yapmanız gereken gerekli nemli ortamı sağlamaktır. Bu ortamı sağlarsanız sadece 1 torba Mantar Kiti ile 1 yıl boyunca düzenli hasat yapabilirsiniz. Bu, yatırımınızdan %500 getiri elde etmenizi sağlar.

17. Basit Tekstil Ürünleri Yapımı

Evde üretim ekstra iş açısından en güvenli yöntemdir. Bu üretim yöntemleri altında basit tekstil ürünleri ile öğrenme sürecini kolaylıkla aşabilirsiniz. Örneğin; Dikiş makinesi kullanmayı bilmeseniz bile yeni başlayanlar için makine ile ürünleri kolayca dikebilirsiniz. Cüzdan, yastık kılıfı, şapka, bandana vb ürünler bunlardan sadece birkaçıdır. Elbette tek bir ürüne odaklanmak ve profesyonelleşmek size daha büyük avantaj sağlayacaktır. Ürettiğiniz bu ürünler ile sosyal medya mecralarında marka olma yolunda ilerleyebilirsiniz.

18. Instagram Takipçi Satışı

Evde bilgisayarınız yoksa sadece bir cep telefonu ile bu işi yapabilirsiniz. O nasıl çalışır? Öncelikle bu işin büyük bir pazar payına sahip olduğunu bilmelisiniz. Google’da arama yaparsanız ortalama 1000 takipçinin 25 TL’ye satıldığını görebilirsiniz. Satılan bu dorseler ticaret şirketleri tarafından 5 TL’den satılmaktadır. Yani 5 TL’ye aldığınız 1000 takipçi yayın hizmetini 25 TL’ye satarak %500 kazanç elde ediyorsunuz.

Bu işten para kazanmaya başlamak için öncelikle Instagram’da hesap açarak başlayın. Hesapta bu işi yaptığınızı belirten paylaşımlar yapın. Son olarak, bu hizmeti sunduğunuzu gösteren mesaj ve yorumlarla insanlara geri bildirimde bulunun. Günde sadece 4 adet sipariş alarak 100 TL satış yapabilirsiniz. Tabii ki, bu sayılar genellikle daha yüksektir. Bu işi nasıl yapacağınızı bilmiyorsanız yorum kısmından yardım isteyebilirsiniz.

19. Yorum Satış Hizmeti Vermek

ek-is-nasil-yapilirPin
Ek İş Nasıl Yapılır – Yorum Satış Hizmeti Vermek

Genellikle bir ürün veya hizmet satın aldığımızda o şirketin yorumlarına bakarız. Bu incelemeler Google, Tripadvisor, Appstore veya diğer kanallar olabilir. Yorumlar olumlu ise alım yapılacaktır. Çok fazla olumsuz yorum varsa, insanlar genellikle bu şirketlerden satın almazlar. Bu şirketler genellikle incelemeleri dış kaynak olarak kullanır. Bu tür bir hizmet sunan ve para kazanan şirketler var. Yani 10 yorum 100 TL olarak harcanacaktır. Bu sitelere üye olup yorum başına 2,5 TL’den para kazanabilirsiniz.


Evde Ek İş Ne Yapabilirim? Ek İş Nasıl Yapılır? -Güncel” başlıklı yazımızın sonuna geldik. Evde ek gelir elde etmek istiyorsanız bu yöntemlerden birini kullanabilirsiniz. Ancak, kendinizi desteklemeli ve başlangıca hazırlanmalısınız. Hiçbir şey yapmazsanız, bu harika fırsatları bulmak zor olacaktır.

Yorum yapın