Finlandiya İşçi Alımı-İş Başvurusu-2024

Finlandiya İş Başvurusu Nasıl Yapılır? Şartları Nelerdir?

Finlandiya İşçi Alımı-İş Başvurusu 2023; Finlandiya’da iş başvurusu yurt dışında çalışma hayali kuranlar için tercih edilen yollardan biridir. Finlandiya, yüksek refah düzeyi ve yüksek eğitimli toplumu nedeniyle Avrupa’da çalışmak isteyenlerin tercih ettiği ülkelerden biri haline geldi. Finlandiya küçük bir nüfusa sahip olduğu için yurt dışından çalışmak isteyen birçok kişiye iş imkanı sağlamaktadır. Her iki durumda da ciddi işgücü sıkıntısı çeken bir ülke olan Finlandiya’ya hem vasıflı hem de vasıfsız işçi olarak göç etmek ve çalışmak mümkündür. Finlandiya’da çalışmak için Finlandiya’da bir işe başvurmak ve ardından oturma ve çalışma izni almak gerekir.

Finlandiya Çalışma İzni Vizesi

Finlandiya çalışma izni alabilmek için öncelikle oturma izni almanız gerekmektedir. Oturma izni alabilmek için Finlandiya’da iş aramanız ve iş bulduktan sonra vize başvurusunda bulunmanız gerekmektedir. Finlandiya’ya seyahat etmeden önce ülkemizdeki Finlandiya Büyükelçiliğine başvurarak oturma izni alabilirsiniz. Başvurunuz için gerekli belgeler ve sağlamanız gereken şartlar Finlandiya’daki Türkiye Büyükelçiliği’nin resmi internet sitesinde yer almaktadır. Çalışma izninizi uzun süreli ya da mevsimlik olarak alabileceğiniz iş bulduğunuz işe göre alacağınız vize türü de değişecektir. İşiniz, nitelikleriniz ve kişisel bilgileriniz, vize sürecinizi etkiler.

Finlandiya İşçi Alımı Başvurusu

Finlandiyalı işçi alımı konusu, son yıllarda yurt dışında çalışmak isteyenlerin üzerinde çalıştığı bir konu olmuştur. Finlandiya refah seviyesi oldukça yüksek bir Avrupa ülkesi olduğu için ülkemizden Finlandiya’ya göç ederek çalışmak isteyen birçok insan bulunmaktadır. Ülkemizde faaliyet gösteren yerleştirme kurumlarında Finlandiya’da yabancı işçi alımı ilan edilmektedir. Zaman zaman işçi alımına aracılık eden şirketler resmi internet sitelerinde Finlandiya’da işçi alımını ve mevcut iş türlerini duyururlar. Bu yerleştirme şirketlerinin dışında, bazı vakıflar veya sivil toplum kuruluşları da Finlandiya hükümetinde istihdam edilmek üzere personel istihdam etmektedir. Finlandiya için başvuru koşulları

Bu şekilde satın alma yapan vakıf veya kurumların genellikle Finlandiya ile organik veya proje bazında bir bağlantısı vardır. Ülkemizle diplomatik ilişkisi olan her ülkede olduğu gibi Finlandiya büyükelçiliklerinde de iş bulmak mümkündür. Büyükelçilikler ve konsolosluklar da zaman zaman resmi internet siteleri üzerinden iş ilanları ve işe alınacak kişinin taşıması gereken şartları içeren duyurular yapmaktadır. Tüm bunların dışında LinkedIn ve Kariyer.net gibi popüler kariyer sitelerinde ülke ve sektör filtreleri oluşturulduğunda iş ilanları görüntülenebilir. Ayrıca Finlandiya’da, yerel iş ilanlarını bulabileceğiniz http://www.jobsinhelsinki.com gibi iyi bilinen iş bulma siteleri vardır.

Finlandiya İşçi Alımı-Finlandiya’da Yapılabilecek İşler

Finlandiya’da istihdam ihtiyacı olan işler birçok farklı sektörde ve eğitim seviyesinde mevcuttur. Finlandiya refah düzeyi yüksek bir ülke olmasına rağmen, nüfusu düşük ve yaşlı bir ülke olduğu için ülkenin hemen hemen tüm sektörleri genç nüfusu istihdam etmek durumundadır. Bir üniversite mezunu, hemen hemen tüm Avrupa ülkelerinde olduğu gibi, özellikle uluslararası kabul görmüş bir şirketten diploması varsa, Finlandiya’da da iş bulabilir.

Üniversite mezunlarının kendi çabaları ile iş bulması vasıflı işçi kategorisine giriyor, diploma denkliği vb. belirli şartların sağlanması gerekiyor. Özellikle doktorluk, mühendislik gibi çoğu ülkede benzer çalışma teması ve tarzına sahip mesleklerdeyseniz; Diploma denkliği, gerekli bazı sınavlar, çalışma izni vb. şartları yerine getirdiğiniz takdirde kendi işinizi kurabilirsiniz.

Üniversite diploması gerektirmeyen iş alanlarında Finlandiya’da iş bulmak mümkündür. Finlandiya’nın küçük nüfusu, uzmanlık veya zanaat gerektiren konularda istihdam açıkları yaratıyor. Talep edilen ve uzmanlık veya zanaat gerektiren işlere bazı örnekler: kamyon şoförü, aşçı, ekmek fırıncısı, inşaat işçisi, tamirci, elektrikçi, tesisatçı, güvenlik görevlisi, fırıncı, iş makinesi operatörü vb. iş adamları veya tamirciler de yurtdışında farklı çalışma koşulları sunarak Finlandiya’da çalışabilirler.

Finlandiya İşçi Alımı-Finlandiya’da Çalışanların Maaşları

finlandiya-isci-alimiPin
Finlandiya İşçi Alımı- Çalışanların Maaşları

Finlandiya’da ücretler, Avrupa Birliği üyesi bir ülke olduğu için avro olarak ödenir. Refah seviyesinin oldukça yüksek olduğu Finlandiya’da, çalışanların ücretleri yüksek ve günlük yaşam maliyeti oldukça düşüktür. Finlandiya’da çalışan bir göçmen rahatlıkla hayatını devam ettirebilir. Finlandiya’da çalışan kişilerin maaşları kabaca şu şekildedir:

 • Çalışan vasıflı bir işçiyse maaşı = 4999 – 11999 Euro
 • Çalışan vasıfsız bir işçiyse, maaşı = 2999 – 6999 Euro

Finlandiya’da işçilerin maaşları saatlik olarak ödenir.

Bu yıl işçilerin saatlik ücretleri en az 9 euro en fazla 12 euro.

Finlandiya’da maksimum çalışma süresi 8 saattir. Yani bir işçi günde en az 72 avro, en fazla 96 avro kazanabiliyor.

Finlandiya İşçi Alımı-Finlandiya Çalışma Koşulları

Pek çok Avrupa ülkesinde olduğu gibi Finlandiya’daki çalışma koşulları büyük ölçüde mevzuata bağlıdır. İşçilerin hakları ulusal iş kanunları tarafından korunmaktadır. Finlandiya’da günlük yasal çalışma süresi 8 saattir. Çalışanlara yıllık izin ve izin hakkı verilmektedir. Çalışanların iş güvenliği işverenin sorumluluğunda olup işyerlerinde iş güvenliği açısından sıkı kontroller yapılmaktadır. Çocuklarınız varsa ve aynı zamanda çalışıyorsanız, cinsiyete bakılmaksızın siz veya eşiniz çocuklara bakmak için yasal olarak evde kalabilirsiniz. İyi çalışma koşulları ve insan odaklı iş kanunu nedeniyle Finlandiya başvuruları sıklıkla tercih edilmektedir.

YouTube video
Finlandiya İşçi Alımı

Finlandiya İşçi Alımı-Çalışma gerekçeli oturma izni

Başka bir nedenle oturma izniyle veya oturma izni olmadan çalışamıyorsanız, çalışma nedeni ile oturma iznine ihtiyacınız vardır. Tüm faaliyetler için mesleki nedenlerle oturma iznine ihtiyacınız yoktur. Ne tür oturma iznine ihtiyacınız olduğunu Göçmen Bürosunun web sitesinden kontrol edebilirsiniz.

Örneğin, aşağıdaki faaliyetleri yürütenlerin mesleki nedenlerle oturma izni almaları gerekmektedir:

 • Aşçılar
 • temizlikçi
 • Bebek bakıcıları

Gelir getiren bir iş yapmanıza olanak tanıyan diğer oturma izinleri

Çalışan olarak çalışmanıza izin veren diğer oturma izinleri, çalışmak için oturma iznine ihtiyacınız olmasa bile, belirli faaliyetler için oturma iznine ihtiyacınız vardır. Bu işlere örnekler:

 • Bir şirketin yönetim seviyesindeki görevler
 • Özel uzmanlık gerektiren işler
 • araştırmacı görevleri
 • Bilim, kültür ve sanat alanındaki görevler
 • İş pratiği (staj).

  Oturma izni alıp almayacağınıza Yabancılar Dairesi karar verir. İzin, Çalışma ve Geçim Bürosu onayı gerektirmez.

  Finlandiya İşçi Alımı-Mevsimlik işçi oturma izni

  Mevsimlik iş yapmak için Finlandiya’ya gelirseniz, mevsimlik işçi oturma iznine ihtiyacınız vardır. Mevsimlik çalışma 9 aya kadar sürebilir. Mevsimlik işlere örnekler:

  • Tarım
  • Orman bakım çalışması
  • Festival işleri için

  Herhangi başka gerekçeyle alınmış oturma izinleriyle çalışma

  Aile bağları gibi başka bir nedenle oturma izni aldıysanız, Finlandiya’da çalışma hakkınız vardır. Böyle bir durumda ek çalışma izni almanıza gerek yoktur. Oturma izni kartınızı ve oturma izni bildiriminizi kontrol ederek Finlandiya’da çalışma hakkınız olup olmadığını kontrol edebilirsiniz.

  Akademik derecenizi veya araştırmanızı Finlandiya’da tamamladıysanız

  Eğitiminizi veya araştırmanızı Finlandiya’da tamamladıysanız, iş aramak için oturma izni başvurusunda bulunabilirsiniz. İzin en fazla iki yıl için verilir. İzin başvurusu, öğrenci veya araştırma görevlisine verilen izin süresinin bitiminden itibaren en geç beş yıl içinde yapılmalıdır.

  Finlandiya’da bir iş bulursanız, eğitimlerini Finlandiya’da tamamlamış öğrenciler için oturma izni başvurusunda bulunun. Mezun olduktan sonra Finlandiya’dan ayrılmış olsanız bile bu izne başvurabilirsiniz. İzin almak için imzalanmış bir iş sözleşmeniz olmalıdır.

  Öğreniminizi tamamladığınız için oturma izni alırsanız, istediğiniz sektörde çalışabilirsiniz. Normalde bu hak, çalışma esasına göre verilen oturma izinlerinde bulunmaz.

  Finlandiya İşçi Alımı-Oturma İzni İçin Başvuruda Bulunma

  finlandiya-isci-alimiPin
  Finlandiya İşçi Alımı-Oturma İzni İçin Başvuruda Bulunma

  Finlandiya’ya gelmeden önce ilk oturma izniniz için başvuruda bulunmalısınız.

  Enter Finland hizmetini kullanarak çevrimiçi izin başvurusunda bulunabilirsiniz. Başvurudan sonra kimliğinizi kanıtlamak için en yakın Finlandiya Büyükelçiliğine gitmeniz ve başvuru eklerinin asıllarını teslim etmeniz gerekmektedir. Online başvuru yaptıktan sonra üç ay içerisinde temsilciliğe gitmeniz gerekmektedir. Başvuru süreciniz ancak temsilciliğe gittiğinizde başlamaktadır. Kural olarak, değişiklik için önceden randevu almanız gerekir.

  Enter Finland hesabınızı düzenli olarak kontrol etmeyi unutmayın. Talebiniz ek açıklama gerektiriyorsa, hesabınıza bildirim gönderilecektir.

  Çevrimiçi başvuru yapamıyorsanız veya nasıl yapacağınızı bilmiyorsanız, yazılı başvuru formunu ve eklerini Finlandiya temsilciliğine getirebilirsiniz. Başvuru formunu Göçmenlik Ofisi web sitesinde yazdırabilirsiniz.

  Oturma izni başvurusunun işlenmesi bir ücrete tabidir. Oturma izni başvurusu yaparken bu ücreti ödemeniz gerekmektedir.

  Finlandiya İşçi Alımı-Oturma izni sürecinde işverenin rolü

  Çalışma gerekçeli oturma izni başvurusu için işveren tarafından doldurulmuş ve imzalanmış TEM054 Formu gereklidir. İşveren, Enter Finland hizmeti aracılığıyla pozisyonu ve şirketi hakkında bilgi gönderebilir ve başvurunun ilerlemesini doğrudan takip edebilir. İşveren, çalışan için işlem ücretini de ödeyebilir. İşvereninize Enter Finland hizmetini kullanıp kullanmadığını sorun.

  İşverenin sizin adınıza oturma izni başvurusunda bulunamayacağını, ancak başvurunuzu yalnızca Enter Finland hizmetinde kendi adına doldurabileceğini unutmayın.

  İlk kez oturma izni başvurusunda bulunduysanız ve başvurunuz henüz işleme alınıp karara bağlanmadıysa çalışma hakkınız yoktur. Finlandiya dışında oturma izni başvurusunda bulunduysanız, oturma izni olmadan Finlandiya’ya giremezsiniz.

  Finlandiya İşçi Alımı-Uzman kişinin oturma izni başvurusu

  Finlandiya’ya uzman statüsüne sahip bir çalışan olarak gelirseniz, hızlandırılmış prosedürle başvurabilirsiniz. Hızlandırılmış prosedürdeki başvuruların işlem süresi en fazla iki haftadır. Nitelikli çalışanlar, örneğin, daha yüksek bir akademik derece elde etmiş ve özel bir iş için Finlandiya’ya gelen BT uzmanları ve çalışanlarıdır.

  Başvurunuzun hızlı bir şekilde işlenmesi için, başvuruyu Enter Finland hizmeti aracılığıyla elektronik olarak göndermelisiniz. Kayıt ücretini Enter Finland hizmeti aracılığıyla da ödemeniz gerekir. Başvuru yaptıktan sonra beş iş günü içerisinde yurtdışındaki en yakın Finlandiya temsilciliğine gitmeli ve kimliğinizi kanıtlamalısınız.

  Oturma izni kartınızı henüz almamış olsanız bile, oturma izni başvurunuz olumlu sonuçlandığı anda Finlandiya’ya gelebilirsiniz. Oturma izni kartınız Finlandiya’ya da gönderilebilir. Ancak, halihazırda bir oturum kartınız yoksa, Finlandiya’ya girmek için vizeye ihtiyacınız olabilir.

  Finlandiya vizesine ihtiyacınız varsa, D tipi vizeye başvurabilirsiniz. D tipi vize ile oturma izni başvurunuz olumlu sonuçlandığı anda Finlandiya’ya oturma kartı olmadan da girebilirsiniz. D-tipi vize başvurusunu oturma izni başvurusu ile aynı anda Enter Finland üzerinden gönderin. Vizeden muaf bir ülkeden iseniz, D tipi vize gerekli değildir.

  Vasıflı işçiler için izinler ve D tipi vizeler hakkında daha ayrıntılı bilgi Finlandiya Göçmenlik Bürosu web sitesinde bulunabilir.

  Finlandiya İşçi Alımı- Finlandiya Kimlik Numarası

  finlandiya-isci-alimiPin
  Finlandiya İşçi Alımı- Finlandiya Kimlik Numarası

  Finlandiya’da oturma izni aldığınızda, nüfus bilgi sistemine otomatik olarak kaydolursunuz. Ayrıca bir Fin kimlik numarası alacaksınız.

  Finlandiya’ya taşınırsanız, en yakın Sivil ve Dijital Veri Ofisinin hizmet noktasında mukim olarak kayıt yaptırmalısınız. Daha fazla bilgi için InfoFinland Mukim Kayıt sayfasını ziyaret edin.

  https://www.infofinland.fi/tr/moving-to-finland/registering-as-a-resident

  Finlandiya İşçi Alımı-Oturma izni olmadan çalışma

  finlandiya-isci-alimiPin
  Finlandiya İşçi Alımı Başvuru

  Hangi ülkenin vatandaşı olursanız olun, bazı durumlarda oturma izni olmadan Finlandiya’da çalışabilirsiniz. Ancak Finlandiya’ya giriş için vizeye ihtiyacınız varsa çalışabilmeniz için bu vizeye sahip olmanız gerekmektedir. Finlandiya’da oturma izni olmadan aşağıdaki mesleklerde çalışabilirsiniz:

  • Finlandiya’ya tercüman (tercüman), öğretmen, uzman veya spor hakemi olarak en fazla üç aylık bir davet veya sözleşme kapsamında gelirsiniz.
  • Başka bir AB/AEA ülkesinde faaliyet gösteren bir şirketin sürekli çalışanıysanız ve tedarik veya taşeronluk işleri için geçici olarak Finlandiya’ya geliyorsanız ve istihdamınız en fazla üç ay sürecekse,
  • Finlandiya’da iltica (sığınma) başvurusunda bulunduysanız ve sınırı geçmenize izin veren süresi dolmamış bir seyahat belgeniz varsa, sığınma başvurusu yaptığınızdan bu yana üç ay geçtiyse oturma izni olmadan çalışabilirsiniz.
  • Finlandiya’da iltica (sığınma) başvurusunda bulunduysanız ve sınırı geçmenize izin veren süresi dolmuş bir seyahat belgeniz yoksa, sığınma başvurusu yaptığınızdan bu yana altı ay geçtiyse oturma izni olmadan çalışabilirsiniz.

  Finlandiya’da oturma izni olmadan çalışıp çalışamayacağınızı Göçmenlik Dairesi web sitesinden kontrol edebilirsiniz.

  Finlandiya İşçi Alımı-Finlandiya İş İlanı Siteleri

  Finlandiya iş ilanı siteleri için aşağıdaki listeyi inceleyebilirsiniz.

  “Finlandiya İşçi Alımı-İş Başvurusu-2024” üzerine bir yorum
  Yorum yapın