EBA Tablet Başvurusu Nasıl Yapılır? Şartları Nelerdir? Başvuru Formu 2024

EBA Tablet Başvurusu 2023 Nasıl Yapılır? Şartları Nelerdir? Başvuru Formu; Milli Eğitim Bakanlığı’na (MEB) bağlı il/ilçe müdürlükleri ve okullar tarafından yürütülmektedir. FATİH projesi kapsamında Akıllı Tahta uygulaması ve tablet dağıtımında istenilen başarıların ardından bazı öğrenciler sonradan tablet fonksiyonlarından yararlanmaya başlamıştır. Öğrencilerin eğitim ve öğretim hayatına katkı sağlamak amacıyla yürütülen tablet dağıtımında farklı koşullar aranıyor. Milli Eğitim Bakanlığı’nın konuyla ilgili yaptığı son açıklamada, uzaktan eğitime yönelik tablet desteği kapsamında COVID-19 salgını sürecinde tablet dağıtımı gerçekleştirildi.

EBA platformundan uzaktan eğitim kapsamında tüm öğrencilerin faydalanabilmesi için eğitimde eşitlik çerçevesinde 25 GB internet paketi ve tablet desteği gibi seçenekler sunulacaktır. EBA tablet uygulaması kapsamında Milli Eğitim Bakanlığı’nın belirlediği yöntemler dışında herhangi bir başvuru formu veya kurum üzerinden işlem yapılması önerilmez. Milli Eğitim Bakanlığı’ndan ücretsiz tabletler kapsamında konu ile ilgili uyarılar da bulunuyor.

MEB Ücretsiz Tablet Dağıtımı Devam Ediyor Mu?

meb.gov.tr tablet başvurusuPin
meb.gov.tr tablet başvurusu

Ücretsiz tablet başvuru formu kapsamında, uzaktan eğitimi desteklemek ve eğitimde fırsat eşitliğini sağlamak amacıyla Milli Eğitim Bakanlığı tarafından ücretsiz tablet ve internet dağıtımı gerçekleştirildi. FATİH projesi ile daha önce tüm öğrencilere dağıtılması amaçlanan tablet işlemlerinde istenilen başarının yakalanamaması dikkat çekti. Küresel salgın sürecinde eğitim-öğretim faaliyetlerine ara verilmesinin ardından, Eğitim Bilişim Ağı (EBA) üzerinden başlatılan uzaktan eğitim faaliyetlerine öğrencilerin desteklenmesi hedeflendi.

Özellikle internet ve teknolojiye erişimi olmayan öğrencilerin uzaktan eğitim faaliyetlerine katılımını sağlamak amacıyla başlatılan proje kapsamında çok sayıda öğrenci tablet dağıtımından faydalandı. Söz konusu altyapı, Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) bünyesindeki Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü tarafından sağlanmıştır. Bu kapsamda belirli gereksinimleri karşılayan öğrencilere ücretsiz tablet seçenekleri sunulmaktadır.

Öğrenciler İçin Tablet Başvurusu Nasıl Yapılır?

E-Devlet tablet başvurusu 2023 çerçevesinde Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) güncel hizmet sayfasındaki seçeneklere göre işlem yapılabilmektedir. Uzaktan eğitim sürecindeki ihtiyaç sahibi öğrencilerin başvuruya gerek kalmadan Milli Eğitim Bakanlığı tarafından belirlenen ilişkili öğrenciler için tablet imkanlarından yararlanması mümkündür. Bu kapsamda öğrenciler birçok farklı pozisyondan başvuru yapabildiler. Tabletler, Milli Eğitim Bakanlığı’nın resmi internet sitesi ve EBA destek kuruluşları tarafından öğrencilere ulaştırıldı.

Yerel makamlar tarafından sağlanan ücretsiz tablet olanakları da vardır. Öğrenci bilgileri, adres ve iletişim bilgileri ile veli bilgileri öğrenci adına veli tarafından ilgili kurumlara iletildikten sonra bu olanaklardan uygun kişilerin yararlanması sağlanır. Öğrenciler için Milli Eğitim Bakanlığı’nın yanı sıra birçok farklı kurum eğitimde fırsat eşitliği için destek sunuyor. Tablet uygulamalarının yapılabilmesi için Milli Eğitim Bakanlığı’nın resmi duyurularına göre vatandaşların önlem alması gerekiyor.

Bedava Tablet Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?

Tablet başvurusu yapPin
Tablet başvurusu yap

Öğrenci ve velilerin MEB tablet başvuru formunu ilgili bölümde yer alan Milli Eğitim Bakanlığı tarafından belirlenen kriterlere göre doldurmaları mümkündür. Belirli dönemlerden sonra gerçekleştirilen ücretsiz tablet dağıtım işlemleri kapsamında ihtiyaç sahibi öğrencilerin Milli Eğitim Bakanlığı resmi internet sitesinden ve ilgili merkezlerden işlem yapmaları gerekiyor. Başvuru formundaki bilgilerin eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurulması gerekmektedir.

Ücretsiz tablet dağıtımı talebinde bulunanların talep ettiği başlıca bilgiler kısaca şu şekilde sıralanabilir:

  • Öğrenci adı, soyadı,
  • Sınıf, okul,
  • İletişim bilgileri,
  • Ebeveyn bilgileri vb.


Özellikle düşük gelirli ailelerin çocukları için eğitimde fırsat eşitliği teşvik edilmektedir. Uzaktan eğitim uygulamalarının ardından söz konusu dönemde EBA platformuna erişimi olmayan öğrencilere yardımcı olmak amacıyla ilgili proje kapsamında Milli Eğitim Bakanlığı tarafından tablet dağıtımı yapılmıştır. EBA tablet uygulaması için sağlanması gereken şartlar Milli Eğitim Bakanlığı’nın ilgili birimleri tarafından belirlenir.

EBA Tablet Başvurusu Kimler Yapabilir?

İBB tablet başvurusuPin
İBB tablet başvurusu

Meb.gov.tr ​​Tablet başvurusu ihtiyaç sahibi öğrenciler tarafından yapılabilmektedir. Ücretsiz tablet dağıtımı kapsamında süreç, devletin milli eğitim müdürlükleri çerçevesinde koordine edilmektedir. Okul yönetimi tarafından tespit edilen ihtiyaç sahibi öğrenciler bu hizmetten faydalanabilmektedir. Bakanlıktan alınan resmi bilgilere göre tablet dağıtım işlemleri yapılıyor. EBA platformundaki eğitimlere katılmak isteyen öğrencilere tablet dağıtımının yanı sıra anlaşmalı GSM operatörü tarafından 25GB internet hizmeti de verildi.

Belirli dönemlerde gerçekleştirilen tablet dağıtım hizmetleri kapsamında koşullar farklılık gösterebilmektedir. Aktif ücretsiz tablet dağıtımıyla ilgili şu anda resmi bir açıklama yok. Bu kapsamda başlatılacak yeni projelerde hangi öğrencilerin tablet alacağının detaylı olarak belirlenmesi amaçlanıyor. Öğrencilerin eğitimde fırsat eşitliğinden yararlanması için yapılacak tablet dağıtım işlemlerinde farklı koşullar hedeflenebilir. Dar gelirli ailelerin çocuklarına özel olarak hap dağıtımı ve diğer yardımlar sağlanmaktadır. Bu desteklerin önümüzdeki dönemlerde de devam etmesi beklenmektedir.

EBA Tablet Başvuru Şartları Neler?

EBA-tablet-basvurusuPin
EBA tablet başvurusu

Ücretsiz tablet kullanım koşulları belirli dönemlerde yapılan dağıtım limitleri dahilinde değişiklik gösterebilir. Milli Eğitim Bakanlığı’nın önceki projeleri kapsamında her öğrenciye tablet verilmesi planlanıyordu. Söz konusu projede tablet dağıtımının sona ermesinin ardından zorunlu uzaktan eğitim döneminde sadece ihtiyaç sahibi öğrenciler için tablet desteği sağlandı. Bu kapsamda Türkiye’nin birçok farklı noktasında il milli eğitim müdürlükleri tarafından belirlenen öğrencilere tablet desteği sağlanmıştır.

Başvuru koşulları, ilgili dönemde yapılacak ücretsiz tablet dağıtımı için resmi duyurulara dayanmaktadır. İleride yapılacak benzer projelerde ücretsiz tablet desteğinden yararlanacak öğrencilerin belirlenecek şartları sağlaması için güncel duyuruları takip etmesi gerekmektedir.

EBA’dan Tablet Başvurusu Nasıl Yapılır?

EBA’nın tablet uygulaması kapsamında okul çağındaki çocukların 8 kardeş sayısı ve akademik başarı dışında tam zamanlı uzaktan eğitime geçebilmeleri amaçlanıyor.
İlgilenenler başvuru sitelerinden Milli Eğitim Bakanlığı’nın ücretsiz tablet dağıtım hizmetlerine başvurabilirler. Öte yandan okullar tarafından yapılacak tespitlere göre ihtiyaç sahibi öğrenciler belirlendikten sonra bu kapsamda başvuru yapılmasına gerek kalmadan tablet desteği veriliyor. Benzer durumlar için tablet desteğinin de uzaktan eğitim sırasında uygulamasız tablet dağıtımı kapsamında gelecekte yer alabileceğine dikkat çekiliyor.

Ücretsiz Tablet Dağıtımı Ne Zaman?

Başta belediyenin tablet uygulaması olmak üzere Milli Eğitim Bakanlığı’nın yanı sıra birçok yerel yönetim birim ve kurumu tarafından ihtiyaç sahibi ailelerin çocuklarına tablet desteği sağlanmıştır. Çeşitli sosyal sorumluluk projeleri kapsamında, dezavantajlı bölgelerde yaşayan dar gelirli ailelerin çocuklarının uzaktan eğitim faaliyetlerine katılımını desteklemek için çeşitli projeler hayata geçirilmiştir.
Son dönemde yapılan ücretsiz tablet dağıtım duyurularına göre Milli Eğitim Bakanlığı, öğrencilerin başvuru yapmak zorunda kalmadan bu haktan yararlanmasını sağlıyor. EBA tablet uygulaması altında şu anda aktif bir servis bulunmamaktadır. Milli Eğitim Bakanlığı ve diğer kurumların tablet dağıtım projelerini ihtiyaca göre belirli dönemlerde yeniden başlatabileceği kaydedildi. Ayrıca ihtiyaç sahibi öğrencilere yönelik çeşitli destek teklifleriyle de devam ediyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR;

  1. BURSLULUK SINAVI KAÇ PUANLA KAZANILIR?
  2. FORMASYON NASIL ALINIR?BAŞVURU ŞARTLARI NELERDİR?
  3. TIBBI SEKRETERLİK KURSU NE İŞİ YARAR? TÜM DETAYLARIYLA
  4. ERASMUS BAŞVURUSU NASIL YAPILIR? ŞARTLARI NELERDİR?
  5. SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMENLİK BAŞVURUSU NEDİR? NASIL YAPILIR?
Yorum yapın