Kanada İşçi Alımı-Meslekler ve Başvuru Formu – 2024

Kanada İşçi Alımı-Meslekler ve Başvuru Formu 2023; Kanada’da iş başvurusu yapmak, yurt dışında yaşamak ve çalışmak isteyen birçok kişinin sıklıkla tercih ettiği bir yöntemdir. Kanada, düzenli olarak göçmen ve işçi alımı ve bu işe alımda benimsediği sistematik yaklaşımlarla dikkat çeken ülkelerden biridir. Yurt dışında birçok ülkede olduğu gibi özellikle sağlık sektörü ve kas gücü gerektiren sektörlerde büyük bir istihdam açığı var. Hükümetin kullandığı organize ve hızlı hareket eden acenteler sayesinde Kanada’da iş başvurusu yapmak kolaydır.

Kanada İşçi Alımı

Kanada işçi alımı ağırlıklı olarak belirli endüstriler için olsa da, Kanada yurt dışından birçok işçiyi vasıflı veya vasıfsız işçi olarak istihdam etmektedir. Sağlık, inşaat, yiyecek-içecek ve konaklama sektörlerinde istihdam yaratmaya çalışılmaktadır. Kanada’da işgücü alımının en yüksek olduğu iller Alberta, Ontario ve British Columbia eyaletleridir.

TAVSİYE İÇERİK ➔ FİNLANDİYA İŞÇİ ALIMI-İŞ BAŞVURUSU

Kanada’da Nasıl İş Bulunur?

Kanada’da iş bulmak için iş ilanlarının verildiği internet sitelerini takip etmek gerekiyor. Kanada’daki iş ilanları, Kanada İstihdam Hizmetinin resmi web sitesi olan Job Bank’ta yayınlanır. Kanada’daki bir işveren, yabancı işçileri işe almadan önce alınması gereken İşgücü Piyasası Etki Değerlendirmesi (LMIA) belgesini aldıktan sonra, iş bankası aracılığıyla bir iş ilanı verir.

İş bankası, yabancı işçi adayları için aşağıdaki gibi hizmetler sunmaktadır: B. yeni işler bulmak, işleri değiştirmek ve yararlı bilgiler sağlamak. iş bankasındaki ilanlar; Gibi bazı özelliklere göre filtrelenebilir. B. Bulmak istediğiniz işin süresi, yapmak istediğiniz işin türü, maaşı, çalışmak istediğiniz eyalet, meslek, aradığınız deneyim süresi, Kişiler kendileri için doğru iş ilanını bularak ulaşabilirler. Kanada için çalışma izniniz yoksa burada belgesiz işçiler için iş ilanlarını da bulabilirsiniz. Jobbank web sitesi üzerinden aynı anda birden fazla iş ilanına başvurabilirsiniz.

TAVSİYE İÇERİK ➔ PTT PERSONEL ALIMI KPSS ŞARTSIZ MEMUR ALIMI

Kanada İşçi Alımı Şartları

Kanada’daki başvuru koşulları çok resmidir, ancak en belirgin koşul, kişinin bir iş için başvuruda bulunmuş ve kabul edilmiş olmasıdır. Kanada’da bir iş başvurusunda bulunduktan sonra işçi işe alma koşulları aşağıdaki gibidir:

 • Kanada’da bir işe başvurmadan önce Kanadalı bir işverenden iş teklifi almanız gerekir.
 • İşveren, İstihdam ve Sosyal Gelişim Kanada’dan (ESDC) bir İşgücü Piyasası Etki Değerlendirmesi (LMIA) için başvurmalıdır.
 • ESDC, işverenin yabancı bir işçiyi işe alıp alamayacağına karar verir.
 • İşçi, çalışma izninin süresi dolduktan sonra Kanada’dan ayrılıp ülkelerine dönme niyetinde olduğunu göstermelidir.
 • Çalışma izninin her işveren için mi yoksa sadece belirli bir işveren için mi geçerli olduğuna bağlı olarak, çalışanın çalışma izninin koşullarını sağlaması gerekir.
 • Çalışan, yasak ticaretle uğraşan bir işveren için çalışmadığını kanıtlamalıdır.

TAVSİYE İÇERİK ➔ TGS YER HİZMETLERİ İŞ BAŞVURUSU-PERSONEL ALIMI

Kanada’da Aranan Meslekler

Kanada İşçi Alımı ve Aranan MesleklerPin
Kanada İşçi Alımı ve Aranan Meslekler

Kanada’da iş arayan işlerin çoğu ağırlıklı olarak sağlık, mühendislik ve kas gücü gerektiren işlerdir. Ancak Kanada sıklıkla göçmen istihdam eden bir ülke olduğu için kendi alanınızda iş bulma şansınız daha yüksek olabilir. Kanada’da en çok tercih edilen meslekler ise şöyle:

 • Dünya ve Deniz Bilim Adamları
 • İnşaat mühendisi
 • Makine mühendisi
 • Kimya Mühendisi
 • Öaden mühendisi
 • Petrol mühendisi
 • Jeoloji mühendisi
 • Bilgisayar teknisyeni
 • Kadastro memuru
 • Bilgisayar programcısı
 • Fizyoterapist
 • Terapist
 • Mesleki terapist
 • Sağlık Güvenliği Uzmanı
 • Odyolog
 • Tıbbi radyasyon uzmanı
 • Tüm telekom işleri
 • Müteahhit
 • Marangoz
 • Denetçiler

TAVSİYE İÇERİK ➔ ALMANYA İŞÇİ ALIMI BAŞVURUSU NASIL YAPILIR? GÜNCEL

Kanada Göçmenlik Başvurusu Nasıl Yapılır?

Başvuru çevrimiçi olarak yapıldığından, Kanada göçmenlik başvurusu yapmak kolaydır. Ekspres Giriş adı verilen sistem, Kanada’ya göçmenlik başvuruları için oluşturulmuş özel bir başvuru mekanizmasıdır. Bireyler, ekspres giriş sistemi aracılığıyla göçmenlik başvurusunda bulunur ve belirli bir derecelendirme sistemine tabidir. Başvuranların meslek grubu, eğitim düzeyi, yaşı, iş tecrübesi ve dil düzeyi değerlendirmeye giren faktörler arasındadır ancak diğer kriterler de dikkate alınabilir. Kanada hükümeti, başvuranların taleplerine bir yıl içinde yanıt verir. Kanada’ya göçmen olarak gitmek, Kanada’da bir iş veya çalışma başvurusunda bulunmanın bir yolu olarak da görülüyor.

Göçmenlik başvurusu için Ekspres Giriş sistemine yüklenecek tüm belgelerin Kanada’nın resmi dilleri olan İngilizce veya Fransızca olması gerekmektedir. Oluşturulan profilde referans kişilerin bulunması ek avantaj sağlayan bir durumdur. Göçmen olmak isteyen kişinin İngilizce dil bilgisinin IELTS veya TOEFL gibi uluslararası geçerliliği olan belgelerle kanıtlanması gerekmektedir. Bu belgelerin Ekspres Giriş sistemine yüklenmesi beklenmektedir. Göçmenlik başvuruları IRCC belgeli danışmanlık firmaları aracılığıyla da yapılabilmektedir. Kanada göçmenlik gereksinimleri aşağıdaki gibi sayılabilir:

 • Başvuru için kullanılan tüm belgeler online olarak sisteme yüklenmelidir.
 • Dil yeterliliğinin kanıtlanmasının yanı sıra sağlık belgeleri, ikamet belgeleri, iyi hal belgeleri, yurtdışı seyahat geçmişleri, banka hesap özetleri ve biyometrik fotoğraflar gereklidir.
 • Başvuru sahipleri, Kanada güvenliğini tehlikeye atabilecek herhangi bir faaliyette bulunmamalıdır.
 • Kişilerin Kanada’da yaşamalarına engel herhangi bir sağlık sorununun bulunmaması önemlidir.
 • İngilizce ve Fransızca sınavlarında geçerli notlar almalısınız.

TAVSİYE İÇERİK ➔ DANİMARKA İŞÇİ ALIMI BAŞVURUSU NASIL YAPILIR? GÜNCEL

Kanada İşçi Maaşları Ne Kadardır?

MeslekYıllık Ortalama Maaş (Kanada Doları)
Çilingir97.000
Yazılımcılar74.000
Pazarlama Beyaz Yakalılar84.300
Hemşireler78.200
Tır şoförleri46.500
Çağrı Merkezi Görevlisi37.100
Kaynakçı49.500
Mühendisler80.500
Muhasebe Müdürü69.200
Bulut Teknoloji Mühendisi80.750
İnsan Kaynakları Müdürleri96.450
Elektrikçi-Tesisatçılar58.900
IT Uzmanları105.000
Makine mühendisleri83.400
Muhasebe Elemanı45.500
Kanada İşçi Alımı

TAVSİYE İÇERİK ➔ LC WAİKİKİ İŞ BAŞVURUSU-BAŞVURU ŞARTLARI VE FORMU

Kanada’da En Çok İşçi Alımı Yapılan Eyaletler Hangileridir?

kanada-isci-alimiPin
Kanada İşçi Alımı

Kanada’da işgücü alımının en yüksek olduğu iller Alberta, Ontario ve British Columbia eyaletleridir. Personel, Alberta’da Alberta Express Entry, Ontario’da Ontario Express Entry Skilled Trades, Ontario French-Speaking Skilled Worker ve Ontario Human Capital Priorities ve son olarak British Columbia’da British Columbia International Post-Graduate Provincial Programs aracılığıyla işe alınır.

TAVSİYE İÇERİK ➔ KADINLAR İÇİN EVDE YAPILACAK İŞLER +15 GÜNCEL İŞ FİKRİ

Kanada İşçi Alımı İlanları Nerede Yayınlanır?

kanada-is-basvurusu-meslekler-ve-isci-alimiPin
Kanada iş başvurusu meslekler ve işçi alımı

Kanada’daki iş ilanları, Kanada İstihdam Hizmetinin resmi web sitesi olan Job Bank’ta görüntülenebilir. Kanada’daki bir işveren, yabancı işçileri işe almadan önce alınması gereken İşgücü Piyasası Etki Değerlendirmesi (LMIA) belgesini aldıktan sonra, iş bankası aracılığıyla bir iş ilanı verir. İş bankası, yabancı işçi adayları için aşağıdaki gibi hizmetler sunmaktadır: B. yeni işler bulmak, işleri değiştirmek ve yararlı bilgiler sağlamak.

iş bankasındaki ilanlar; Geçici işçiler maaş, durum, meslek ve deneyim gibi unvanlara göre filtrelenebilir. Halihazırda bir Kanada çalışma iznine sahip olmayan kişiler, izin dışı iş ilanlarına başvurabilirler. Kanada’da iş arayan adaylar aynı anda birden fazla pozisyona başvurabilirler.

Kanada İş İlanlarına Bakabileceğiniz Web Sitesi >>> https://ca.jooble.org/

Kanada’ya İşçi Olarak Gitmek için Denklik İşlemleri Gerekir Mi?

Kanada’ya çalışan olarak gitmek isteyen adaylar, lisans veya sertifika gerektiren bir işte çalışmak istiyorlarsa, Kanada’ya gitmeden önce mesleki denklik sürecini tamamlamalıdırlar. Her meslek için lisans gereksinimleri eyalete göre değişir ve bu bilgi Kanada İstihdam Hizmeti web sitesinde mevcuttur.

Vizem.net, Türkiye ve Kanada’daki ofisleri aracılığıyla Kanada’dan iş teklifi alan kişilerin mesleki denklik başvurularında danışmanlık hizmeti veren akredite bir kuruluştur.

TAVSİYE İÇERİK ➔ BELEDİYELERİN EV HANIMLARINA İŞ İMKANI – GÜNCEL

Kanada’da Asgari Ücret Ne kadardır?

2023 yılında Kanada asgari ücret yaklaşık 2400 kanada dolarıdır. Yaklaşık olarak 33.222 Türk Lirası yapmaktadır. Kanada’da eyaletlere göre saatlik asgari ücret tutarları değişebilmektedir. Kanada Asgari Ücret 2023 yılı için şuanda tam olarak belirlenmiş durumda değildir. Belirlenmesiyle birlikte yazımız güncellenecektir.

YouTube video
Kanada İşçi Alımı

Kanada Tır Şoförü Alımı Yapıyor Mu?

Evet, Kanada kamyon şoförleri işe alıyor. Kanada’da kamyon şoförü maaşı bölgeye ve ile göre değişir. Kanada’da kamyon şoförleri için saatlik ücretler minimum 17 CAD ile maksimum 30 CAD arasında değişmektedir.
Kanada’da tır şoförü olmak isteyenler, Kanada tır şoförü olmak için başvuruda bulunarak yılda 35.000 ile 60.000 Kanada doları arasında kazanabilirler.

Kanada Türk İşçi Alımı Yapıyor Mu?

Evet, Kanada Türk işçi alıyor. Türk işçileri Kanada’da faaliyet gösteren Türk şirketleri tarafından işe alınabilir. Kanada havalimanlarından, çeşitli çağrı merkezlerinden ve Kanada’daki Türk restoranlarından Türkçe konuşan personel alımı yapılmaktadır.

Kanada’da Türkler Ne İş Yapar?

Kanada’da Türkler, öncelikle kaynakçı, kamyon şoförü ve sanayi işçisi olarak istihdam olanakları bulmaktadır. İyi derecede İngilizce bilen Türkler, restoranlarda garson veya aşçı olarak çalışabilirler. Ayrıca sağlık sektöründe ve mühendislikte çok sayıda kalifiye Türk personel çalışmaktadır.
Kanada’daki Türk çalışanlar ağırlıklı olarak Toronto’da yerleşiktir.

Kanada İşçi Alımı Başvuru Formu Nedir?

Kanada İşe Alma Başvuru Formu, Kanada’daki işverenlerin işçi kiralamak için İstihdam ve Sosyal Gelişim Kanada’ya (ESDC) başvururken sundukları formdur. İşverenin pozisyonu kabul edilirse, bir LMIA raporu alacaklardır.
LMIA başvurusu, Kanada’da çalışmak için başvurmak isteyen işverenlerden alınan bir onaydır. Olumlu bir LMIA başvurusu, bir pozisyonu dolduracak Kanada vatandaşı veya daimi ikametgahı olmadığını gösterir ve bu nedenle bir işverenin bir yabancıyı işe almasına izin verir. Olumsuz bir LMIA başvuru sonucu, bir pozisyonun bir Kanada vatandaşı veya daimi ikamet eden kişi tarafından doldurulması gerektiğini gösterir.

Yorum yapın