Türkiye’de Olmayan İş Fikirleri – Güncel – 2024

Yurtdışında birçok ülkeyi ziyaret etmiş bir girişimci olarak sizlere Türkiye’de olmayan iş fikirlerinden bahsetmek istiyorum. Evet, farklı kültürler, tüketim alışkanlıkları ve pazar potansiyeli ile farklı fikirlerin ortaya çıkması oldukça doğaldır. Tabii dünyanın küreselleşmesiyle birlikte Türkiye’de değil de yurtdışında iş fikirlerinin sayısı giderek azalıyor. Çok ilginç bir fikir bulsanız bile, araştırma yaptığınızda bunun denendiğini görebilirsiniz. Bu sadece iş fikirleri için değil, ürün ve hizmet sektörü için de geçerlidir. Hangi ürünlerin Türkiye’de bulunmadığını araştırırsanız seçeneklerinizin oldukça sınırlı olduğunu göreceksiniz.

Peki Türkiye’de olmayan iş fikirlerini nasıl düşünebilirsiniz? Aşağıdaki listede ülkemizde uygulayabileceğiniz 19 kazanan fikir paylaştım. Ancak farklı bir resim elde etmek için ürün zenginleştirme yöntemini deneyebilirsiniz. Örneğin; Beyaz pamuklu olarak yıllardır evlerde bulunan kulak tıkaçları, siyah, kırmızı ve yeşil uçlar gibi çeşitli renklerde Watsons ve gratis mağazalarında satılmaktadır. Ya da zenginler için yaldızlı kürdan deseni gibi.

“Girişimci olmak, başkalarının yaptıklarının önüne geçmek demektir.” Jack Ma.

Yukarıdakiler, Alibaba’nın kurucusu Jack Ma’nın tek sözü değil. Artık yeni bir ürün icat etmenin eskisinden daha zor olduğundan bahsediyor. Var olan ürünlere bir şeyler katan, var olan sorunları çözen, ürün tasarımında fark yaratanların kazanacağını söylüyor. Başarılı ürün ve girişimcilik örneklerine bakarsanız bu sözlerin ne kadar doğru olduğunu göreceksiniz. Bu doğrultuda Türkiye’de denenmemiş iş fikirlerinde öncü olmanız ve yeni bir ürün üretmeniz gerekebilir.

Türkiye’de Denenmemiş İş Sektörleri

Yazımızın giriş kısmında paylaştığımız gibi kimsenin aklına gelmemiş bir fikir aramak için kendinizi zorlamayın. Aliexpress, Amazon ve Ebay gibi yabancı internet sitelerinde ürün araştırması yaparak ürününüzü ülkemizde zenginleştirebilirsiniz. Veya Youtube’daki gezi videolarını izleyerek başka fikirler de bulabilirsiniz. Ancak denenmemiş kurumsal sektör oldukça geniş bir filtre olacağı için hiç şansınız yok. Dünyadaki işletmelerin neredeyse %96’sının Türkiye’de yapıldığını söyleyebiliriz.

Bir iş kurmak ve kısa sürede zengin olacak kadar para kazanmak istiyorsanız, önce çözmeniz gereken bir sorun var. Ya da Türkiye’de değil de yurt dışında olan bir ürünün Türkiye’de durup durmadığını araştırmalısınız. Karamelli çay, mentollü çikolata, sirke Pringles, tatlı patates ve 3.0 üzeri araçlar Türkiye pazarında tutunamadı. Tutma nedenleri para değeri, zevk ve alışkanlıklar olabilir. Başarılı bir girişim oluşturmak istiyorsanız, tüketici geri bildirimlerine değer vermeniz gerekir.

Türkiye’de Olmayan İş Fikirleri 2023

Turkiyede-olmayan-iş-fikirleriPin
Türkiye’de Olmayan İş Fikirleri

Birçok farklı ülkedeki başarılı girişimleri sizler için listeledik. Aşağıdaki Türkiye’de olmayan iş fikirleri listesine yorum kısmından yazarak ekleyebilirsiniz.

1.Hırdavat Kiralama İşletmeleri

hirdavat-kiralama-isletmeleriPin
Hırdavat Kiralama İşletmeleri

Evinizde küçük bir tadilat işiniz varsa usta çağırmak size çok pahalıya mal olacaktır. Öyle ki sadece korniş takmak için bile 250 TL ücret alan ustalara rastlayabilirsiniz. Ya da bir mezbaha işletiyorsanız bu maliyetler daha da yüksek olacaktır. Bu doğrultuda Avrupa ve Amerika’da matkaplar, kaynak makineleri, ağaç kesiciler vb. Bu tür ürünler günlük veya saatlik olarak kiralanmaktadır. Türkiye henüz bu alanda başarılı bir girişimde bulunmadı. Bu ürünler, alıcının denemesi için kiralanabilir ve girişimci için kazançlı bir gelir kaynağıdır. Kiraladığınız ürünlere satın alma opsiyonu koyarak daha fazla gelir elde edebilirsiniz.

2.Donut Dükkanları

Donut-dukkanlariPin
Donut Dükkanları

İzmir’de satılan Boyoz’un çikolatalı versiyonuna oldukça benziyor. Ama asıl vatanı Amerika’dır. Almanya’da günün belirli saatlerinde tüketilir ve genellikle tercihen kahvaltıda servis edilir. Türkiye’de bazı mağazalarda satılsa da gerekli büyümeyi gösteremedi. Buradaki yatırım pazarlamaya değil, lezzete yapıldı. Zira Amerika ve diğer ülkelerde 250 milyon nüfusa sahip bu lezzetin Türkiye’de kalıcı olma ihtimalinin düşük olduğunu söyleyebiliriz. Donut dükkanı açmak ve başarılı olmak için öncelikle bölgenizde test aşamalarını tamamlamalısınız. Tüketicilerden aldığınız olumlu geri bildirimlerin ardından bir iş kurabilirsiniz.

3.Taco Satışı Yapmak

taco-satisi-yapmakPin
Taco Satışı Yapmak

Türkiye’de olmayan iş fikirleri arasında en lezzetli seçeneklerden biridir. Meksika’ya özgü bu lezzet, İspanyollar tarafından Avrupa’ya ve diğer ülkelere yayılmıştır. Buğdaydan yapılan taco ekmeğinin birçok farklı çeşidi vardır. Ancak en çok satan, Amerikalılar tarafından geliştirilen sert çıtır ekmektir. Daha önce Türkiye’de denenmiş ancak yeterli yaygınlık kazanamamıştır. Bunun başlıca sebebi ise bu ürünün restoranlarda yan ürün olarak kullanılmasıdır. Yani Kokoreç vagonunda satıldığı için ana ürün olarak kullanılmadı. Taco ve çeşitleri konusunda uzmanlaşmış bir işletmeye yeni başlıyorsanız, ürünün başarı olasılığı yüksektir.

4.Çamaşır Makinesi Otomatları

camasir-makinesi-otomatlariPin
Çamaşır Makinesi Otomatları

Türkiye’de her evde çamaşır makinesi olması ve bekar kişi sayısının az olması nedeniyle çamaşırhane firmaları pek gelişmemiştir. Ancak varsayım son 10 yılda farklı bir şekilde gelişti. Yabancı sayısının artması, işlerin yer değiştirmesi, bekar insanların yalnız yaşamaya başlaması vb. gibi sebeplerle bu tür işletmelere ilgi artmıştır. Yurt dışında ise bu tür ihtiyaçlar jetonlu çamaşır makineleri ile karşılanıyor. Türkiye’de bozuk parayla çalışan çamaşır makinesine sahip olmak oldukça kolaydır. Ancak bu alana yatırım yapmak ve para kazanma modeli oluşturmak biraz zor gibi görünebilir.

Not: Evden İş Fikirlerim kategorimizde çeşitli iş fikirleri hakkında bilgiler bulacaksınız.

5.Tek Kullanımlık Şarj Ürünleri

tek-kullanimlik-sarjPin
Tek Kullanımlık Şarj Ürünleri

Bir gece kulübünde, sahilde veya başka bir yerde telefonunuzu acilen şarj etmeniz gerekebilir. Ancak bu doğrultuda cep telefonunu şarj istasyonuna koyup bekletmek birçok kişi tarafından olumsuz olarak değerlendirilmektedir. Sırf bu nedenle yarım saat beklemeniz gerekiyor. Ancak çok iyi bir çözüm, Çin’de ve yurt dışında yeni üretilen ancak Türkiye’de üretilmeyen tek kullanımlık şarj cihazlarıdır. Otomatlarda veya çeşitli yerlerde satılan bu ürünler 1000 mAh veya 2600 mAh enerji içermektedir. Bu ürün kullanımdan sonra tek kullanımlıktır. Alibaba üzerinden 2-3 TL’ye toptan satışını yapabileceğiniz bu ürünü 10 TL ile 20 TL arasında rahatlıkla satabilirsiniz.

6.Kickstarter İş Fikirleri

kickstarter-is-fikirleriPin
Kickstarter İş Fikirleri

Bu siteyi daha önce duymamış olabilirsiniz. Özellikle Avrupa ve Amerika’da birçok girişimci mevcut fikirlerini finanse etmek için kickstarter.com‘u kullanıyor. Bu sayfada spagetti kayışlar, izleme bölmeli çantalar ve plajda kullanmak için güneş enerjisiyle çalışan bir dolap şeklinde ilham verici fikirler göreceksiniz. Ayrıca Türkiye’de çoğu bağış kampanyası bu ürünlerle gerçekleştirilebilmektedir. Ürün sizin tarafınızdan geliştirilirse Türkiye’de olmayan ürünleri daha ucuza satın alabilirsiniz.

7.Sos Dükkanları

sos-dukkanlariPin
Sos Dükkanları

Almanya’yı ziyaret ederseniz, bu tür birçok mağazaya rastlarsınız. Soslar, kötü hazırlanmış bir yemeği bile lezzetli bir yemeğe dönüştürebilir. Ülkemizde sos kullanımı son 10 yılda bir önceki döneme göre üç kat arttı. Lezzet değişimi, bu tüketici ürünlerinin büyümeye devam edeceğini doğruluyor. Almanya’da sizlere bahsettiğim sos dükkanlarında 100’den fazla sos çeşidi bulabilirsiniz. Bu konuda bir atılım yaparsanız Türkiye’de başarı şansı yüksek bir şirket kurmuşsunuz demektir. Ayrıca internet üzerinden satış yaparak daha hızlı büyüme imkanına sahipsiniz.

8.Kapsül Hostel Fikri

kapsul-hostel-fikriPin
Kapsül Hostel Fikri

Türkiye’de pansiyon kültürünün gelişmediğini birçok yazıda anlatmıştım. Pansiyon kültüründen bahsetmiyorum bile, bölmelerin olmadığını göreceksiniz. Bu fikir Ukrayna’da yaygındır. Tabii bazı Avrupa ülkelerinde de görmek mümkün. Türkiye’de olmayan iş fikirleri arasında belki de en yaratıcısı. İzmir’de bir pansiyon tarafından yapılmaya çalışılsa da orijinal konsepti yansıtamadı. En az 1 milyon TL yatırım tutarı ile turistik yerlerde kapsül pansiyon fikrini hayata geçirebilirsiniz.

9.Ağaç Ev İmalatı

agacev-talimatiPin
Ağaç Ev İmalatı

TLC, D-MAX gibi kanallarda ağaç eve yapılanları görmüşsünüzdür. Yurt dışında birçok kişinin hayali ağaç üzerine ev yapmaktır. Türkiye’de köşk ya da bahçeli ev kavramları yaygındır. Ancak ahşap üzerine ev yaptırmak istiyorsanız size destek olacak bir firma bulmakta zorlanacaksınız. Bu alanda başlatılacak bir girişim, Türkiye genelinden talebi harekete geçirecek. Tabii sadece Türkiye’yi düşünmemek lazım. Maliyeti düşük bir ülke olduğumuz için diğer sektörlerden olduğu gibi Avrupa’dan da müşterileriniz var.

10.Plastik Yemek Üretimi

plastik-yemek-uretimiPin
Plastik Yemek Üretimi

Japonya’da birçok restoranın vitrinlerinde plastikten yapılan yemek örnekleri görülebilir. Yani müşteriler restorana gitmeden önce vitrindeki plastik yiyeceklerden yemeğin nasıl servis edileceğini kontrol ediyor. Bu ürünlerin ne kadar gerçekçi göründüğünü resimde görebilirsiniz. Bu tarz ürünler yaptığınızda restoranlara çok faydası olan bir ürün satmış oluyorsunuz. Ancak plastikten gıda üretimi göründüğü kadar kolay olmayacak. 80 yıldır Japonya’da üretilen bu ürünler için ciddi bir eğitim gerekiyor.

11.Pet Cafe

pet-cafePin
Pet Cafe

Türkiye’de açılan birçok pet shop’u görebilirsiniz. Ancak evcil hayvan sahiplerine özel kafe bulmakta zorlanacaksınız. Evet, siz çayınızı yudumlarken evcil hayvanınız sizinle vakit geçirmeli. Bu tür girişimler yurt dışında büyük ilgi ile karşılanmaktadır. Türkiye’de olmayan ve akılda kalıcılığı en yüksek olan iş fikirlerinden biri olduğu söylenebilir. Tabii ki mahalleniz çok önemli. Bu konu ile ilgili detaylı bilgiyi pet shop açma yazımızda bulabilirsiniz.

12.Hapishane Hotel

hapishane-otelPin
hapishane-otel

Cezaevine dönüştürülen oteller Kanada ve ABD’de çok popüler. Bunun dışında ancak size hapishanedeymişsiniz hissi veren oteller var. Müşteriler, isteklerine bağlı olarak 1 gece ile 7 gece arasında barlar arasında gerçek bir hapishane hissi yaşarlar. Bu tür otelleri seçenlerin çoğu başka duygular yaşamayı tercih ediyor. Gerçekçi bir otel inşa etmek kısa sürede sesinizi duyuracaktır.

13.Dijital Miras Girişimi

dijital-mirasPin
Dijital Miras Girişimi

İnsanlar öldüğünde Facebook, Instagram ve Twitter hesaplarına ne olacağı merak konusu. Bu hesapların kapatılması veya hesaplar üzerinden bölünmesi gerekebilir. Bu doğrultuda kurulan dijital girişimler, öldükten sonra sosyal medya hesapları ile neler yapılacağı konusunda sizden vasiyetname bilgileri alıyor. Hesap bilgileriniz talebiniz üzerine bir yakınınıza aktarılabileceği gibi tamamen kapatılmasını da talep edebilirsiniz.

14.İleri Tarihli Mektup Girişimi

ileri-tarihli-mektup-girisimiPin
İleri Tarihli Mektup Girişimi

Kimsenin aklına gelmeyecek iş fikirleri doğrultusunda ileri tarihli bir mektup göndermeye çalışıyor. Bu girişim genellikle yılbaşında kartpostal göndermek isteyenler için oluşturulur. Şu anda hazırladığınız mektup sizin adınıza yılbaşı gecesi gönderilecek. Ayrıca tabii ki merhum için de hizmet veriliyor. Vefatınızdan sonra paylaşılmak üzere bir mektup hazırlayabilir ve şirkete teslim edebilirsiniz. Türkiye’de denenmesine rağmen gerekli başarıyı yakalayamadı. Bunun temel nedeni reklam kampanyasının aktif olarak yürütülmemesidir.

15.Mesleki Eğitim Kursu

mesleki-egitim-kursuPin
Mesleki Eğitim Kursu

Bir zanaat öğrenmek istiyorsanız, ya okula gitmeniz ya da çıraklık yapmanız gerekir. Meslek kursları arasında İSMEK, Halk Eğitimi ve Özel Eğitim Kursları yaygındır. Ancak derslere bakarsanız grafik tasarım, web geliştirme, muhasebe gibi içeriklerle karşılaşacaksınız. Piyasadaki en büyük eksiklik el emeğidir. Yani dönerciler, tesisatçılar, kaynakçılar gibi eğitim konuları için hazırlanmış kurslar yok. Google’daki arama hacimlerine bakarsanız bu konuya olan talebin oldukça yüksek olduğunu görebilirsiniz. Çünkü her ay sadece 2.000 ila 4.000 kişi kebap kursu arıyor.

16.Bardak Yemek Dükkanları

bardak-yemek-dukkanlariPin
Bardak Yemek Dükkanları

Bizimle bir bardakta makarna veya mısır bulacaksınız. Ancak yurt dışında olup da Türkiye’de olmayan birçok cam kaba rastlamak mümkündür. Bunların arasında pirinç, tavuk parçaları, makarna, nohut, çorba gibi ürünler yer alıyor. Tabii ki Türkiye’de hangi ürünün daha çok sattığını araştırmalısınız. Son yıllarda bardakta satılan buzlu irmik helvasının satış adetleri oldukça fazladır. Bu sorunu çözebilecek başka bir ürün de yapabilirsiniz.

17.Diyet Market

diyet-marketPin
Diyet Market

Diyet ürünleri satışı için hizmet sunan internet sitelerine rastlamak mümkündür. Ancak bu konuda oluşturulan perakende mağazasına henüz rastlamadım. Sadece diyet ve hafif ürünler satan bir marka ile spor yapanlara, kilo vermek isteyenlere ve diyet yapanlara hitap edebilirsiniz. Elbette internetten satış yapmak size ek bir gelir de getiriyor. Bu sektöre girerken karşılaşacağınız tek zorluk ürün tedarik süreçleridir. Daha detaylı bilgi için market açma ile ilgili makalemize bakınız.

18.Erkek Bakım Salonları

erkek-bakim-salonlariPin
Erkek Bakım Salonları

Güzellik ve cilt bakımı sadece kadın egemen bir hizmet sektörü değildir. Erkeklerin bu konudaki talepleri giderek artıyor. Ancak normal berberlerde bu taleplerin karşılanması mümkün değildir. Bu doğrultuda birçok yabancı merkezli şirkete rastlayabilirsiniz. Erkek epilasyonu, sakal bakımı, saç bakımı, epilasyon ve daha birçok operasyon bu tesislerde münhasıran yapılmaktadır. Bu sektörde yer almak için mutlaka bir uzman ile çalışmalısınız.

19.Çeyrek Pizza Dükkanları

ceyrek-pizza-dukkanlariPin
Çeyrek Pizza Dükkanları

Türkiye’de dilimli pizza satan birçok dükkan açıldı. Ancak bu şirketlerin neredeyse %90’ı iş yapamadan kapatmak zorunda kalmıştır. Bunun en büyük sebebi ise tavuklu shawarma ile rekabet edecek şekilde fiyatlandırılmış olmasıdır. Yani müşterilerin zannettiği kadarıyla pizza dilimleriyle karnınızı doyurmanız mümkün değil. Aslında buradaki en büyük kusur kullanılan isimdir. Yurtdışında dilimle satılan pizza bizimkinin dörtte biri büyüklüğünde. Bu nedenle bu tür dükkanların önünde sıra oluyor. Çeyrek orta boy pizza satarak bu girişimin hak ettiği puanı alabilirsiniz.

Türkiye’de Olmayan İş Fikirleri başlıklı yazımızın sonuna geldik. Görüşlerinizi bizimle paylaşmak için yorum kısmına yazabilirsiniz. Harika bir fikriniz varsa, makalemizde sizin için paylaşabiliriz.

Yorum yapın