Erasmus Başvurusu Nasıl Yapılır? Şartları Nelerdir? 2024

Erasmus Başvurusu 2023 Nasıl Yapılır? Şartları Nelerdir? Erasmus başvuru işlemleri için gönderen kurum ve hedef ülke/kurum/okul tarafından özel koşullar belirlenebilir. Bugün Türkiye’deki hemen hemen tüm üniversiteler tarafından Erasmus programı ile öğrenci değişim faaliyetleri yürütülmektedir. Yükseköğretim kurumları arasındaki işbirliğini güçlendirmek amacıyla başlatılan bir Avrupa Birliği (AB) projesi olan Erasmus başvurusu için bu programa dahil olan üniversitenin sınavlarına başvurmak gerekmektedir.

Erasmus Nedir, Nasıl Yapılır?

4. sınıfta erasmus başvurusuPin
4. sınıfta erasmus başvurusu

Erasmus programı, Avrupa Birliği çerçevesinde yükseköğretim kurumları arasındaki işbirliğini artırmak amacıyla başlatılan bir öğrenci değişim programıdır. Özellikle üniversiteler sınırlı bir süre için ortak projeler geliştirmekte ve öğrenci değişimleri gerçekleştirmektedir. Bu proje, Avrupa’da yüksek öğretimin kalitesini artırmak ve Avrupa boyutunu güçlendirmek için başlatılmıştır.

Erasmus programından yararlanabilmeniz için öğrenim gördüğünüz üniversitede veya eğitim kurumunda Erasmus programına katılmış olmanız en önemli koşuldur. üniversiteler tarafından belirlenen; Yabancı dil sınav notu, not ortalaması vb. şartlara bağlı olarak başvuru yapılabilir.

Lisede Erasmus’a Nasıl Gidilir?

Lisede Erasmus da bu alandaki benzer öğrenci değişim programları ile mümkündür. Bu programlar ile yükseköğrenimin bir kısmı veya tamamı yurt dışında gerçekleştirilebilir. Ancak Erasmus programı üniversiteler, enstitüler ve akademiler tarafından yürütülen bir programdır. Bu nedenle her eğitim kurumu projeye dahil edilemez. Bunun yerine lisenin resmi olarak yurt dışında işbirliği yaptığı bir okul varsa çeşitli değişim programları ile mümkün olacaktır. Aksi takdirde lisede Erasmus yapmak mümkün değildir.

Erasmus Başvuru Şartları Nelerdir?

Erasmus Başvuru E-DevletPin
Erasmus Başvuru E-Devlet

Erasmus başvuru koşulları, üniversiteler arasındaki anlaşmalara ve programın kapsamına göre değişiklik gösterebilmektedir. Erasmus öğrencileri seçilirken üniversite tarafından belirli sınavlara girilir. Öte yandan motivasyon mektubunun düzenlenmesi ve öğrenciye gönderilecek kurumun gerektirdiği şartların sağlanması gerekmektedir.

Erasmus başvurusu için en önemli gereksinimler şunlardır:

  • Belirli bir not ortalamasına sahip olun.
  • Erasmus dil sınavını başarıyla geçmek.
  • Üniversitelerin belirlediği özel koşulları sağlamak.

Erasmus Hangi Üniversitelerde Var?

erasmus-basvuru-nasil-yapilirPin
Erasmus Başvuru Nasıl Yapılır

Erasmus ülkeleri arasında Avrupa Birliği üyesi 27 ülke ve Avrupa Birliği üyesi olmayan Avrupa Ekonomik Alanı ülkeleri; İzlanda, Lihtenştayn, Norveç’te bulunur. Ayrıca Avrupa Birliği’ne aday ülkeler arasında yer alan Türkiye, Hırvatistan ve İsviçre de Erasmus programı kapsamındaki ülkelerdir. Üniversiteler arası işbirliği, program kapsamında bu ülkelerden bir veya birkaçına başvuru yapılmasını mümkün kılmaktadır. İşbirliğine ve üniversitenin donanımına bağlı olarak Erasmus’a katılabilecek ülke sayısı artacaktır.

Erasmus Başvuru Tarihleri 2023 Ne Zaman?

Erasmus başvuru tarihleri 2023-2024 için son başvuru tarihleri ​​genellikle her akademik yılın güz ve bahar dönemlerinde belirlenir. Her iki yarıyıl için başvurular kabul edilebilir ve değiştirilebilir. Akademik takvim her üniversite tarafından farklı belirlendiği için Erasmus başvuru tarihleri ​​değişiklik göstermektedir. Bu nedenle göndereceğiniz yükseköğretim kurumunun akademik takvimini kontrol etmelisiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR;

  1. ERASMUSA HANGİ BÖLÜMLER GİDEBİLİR? TÜM DETAYLAR
  2. TFF ANTRENÖRLÜK KURSU ŞARTLARI NELERDİR? BELGESİ NASIL ALINIR?
  3. SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMENLİK BAŞVURUSU NEDİR? NASIL YAPILIR?
  4. BİLSEM BAŞVURUSU NASIL YAPILIR? KAYIT ŞARTLARI VE BAŞVURU FORMU
  5. EBA TABLET BAŞVURUSU NASIL YAPILIR? ŞARTLARI NELERDİR? BAŞVURU FORMU
  6. BURSLULUK SINAVI KAÇ PUANLA KAZANILIR?
Yorum yapın