PTT Personel Alımı KPSS Şartsız Memur Alımı – 2024

PTT Personel Alımı KPSS Şartsız Memur Alımı 2023; PTT personel alımı, KPSS sınavını koşulsuz geçmemiş ancak en az lise diplomasına sahip kişiler için istihdam imkanı yaratmaktadır. PTT şubeleri her yıl ihtiyaç duyduğu kadar eleman istihdam etmektedir. Bu alımlar aldıkları personelin ihtiyacına ve durumuna göre istenilen kriterlerde değişiklik göstermektedir. Çoğu işe alım KPSS puanı şartı ile yapılsa da PTT personel alımı KPSS şartı olmadan da yapılabilmektedir. Bu tür koşulsuz KPSS alımları, kesin ve az sayıda da olsa çoğu kurum ve kuruluşta her yıl yapılmaktadır.

PTT tarafından KPSS kapsamında yapılan alımların yanı sıra sözlü, yazılı veya her ikisi birden olmak üzere başka alımlar da yapılacak. PTT memur alımı için kişiler başvuru şartlarını ve alınacak departmanları bilebilmekte ve uygun olmaları halinde PTT’ye başvurup iş bulabilmektedirler. PTT personel alımı koşulsuz KPSS içeriklerimiz ile birlikte üniversite mezunu polis alımı güncel içeriklerine de göz atabilirsiniz.

TAVSİYE İÇERİK ➔ GAZİANTEP BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ PERSONEL ALIMI- GÜNCEL

PTT Personel Alımı KPSS Şartsız 2023

PTT KPSS’siz memur alımı bu yılın 2023 yılının başlarında gerçekleşecek gibi görünüyor. 2022 yılında toplam 55 bin alım yapacağını açıklayan PTT, 2023 yılı için ise 50.000 alım yapması beklenmektedir. Geçen sene ilk etapta 15 bin personel alımı için aşağıdaki kadro dağılımında şu pozisyonlar için alım yatı ve bu yılda benzer pozisyonlarda alım yapması beklenmektedir;

 • Büro görevlisi
 • Dağıtıcı elemanı
 • Avukat
 • Mimar
 • Mühendis
 • Tekniker
 • Gişe memuru

TAVSİYE İÇERİK ➔ TGS YER HİZMETLERİ İŞ BAŞVURUSU-PERSONEL ALIMI

PTT’nin KPSS şartsız alımına ilişkin başvuru koşulları ile kadro ve alınacak personel dağılımını henüz açıklamamış olsa da yakın zamanda açıklaması bekleniyor. İlan edilecek başvuru şartlarını ve gereklilikleri tam olarak karşılayan kişiler, gerekli başvuru ve başvuruları yaptıktan sonra mülakata katılarak pozisyon alabilirler. KPSS Şartsız PTT Personel Alımı KPSS Şartsız Hangi Kadrolara, Kaç KPSS Personeli Alınacağı Henüz Netleşmedi. Ancak, alımlar duyurulduktan ve başladıktan sonra başvurmak için 18 yaşından büyük ve 35 yaşından küçük olmanız gerekir.

PTT-Personel-AlimiPin
PTT Personel Alımı

Genel olarak PTT kurumunda çok farklı çalışma alanları bulunmaktadır. Özellikle son yıllarda daha sistemli ilerlemek adına çalışma esaslarına özel alanlar dahil edilmiştir. Son yapılan işe alım sürecinde, doldurulacak pozisyonlar önceden duyurulmuştu. PTT işe alım ajansları bünyesinde mühendisler, teknisyenler ve kasiyerler bulunmaktadır. Son yıllarda PTT alımı diğer kurumlara göre daha yaygın hale gelmiştir.

TAVSİYE İÇERİK ➔ ALMANYA İŞÇİ ALIMI BAŞVURUSU NASIL YAPILIR? GÜNCEL

İşe alım sürecinin tüm alanlarında çalışanlar yeteneklerine göre işe alınmaktadır. Başvuru sürecinde genellikle her konu için ayrı sınavlar yapılır. Sınavlarda başarılı olanlara 10 bin liraya kadar maaş verileceği açıklandı. Yetenek testlerini geçmek, personel seçim sürecinin odak noktasıdır. Sınava başvuru şartlarını taşıyan herkes işe alım sürecine başvurabilir.

PTT Personel Alımı Şartları

PTT personeli işe alım koşulları, PTT personelinin işe başvurup kabul edilme şartları ve o kurum tarafından işe yerleştirme için yapılan talepler dikkate alınarak belirlenir. PTT personel alım şartları şöyle:

 • Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşı Olma Şartı
 • 18 yaşını doldurmuş olmak ve personel alım sınavının yapıldığı yılda 36 yaşını doldurmamış olmak yani 35 yaşını doldurmamış olmak.
 • Kamu haklarından dışlanmama şartı
 • kasten işlenmiş bir suçtan altı ay veya daha fazla hapis cezası almamış olmak ve Devletin güvenliğine veya anayasal düzene ve kamu düzeninin işleyişine karşı herhangi bir suçtan hüküm giymemiş olmak, daha önce affedilmiş olsaydı
 • Halihazırda uyuşturucu veya madde bağımlısı olmadıkça ve başvuru incelemesinden önce madde bağımlılığı tespit edilmedikçe, başvuru tarihinden önce bu bağımlılık için tedavi gördüklerini kanıtlamak zorundadırlar.
 • Ön koşul, kişinin askerlik hizmeti ile ilgisinin olmamasıdır. Bu durumda ya henüz askere alınmamış ya da askere alınmışsa daha önce askerlik hizmetini tamamlamış ya da ertelemiş olması gerekir.
 • Engellilerin istihdamına ilişkin mevzuat hükümleri saklı kalmak kaydıyla, sürekli kazançlı bir işte çalışmasına engel olacak akıl ve ruh hastalığına sahip olmaması şartı aranır.
 • Mesleğini icra etmesine engel bir sağlık sorununun bulunmaması şartı
 • Test sırasında arşiv ve güvenlik soruşturması kayıtlarının temiz olması gerekliliği
 • Ön koşul, başka bir kurumda hizmet verme zorunluluğunun bulunmamasıdır.
 • Atanacağı pozisyonun gereklerini yerine getirmek ve bu pozisyon için Kurulca belirlenen eğitim ve öğretimi tamamlama şartının azamisini sağlamak.
YouTube video

TAVSİYE İÇERİK ➔ DANİMARKA İŞÇİ ALIMI BAŞVURUSU NASIL YAPILIR? GÜNCEL

PTT İş Başvurusu

PTT uygulaması son zamanlarda iş arayanlar tarafından sıklıkla araştırılan ve merak edilen bir konu haline geldi. PTT kurumunun 2023 yılına yani bu yıl çok sayıda personel alımı yapacağını açıklaması ile iş arayanlar bu konuda bilgi sahibi olmak ve kaçırmamak istiyor. PTT personel alımı KPSS koşulsuz Mayıs ayı itibari ile herhangi bir personel alımı ilanı yayınlamayan PTT’nin önümüzdeki kısa süre içerisinde 15 bin kişilik kadro açarak personel alımı yapması bekleniyor.

Kişiler, PTT iş başvurularında yukarıdaki PTT personel alım şartlarını sağlaması durumunda kurumların talep edeceği sınav veya mülakatlara katılabilirler. Bu testlerin veya iş görüşmelerinin sonucu olumlu ise, ilgili pozisyon için gerekli ve uygun kişiler seçilerek belirli pozisyonlar doldurulur.

Aynı zamanda PTT, her yıl kendi internet sitesinde veya bağlantılı diğer internet sitelerinde istihdam edeceği kadroları ve bu pozisyonlara alacağı personel sayısını ilan ederek vatandaşları bilgilendirir. PTT Personel Alımı KPSS Koşulsuz Bu nedenle PTT iş başvurularını bekleyen ve başvurmak isteyen iş arayanların PTT PTT Personel Alımı KPSS internet sitesini koşulsuz olarak takip etmeleri gerekmektedir. Ve ayrıca;

 • PTT’ye iş başvurusu yapmak isteyen kişilerin PTT resmi internet sitesine girerek başvuru alanlarını seçmesi ve buna uygun bir yol izlemesi gerekmektedir.
 • İş arayanlar, başvururken bireysel bir pozisyon seçebilir ve elde ettikleri puanlara göre değerlendirilir.
 • Sınava girmek isteyen bireyler, PTT internet sitesi veya Ziraat Bankası aracılığıyla bir miktar para yatırarak sınava girme hakkı kazanıyor.

TAVSİYE İÇERİK ➔ PTT İŞ BAŞVURUSU NASIL YAPILIR? BAŞVURU FORMU

PTT Personel Alımı Başvuru Formu 2023

PTT personel alımı başvuru formu PTT’nin kendi internet sitesinde yer almaktadır. PTT personel alımı KPSS koşulsuz internet sitesindeki başvuru formunu doldurarak iş başvurusunda bulunabilirsiniz. Formu doldurduktan sonra, bir mülakata katılarak ve ardından sözlü veya yazılı bir sınavı geçerek başvurunuzun onaylanmasını bekleyebilirsiniz.

PTT PERSONEL ALIMI BAŞVURU FORMU İÇİN TIKLAYINIZ.

Pin
PTT KPSS siz Personel Alımı

TAVSİYE İÇERİK ➔ AFAD PERSONEL ALIMI BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

PTT YAZILI SINAVDA NELER SORULUYOR?

PTT-personel-alimi-kpss-sartsiz-memur-alimiPin
PTT personel alımı kpss şartsız memur alımı

PTT sınavında hangi konuların ve hangi tür soruların yer aldığı sorusu akla gelmektedir. İşte PTT Genel Müdürlüğü tarafından Sınav Kılavuzu’nda yayınlanan konuların detayları:

 • Türkçe paragraf, dilbilgisi ve yazım kuralları
 • Sözel akıl yürütme
 • Sayısal ve mantıksal düşünme
 • Temel Yurttaşlıklar
 • Türkiye Coğrafyası
 • Genel kültürel ve güncel sosyo-ekonomik sorunlar
 • Beceri ölçmek

TAVSİYE İÇERİK ➔ BURSA ŞEHİR HASTANESİ İŞ BAŞVURUSU-PERSONEL ALIMI

Yorum yapın