Vakıf Bursları için Başvuru Nasıl Yapılır? 2024

Vakıf Bursları Başvuru 2023 Nasıl Yapılır? Vakıf burslarının karşılıksız ödenmesine başvurulabilecek birçok kurum bulunmaktadır. Vakıf hibelerine örnekler:

 • TUZDEV Türkiye Üstün Zekalı Çocuklar Eğitim Vakfı: Vakıf, önlisans, lisans ve lisansüstü öğrencilerine burs vermektedir. Vakfın öğrencilere verdiği burs Eylül ayında başlıyor. Vakıftan burs almak isteyen öğrencilerin online başvuru yapması gerekmektedir.
 • İyilik Üretenler Derneği: Bu dernek lise, üniversite ve kolej öğrencilerine belirli sayıda burs vermektedir. Derneğin burs başvuruları genellikle her yılın Eylül ayında başlar ve bir ay içerisinde sona erer.
 • Gavremzade Vakfı: İlgili vakıf tarafından verilen burslara online başvuru yapılır. Kural olarak, burs başvuru tarihleri ​​Ağustos ve Eylül ayları arasında belirlenir.
 • RABVE Vakfı: Sorumlu vakıf, Türkiye sınırları içinde öğrenci gören devlet üniversitesi ve vakıf üniversitesi öğrencilerine %100 burslu olarak maddi destek sağlamaktadır. Vakfın hibe başvuruları Ağustos ve Eylül ayları arasındadır.
 • İlk Sen Ol Gençlik Hareketi Derneği: Bu dernek, üniversite, lisans, yüksek lisans ve lisansüstü öğrencilerine 9 aylık burslar vermektedir. Dernekten burs başvuruları Eylül ayında alınmaktadır.
 • Hacı İsmail Kurt Eğitim Vakfı HİKEV: Bu vakıf üniversite öğrencilerine 9 ay süreyle burs vermektedir. Vakfın komisyon usulü ile kabul edilen öğrenciler burs almaya hak kazanırlar.
 • Tekinder Teknoloji ve İnsan Derneği: Sadece belirli üniversitelerin ilgili bölümlerinde başarılı olan öğrenciler bu bursu alabilirler. Burs başvuruları her yıl Ağustos ve Eylül ayları arasında gerçekleşir.
 • İstanbul İlim ve Kültür Vakfı: Bu burstan sadece vakıf üniversitelerinde öğrenim gören öğrenciler yararlanabilmektedir. Lisans, yüksek lisans ve lisansüstü öğrencileri bu vakıftan burs almaya hak kazanırlar. Vakfın hibe başvuruları Eylül ayında yapılır.
 • Kadın ve Demokrasi Vakfı Kadem Bursu: Bu vakıf lisans, yüksek lisans ve lisansüstü öğrencilerine belirli bir süre için burs vermektedir. Eylül ayında başlayan burs başvuruları bir ay içerisinde sonuçlandırılacaktır.
 • NSK Grup Başarı Bursu: Kurumsal Başarı Bursu kapsamında verilen bu bursa Eylül ve Ekim aylarında başvuru alınmaktadır.
 • As Çelik Bursu: Alanında başarılı olan ve maddi durumu eğitim ihtiyacına uygun olmayan öğrenciler bu bursa hak kazanırlar. Çelik Bursu başvuruları Eylül ayında alınacaktır.

Özel Vakıf Bursları Hangileridir?

VGM burs başvurusuPin
VGM burs başvurusu

Özel kurumlar, öğrencileri eğitim ve öğretim ihtiyaçları konusunda desteklemek için bağış hibeleri vermektedir. Aşağıdaki kurumlar başarılı öğrencilere burs vermektedir:

 • Koza Altın İşletmeleri Koza Holding: 15 Temmuz gecesi şehit olanlar anısına 9 ay süreli 1000 TL’lik burs. Bu hibe o gece şehit olan 251 kişinin anısına verilmektedir.
 • Köy Okulları Geliştirme Derneği KOG Başarı Bursu: İstanbul merkezli lisans eğitimi alan öğrenciler bu kurumdan 9 ay süre ile burs alabilirler. Kurumun burs başvuruları her yıl Eylül ayında başlamakta ve kısa sürede sonuçlanmaktadır.
 • İnci Sözlük İnci Aile Bursu: İnci ailesi tarafından toplam 100 öğrenciye verilecek burs aylık 800 TL’dir. Başvuru için öğrencilerin sosyal medya adresleri üzerinden başvuru yapması gerekmektedir.
 • Borusan Kocabıyık Vakfı: Belirli üniversitelerde öğrenim gören öğrencileri kapsar. 12 ay boyunca kesintisiz olarak öğrencilere verilen bu burs için başvurular Eylül-Ekim ayları arasında yapılmaktadır.
 • Bilge Adam Teknoloji Üniversitesi Bursu: Sadece ihtiyaç sahiplerine verilen bu burs, üniversitede okuyan gençleri kapsamaktadır.
 • Tohumcular Alt Birliği: Bu burstan sadece derneğin ziraat fakültesinde öğrenim görmüş lisans öğrencileri faydalanabilir. Başvurular için e-posta yoluyla iletişime geçilmesi gerekmektedir.

Öğrenciler İçin Vakıf Bursları Var Mıdır?

İnci Vakfı da öğrencilere burs veren kurumlar arasında yer alıyor. Bu vakıf özellikle Ege bölgesinde öğrenim gören öğrencilere 9 ay süreyle eğitim bursu vermektedir. Limak Vakfı, 2023 yılları arasında karşılıksız hibe verdiğini de duyurdu.

Geri Ödemesiz Vakıf Burslarının İsimleri Nelerdir?

Vakıflar Genel Müdürlüğü burs başvurusu 2023Pin
Vakıflar Genel Müdürlüğü burs başvurusu 2023

Öğrencilere eğitim hayatlarında yardımcı olmak amacıyla karşılıksız burs verilmektedir. Her vakıf, farklı zaman dilimlerinde farklı hibe miktarları sunar. Ücretsiz burs veren bazı vakıflar aşağıdadır:

 • Cerenler Vakfı: Emine Ceren Özveri Eğitim ve Dayanışma Vakfı tarafından üniversite öğrencilerine verilen 9 aylık burstur. 2022-2023 yılları arasında burs ödemesi 1500 TL olarak sabitlenmiştir.
 • Fivev Firuz Vatandost Eğitim Vakfı: Yılda 9 ay verilen bu burs yüzlerce öğrenciye hitap etmektedir. Hibe başvuruları online olarak yapılmaktadır.
 • Bilim Ağacı Vakfı: Vakıf, genellikle Ankara ilinde öğrenim gören öğrencileri kapsamaktadır. Vakfın kuruluş amacı öğrencilere 12 ay süreyle ücretsiz burs vermektir. Bu vakfın 2022-2023 yılları arasındaki hibe miktarı yetkililerce 1100 TL olarak belirlendi.

Vakıf Bursları Sonuçları Ne Zaman Açıklanır?

Vakıf bursları sonuçları ilgili vakfın internet sitesinde ilan edilir. Vakıf hibelerinin sonuçları bazı durumlarda öğrencilere iletilir. Öğrencilere burs kazanıldığı yetkililer tarafından e-posta veya telefon ile bildirilecektir. Duruma göre online başvuru ile seçilen öğrencilerden belgelerin asılları istenebilir. Bazı durumlarda, öğrenci Vakıf tarafından yeniden mülakata alınabilir.

Vakıf Bursu ve KYK Bursu Aynı Anda Alınır Mı?

YÖK‘ten vakıf bursu alınması mümkün değildir. Çoğu vakıf, öğrencilerin KYK hibesi almamasını şart koşuyor. Bunun nedeni ise daha çok ihtiyacı olan öğrencilere ulaşmaktır. KYK Bursu ile Vakıf Bursu aynı anda alınamaz. Vakıf tarafından böyle bir durumun tespiti halinde öğrencilerin bursları iptal edilir. Ancak KYK kredisi alan bir genç de vakıf burslarına başvurabilir.

Vakıf Bursları Nasıl Alınır?

Öğrencilerin vakıf burslarından yararlanabilmeleri için vakfa ait internet sitelerindeki güncel haber ve duyuruları takip etmeleri gerekmektedir. Her vakfın öğrenciler için farklı gereksinimleri vardır. Bazı vakıflar sadece kız öğrencilere burs verirken bazı vakıflarda yaş şartı aranmaktadır. Öğrencilerin tüm şartları yerine getirdikten sonra vakfın istediği evrakları araştırması gerekmektedir. Gerekli belgeleri doldurduktan sonra online veya şahsen başvurabilirsiniz.

Vakıf Bursları İçin Başvuru Nasıl Yapılır?

karsiliksiz-burs-veren-vakiflarPin
Karşılıksız burs veren vakıflar

Vakıf Burslarına başvurmak isteyen öğrencilerin sırasıyla aşağıdakileri hazırlamaları gerekir:

 • Vakfın istediği burs başvuru formunun eksiksiz olarak doldurulması,
 • Daha sonra bu belgenin uygun yerine bir adet vesikalık fotoğraf eklenir (Fotoğrafın son 6 ay içerisinde çekilmiş olmasına dikkat ediniz),
 • Burs başvurusunun neden yapıldığına dair bir gerekçe yazısı yazılır,
 • Öğrencilerin mevcut notlarının yer aldığı belge onay ile oluşturulur,
 • Kuruma bağlı olarak referans mektubu oluşturulur.
 • Öğrencilerin istediği kişisel belgelerle birlikte teslim edilir.


Online başvurularda kurum tarafından istenen belgeler Word, JPEG veya başka bir formatta sisteme yüklenir. Yüklenen tüm dosyaların başvuranla bağlantılı olduğu doğrulanır. Kurum tarafından atanan komite üyeleri başvuranlar arasından doğru kişilere karar verir. Seçilen öğrencilere bilgi verilecektir. Daha sonra öğrencilerin IBAN bilgilerine ödeme yapılır.

Vakıf Bursları Başvuru Dilekçesi Nedir?

Vakıf hibeleri söz konusu olduğunda, dilekçe ilgili vakfın resmi internet sitesine konur. Vakıf burslarına başvururken genellikle istenen bilgilerin sisteme girilmesi yeterlidir. Nadir durumlarda kurum tarafından başvuru talebi yapılır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR;

 1. MEB BURSU NE KADAR? NASIL BAŞVURULUR?
 2. DENEYAP BAŞVURUSU NASIL YAPILIR? BAŞVURU FORMU
 3. ÇAMLICA KÜLTÜR VE YARDIM VAKFI BURS BAŞVURUSU NASIL YAPILIR? BAŞVURU FORMU
 4. TFF ANTRENÖRLÜK KURSU ŞARTLARI NELERDİR? BELGESİ NASIL ALINIR?
 5. ERASMUS BAŞVURUSU NASIL YAPILIR? ŞARTLARI NELERDİR?
Yorum yapın