Deneyap Başvurusu Nasıl Yapılır? Başvuru Formu – 2024

Deneyap Başvurusu Nasıl Yapılır? Şartları Nelerdir? 2023

Adayların uygulama sınavına başvuru koşullarını sağlamaları halinde başvuru sürecini kısa sürede tamamlamaları mümkündür. Türkiye’de teknoloji üretebilen gençler yetiştirmeyi hedefleyen deneyap, T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, T.C. Gençlik ve Spor Bakanlığı ve TÜBİTAK işbirliği ile hayata geçirildi. Deneysel atölye çalışmaları çerçevesinde birçok farklı alanda teknoloji üretimlerini işlemek mümkündür.

Deneyap başvurusu için Türkiye kapsamında öğretim görevlisi veya öğrenci olarak başvuru yapmanın iki yolu vardır. Projede öğretim görevlisi veya öğrenci olmak için belirlenen şartları sağlayan adaylar kolayca başvurabilir. Deneyap 2023 başvuru prosedürü için, başvurunun kapsamına göre prosedür gerçekleştirilmelidir.

Deneyap Türkiye Nedir?

Deneyap Sınavı 2023 başvuruPin
Deneyap Sınavı 2023 başvuru

Proje Deneyi Türkiye, T.C. Cumhurbaşkanlığı’nın ilk 100 günlük yürütme programı kapsamında T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, T.C. Gençlik ve Spor Bakanlığı, TÜBİTAK ve Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı’nın ortak çalışmasının sonucudur. Geleceğin Teknoloji Yıldızları programı kapsamında 81 ilde mühendis, teknoloji girişimcisi ve bilim insanı yetiştirecek 100 deneysel teknoloji atölyesi kurulmasına karar verildi.

2017 yılında gerçekleştirilen eğitim projesi kapsamında kabul, uygulamalı ve yazılı olmak üzere iki aşamalı sınavla gerçekleştirilmektedir. Lise ve lise öğrencilerine katılan gençlere 36 ay boyunca teknoloji eğitimi verilmektedir. Programın temel amacı gençleri bilim ve teknoloji ile tanıştırmak ve nitelikli elemanlar yetiştirmektir.

Deneyap Online Başvuru İşlemleri Nasıl Yapılır?

Deneyap online başvuru işlemini internet üzerinden birkaç dakikada tamamlamak mümkündür. E-sınav başvurusu için adaylar, kendilerine özel başvuru ekranından kayıt işlemlerini hızlı bir şekilde tamamlayarak sınav başvurularını tamamlayabilirler. Programa iki farklı kategoride başvuru yapılabilmektedir. Öğretim üyesi veya öğrenci başvurusu adı altında işlem yapılır.

Türkiye’de deneylerin uygulama adımları kısaca şöyledir:

 • “deneyapturkiye.gov” adresine giriş yapınız.
 • “Başvuru” sekmesinde “Öğrenci Başvurusu” sayfasına tıklayın.
 • Başvurmak için Tıklayın bölümünde aktif bağlantıya tıklayın.
 • Açılan ekranda başvuru formu doldurulur.

Deneyap Başvuru tarihleri ​​arasında e-sınav için kayıt yaptıran herkes kısa süre içerisinde ilgili başvuru formuna alınacaktır. Başvuru formundaki bilgileri eksiksiz ve doğru bir şekilde dolduran adaylar, ilgili şehirlerde eğitim için başvurularını tamamlayabilirler.

Deneyap Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?

T3 Vakfı DeneyapPin
T3 Vakfı Deneyap

Deneyap başvuru formu online başvuru maskesi üzerinden kısa sürede doldurulabilir. Öğrenci ve fakülte başvuruları için farklı koşullar ve bilgiler gerekmektedir. Bu nedenle başvurunun türüne göre ilgili kılavuzdaki koşullara uyulmalıdır. Başvuru ekranında kişisel bilgiler ve profil bilgileri istenecektir.

Deneyap başvuru formunda aşağıdaki bilgilerin doldurulması zorunludur:

 • Öğrenci Kişisel Bilgileri: Ad, Soyad, TCKN, Kullanıcı Adı, Email, Şifre vb.
 • Öğrenci Profili Bilgileri: İl/İlçe, Adres, Cep Telefonu, Okul Türü, Sınıf, Okul Türü, Cinsiyet,
 • Doğum Tarihi, Engellilik Durumu vb.
 • Ebeveyn Bilgileri: Ad, Soyad, Ebeveyn Telefon Numarası, Ebeveyn E-posta Adresi vb.
 • Oturum bilgileri: salon adı, gün, tercih edilen oturum vb.

Öğrenciler, başvuru formundaki temel verileri girdikten sonra, başvuru kılavuzundaki bilgilere dayanarak başvuru süreci hakkında ayrıntılı bilgi edinme fırsatına sahip olurlar.

Deneyap Uygulama Sınavına Kimler Girebilir?

deneyap.org kabul sürecini tamamladıktan sonra uygulama sınavına girmeye hak kazanan adaylar başarılı olmaları halinde eğitime katılabilirler. Deney Türkiye eğitim programına katılmak isteyen öğrencilerin belirli şartları sağlaması gerekmektedir. 4. sınıf, 5. sınıf, 6. sınıf, 8. sınıf, hazırlık sınıfı ve 9. sınıftaki öğrenciler ilgili akademik yılda başvurabilirler. İlgili kılavuzda belirtilen sınıf düzeyleri dışında kalan öğrencilerin başvuruları geçersiz sayılacaktır. 2023 denemesi başvuru sürecinde, ilgili yıl için tanımlanan başvuru yönergelerinin koşullarının da sağlanması gerekmektedir.

Deneyap Uygulama Sınavında Ne Soruluyor?

deneyap-basvurusuPin
Deneyap Başvurusu

Deneysel uygulama sınavı konuları iki farklı aşamaya göre değişir. İlk aşamada, öğrencilerin e-sınavı başarıyla geçmeleri gerekir. Uygulamaya yönelik proje çalışmalarının yer aldığı uygulama testinde öğrencilerden kendilerine sunulan konu çerçevesinde özgün fikirlerini ortaya koymaları ve uzmanlık bilgilerini uygulayabilecekleri bir proje tasarlamaları istenir. Bu aşama, öğrencilerin kendini ifade etme, özgün düşünme ve yenilikçilik gibi konulardaki becerilerini ölçer.

Yazılı ve uygulamalı sınavlar kapsamında notlar farklı oranlarda hesaplanır. Toplam puan, yazılı sınav puanının %70’i ve uygulama sınavı puanının %30’u üzerinden hesaplanır.

Deneyap Sınavı Ne Zaman?

Deneysel sınav tarihleri, ilgili eğitim dönemi için farklı tarihlerde yapılır. 2023 yılı başvuruları Haziran ayından itibaren alınmıştır. Deneyap Sınav sonuçları sınav bitiminden itibaren 7 gün içinde açıklanacaktır.

Deneyap sınavına başvuran ve giren öğrenciler deneyapturkiye.gov adresinden Deneyap sınav sonuçlarını görebilir ve Deneyap sınav sonuçlarını öğrenebilirler. Başvuru kılavuzunda belirtilen şartları sağlayan tüm adaylar, başvuru tarihleri ​​içerisinde Öğrenci veya Eğitmen kategorisinde denemelerini tamamlayabilirler. Eğitmen seçiminde farklı prosedürler kullanıldığı için farklı koşullar hedeflenmektedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR;

 1. ÇAMLICA KÜLTÜR VE YARDIM VAKFI BURS BAŞVURUSU NASIL YAPILIR? BAŞVURU FORMU
 2. VAKIF BURSLARI İÇİN BAŞVURU NASIL YAPILIR?
 3. MEB BURSU NE KADAR? NASIL BAŞVURULUR?
 4. EBA TABLET BAŞVURUSU NASIL YAPILIR? ŞARTLARI NELERDİR? BAŞVURU FORMU
 5. BİLSEM BAŞVURUSU NASIL YAPILIR? KAYIT ŞARTLARI VE BAŞVURU FORMU
Yorum yapın